HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-11-2012 tarihinde, 02:40 saatinde eklendi
Kara harekatı İsrail'in gündeminde
Kara harekatı İsrail'in gündeminde
YDH- İsrail, 14 Kasım'da Gazze'ye karşı başlattığı hava operasyonu ara vermeksizin devam ediyor.

 

YDH- İsrail, 14 Kasım'da Gazze'ye karşı başlattığı hava operasyonu ara vermeksizin devam ediyor.
 
İsrail'in düzenlediği son saldırılarla birlikte Gazze'de ölü sayısı 76'ya yaralı sayısı ise 680'e yükseldi. Gazze'de yayımlanan Risale gazetesinin haberine göre ölenlerden 21 tanesinin çocuk, 8 tanesinin bayan ve 9 tanesinin ise ihtiya.Yaralılardan ise 113 tanesi çocuk, 224 tanesi kadın ve 50 tanesinin ihtiyar oldukları öğrenildi.
 
İsrail Hava Kuvvetleri, başta Rafah, el-Nusayrat, Gazze şehri, Şecaiye, el-Bureyc,  Tal İslam, el-Tuffah, Zeytun olmak üzere Gazze şeridinin bir çok bölgesine Pazar günü füze yağdırdı.
 
İsrail'in Pazar günü Gazze'deki el-Meğazi'de bir evi hedef aldığı, saldırıda aynı aileden 11 kişinin öldüğü öğrenildi. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayı, saldırı üzerine yaptığı açıklamada, katliamın cezasız kalmayacağını belirtti.
 
İsrail'in Gazze'de hedef aldığı noktalar arasında Hamas'a bağlı medya merkezlerinin olduğu bildirildi. İsrail Ordusu ayrıca Hamas liderlerinin evlerinde olmadığını bilmesine rağmen, evleri bombalamakla tehdit etti.
 
Kanal 2, İsrail Ordusu'nun Hamas'ın alandaki liderlerini hedef almaya devam edeceğini açıkladı. İsrail Ordusu'ndan bugün yapılan açıklamada "Hamas'ın füze sorumlusunu bugün hedef aldık fakat saldırıdan sağ olarak kurtulmayı başardı" denildi.
 
Filistinli Hareketler Misilleme Saldırılarına Devam Ediyor
 
İsrail'in saldırılarına karşı Filistinli direniş hareketleri de misilleme saldırılarına devam etti. İsrail kaynakları Pazar günü, yerleşim merkezlerine 110 füzenin isabet ettiğini duyurdu. 
 
Kanal 2'nin haberine göre Pazar günü en az 100 füze yerleşim merkezlerine isabet etti. Kanal 2'ye göre Askalan'a 25, Ashdod'a 35, Yedioth Ahronot'un haberine göre Eshkol'a 41 füze isabet etti. Eilat, Mrahafim, Beer Sheba dahil Gazze şeridini çevreleyen bir çok yerleşim merkezinde sirenler hiç susmadı.
 
İsrail'de yayım yapan Kanal 1'in de belirttiği gibi füzelerin bir çoğu, Demir Kubbe'ye rağmen hedeflere ulaşmayı başardı. Kanal 1, Eshkol'a düşen füzelerden bir tanesinin elektrik santraline isabet ettiğini, şehirde elektrik kesintisinin yaşandığını duyurdu. Başka bir füze ise bir binaya doğrudan isabet etti.
 
İzzeddin el-Kassam Tugayları, Pazar günü Gazze'de bir Apaçi helikopterini düşürdüğünü, saldırının görüntüye çekildiğini açıklarken Gazze sahilindeki bir savaş feribotunu 3 Grad füzesiyle hedef aldığını ilan etti. el-Kassam Tugayları ayrıca Tel Aviv'e fırlatılan füzenin sorumluluğunu üstlenirken Herzliya şehrinin, 80 km menzilli bir füzeyle vurulduğunu duyurdu.
 
Kanal 2, Tel Aviv'de şiddetli patlama seslerinin duyulduğunu haber verirken İsrail kaynaklarından Walla'nın haberine göre direniş hareketlerinin Tel Aviv'i vurmaya başlamasından ötürü Tel Aviv müzesi, etkinliklere ara verme kararı aldı. Tel Aviv'deki öğrencilerden %20'si ise okullara gitmemeyi tercih etti. el-Meyadin, İsrail istihbaratının Kudüs'e daha fazla füzenin düşeceğini tahmin ettiğini söyledi.
 
İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri, Kiryat Malakhi, Ofakim, Sderot, Kerm Ebu Salim, Eshkol ve Ashdod'a Grad füzesi fırlattığını ilan etti. Ofakim'de bir binaya füzenin doğrudan isabet ettiği, füze saldırılarında en az 10 İsraillinin yaralandığı bildirildi.
 
el-Meyadin TV'nin Gazze'deki muhabiri, el-Mucahidin Tugayı'nın, kara-hava füzesiyle İsrail savaş uçağını hedef aldıklarını duyurdu. Ebu Ali Mustafa Tugayı ise Ashdod ve Askalan'ın 3 Grad füzesiyle vurulduğunu ilan etti.
 
Öte yandan İsrail, Gazze sınırındaki okullarda Pazartesi günü de eğitime ara verildiğini duyurdu. Eğitime ara verilen yerler arasında Beer Sheba'daki Ban Gurion Üniversitesi de bulunuyor. Devam den füze saldırılarından ötürü bölgedeki onlarca fabrikanın üretime ara verdiği de bölgeden gelen diğer bilgiler arasında yer alıyor.
 
Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail'in Gazze'ye karşı sürdürdüğü 'Bulut Sütunu" Operasyonu, günlük olarak 40 milyon dolara mal oluyor. 
 
