HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
19-11-2012 tarihinde, 23:01 saatinde eklendi
Direniş Netanyahu’yu pişman etti
Direniş Netanyahu’yu pişman etti
YDH- Gazze’de beklemediği bir direnişle karşılaşan Netanyahu hükümeti, İsrail’in saldırı öncesi pozisyonunu koruyabileceği bir ateşkesin yollarını arıyor.

 

YDH-Gazze’de beklemediği bir direnişle karşılaşan Netanyahu hükümeti, İsrail’in saldırı öncesi pozisyonunu koruyabileceği bir ateşkesin yollarını arıyor.   

İsrail ile Gazze arasında altıncı günü de geride bırakan çatışmaların durması için Mısır'ın arabuluculuğunda devam eden girişimden henüz sonuç alınamadı.

El-Meyadin televizyonun haberine göre Mısır, hazırladığı ateşkes metnini, Filistinli direniş hareketlerinin üzerinde yaptığı basit değişikliklerden sonra onaylaması için İsrail'e gönderdi.

İsrailli hükümeti de Kahire'den gelen ateşkes maddelerini, Pazartesi günü akşam saatlerinde görüşmeye başladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun yardımcısı Silvan Şalom, ateşkes hususundaki kararın bir ya da iki gün içerisinde alınacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama da dün yaptığı açıklamada, ateşkes kararının 36 ile 48 saat içerisinde alınacağını söylemişti.

İsrail'in sınırlı ya da kapsamlı bir kara harekatının söz konusu olduğunu belirten Şalom’un "Hamas, krizde; çünkü, ateşkes için Mısır'a gitti. İsrail, Gazze'den füze fırlatılmasına son verilmedikçe ateşkesi kabul etmeyecek" demesine rağmen, Tel Aviv rejiminin ateşkes müzakerelerine başlaması 75 bin kişilik yedek birliklerini göreve çağıran İsrail açısından bri zaaf olarak değerlendiriliyor.

Kahire'de devam eden ateşkes müzakerelerine Bill Clinton da ABD adına katılıyor. Obama, Amerikalı senatör John Mccain'in isteği üzerine, Filistin ve İsrail arasında devam eden ateşkes müzakereleri için Bill Clinton'u temsilci olarak Kahire'ye gönderdi.

İsrail Kanal-2 televizyonunun haberine göre ise Amerika ve AB'nin gerek Netanyahu ve gerekse Savunma Bakanı Ehud Barak'a yoğun baskıdan ötürü İsrail, kara harekatına başlayamıyor.

Reuters'in İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Netanyahu, İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmaya hazır; fakat diplomatik çözümü önceliyor.

İsrail Kadima Partisi Başkanı Şaul Mofaz gibi muhalif parti liderleri ise Netanyahu hükümetine baskı yaparak geri adım atmamasını, kara harekatına başlamasını istiyor.

İsrail Ulusal Birlik Partisi de bugün yaptığı açıklamayla, ateşkesi kabul etmenin Gazze'ye boyun eğmek anlamına geleceğini belirterek ateşkesin kabul edilmemesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'in bugün düzenlediği basın açıklamasında "teşkes teklifi Hamas'tan değil, Netanyahu'dan geldi" sözüne Netanyahu'nun ofisinden jet yalanlama geldi. Netanyahu'nun ofisi, ateşkes teklifinde bulunan tarafın İsrail olmadığını duyurdu.

İsrail, ateşkes için Gazze'de tampon bölge oluşturulmasını ve Gazze'ye yapılan silah sevkiyatının durdurulmasını istiyor. Filistinli direniş hareketleri ise İsrail'in bu şartlarını reddederken, ateşkes için İsrail'in saldırılarına son vermesini ve ambargonun kaldırılmasını şart koşuyor.

İsrail'in Filistin direniş hareketlerinin isteklerini kabul etmemekle birlikte ambargonun hafifletilmesine sıcak baktığı bildirildi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hamas’tan İsrail’in Suriye saldırısına tepki 21-01-2019 tarihinde eklendi
FK֒den Arap rejimlerine İsrail’le normalleşmeyi durdurun çağrısı 13-12-2018 tarihinde eklendi
Dünya Çocuk gününde Filistinli esir çocukların durumu 21-11-2018 