Mısır Ateşkes İçin Devrede
 
Gazze ile İsrail arasında devam eden çatışmaların sona erdirilmesini hedefleyen ateşkes girişimi, Mısır'ın arabuluculuğunda devam ediyor.
 
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Gazze'de ateşkesin şartlarını görüşmek için Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'le İslami Cihad Hareketi'nin Genel Sekreteri Ramazan Şallah'ı kabul etti. Mursi, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye'yle ise telefonda 20 dakika süren bir konuşma yaptı. İsrail Cumhurbaşkanı Shimon Peres, Hamas'ı ateşkesi baltalamakla suçlarken, Mursi'nin ateşkes için sarfettiği çabalara desteğini açıkladı.
 
Yedioth Ahronot'un iddiasına göre Pazar günü Mısır'a giden İsrailli heyet, Hamas'ın ateşkes şartlarını teslim alarak Tel Aviv'e döndü. el-Meyadin TV'nin iddiasına göre Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Tel Aviv'in gönderdiği İsrailli askeri temsilciyle Pazar günü görüştü. Kanal 2'nin haberine göre İsrail'in Kahire'ye gönderdiği üst düzey bir yetkili, ateşkes için Filistinlilerin saldırılarına son vermesi gerektiğini Mısır tarafına iletti.
 
AFP'nin haberine göre Kahire'de Mısır'ın denetiminde devam eden ateşkes girişimine, "ateşkes için güvencenin" sağlanması üzerine odaklanıldı. Kanal 2, İsrail'in Kahire'de devam eden müzakerelere çok fazla ümit bağlamadığını belirtti.
 
Kanal 2'nin iddiasına göre Hamas, İsrail'in ateşkes için sunduğu şartları reddetti. Şartlar arasında Gazze sınırları içerisinde İsrail için güvenlik hattının oluşturulması ve Gazze'ye silah sızdırılmasına son verilmesi yer alıyor.
 
Kara Harekatı İsrail'in Gündeminde
 
İsrail kaynaklarına göre İsrail hükümeti ve halkı, kara operasyonunu ateşkese tercih ediyor. İsrail 2 Kanalı'nın, devam eden Gazze operasyonu üzerine yaptığı bir kamuoyu yoklamasına göre İsraillilerin %73'ü ateşkese karşı olduğunu açıklerken İsraillilerin %46'sı ise Gazze'ye kara harekatını destekliyor.
 
Haaretz'in iddiasına göre Gazze'de devam eden operasyonlardan ötürü Likud ve İşçi Partisi kulislerinde 22 Ocak 2013'te yapılması planlanan genel seçimlerin ileri bir tarihe ertelenmesi önerisi konuşulmaya başlandı.
 
Kanal 10'un haberine göre İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Savaş Bakanı Ehud Barak ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Pazar günü gerçekleştirdiği toplantıda, Gazze'ye yönelik hava operasyonunun genişletilmesi ve kara operasyonu için hazırlıkların en üst seviyeye yükseltilmesinde ittifaka vardı. 
 
Toplantı sonrasında İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, hava operasyonunun genişletilmesi ve Hamas liderlerinin vurulması emrini verirken Kanal 2, İsrail'in henüz kara operasyonu için uluslararası desteğe sahip olmadığını duyurdu.
 
Kanal 10'un haberine göre Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama'yla görüştü ve müzakerelerin sonucunu beklemeden kara operasyonuna başlamayacağı sözünü verdi. 
 
"Önümüzdeki 36 ile 48 saat, müzakerelerde bir sonuç alınıp alınamayacağını gösterecektir" diyen Obama ise Gazze'den İsrail'e fırlatılan füzelerin krizin temel sebebi olduğunu söyledi. İsrail'in kendisini savunma hakkının olduğunu vurgulayan Obama, Hamas'ın füze fırlatmaya son vermesi için bölgedeki ülkelerle görüşmelere devam ettiklerini açıkladı.
 
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'la görüşen Netanyahu "İsraillilerin yarısı ateş altında, bu tahammül edilmez bir durumdur" dediği bildirildi. Netanyahu, herhangi bir ateşkes girişiminden önce Filistinlilerin saldırılara son vermesini şart koştu.
 
İsrail Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Uzi Landau ise Gazze'ye karşı başlatılan operasyonun, yolun ortasında durdurulmasının doğru olmadığını söyledi. İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter ise "İsrail'i hedef alan füze tehdidinin sona ermesi" gerektiğin söyledi. Walla'ya konuşan Dichter, İsrail'in kara operasyonuna hazırlandığını ifade etti.
 
İsrailli bakan Moshe Ya'alon, "Hamas 'yeter' diyene kadar operasyon devam edecek. Mısır'dan gelecek haberi beklemeksizin saldırılara devam edeceğiz" dedi.
Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hamas: Bahreyn konferansı Araplar için zillettir 26-06-2019 tarihinde eklendi
Filistin Özerk Yönetiminden ‘yüzyılın hilesine’ tepki 10-05-2019 tarihinde eklendi
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke 06-05-2019 tarihinde eklendi
Arap Birliği “Yüzyılın Anlaşması” için toplanıyor 15-04-2019 tarihinde eklendi
İsrail, 3 ayda 11 Filistinli çocuğu öldürdü 05-04-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan Nasrullah’a ziyaret 25-03-2019 tarihinde eklendi
Tel Aviv’e füze saldırısı muamması 14-03-2019 tarihinde eklendi
İsrail’den Gazze’ye saldırı 02-03-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan İsrail’in Suriye saldırısına tepki 21-01-2019 tarihinde eklendi
FK֒den Arap rejimlerine İsrail’le normalleşmeyi durdurun çağrısı 13-12-2018 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım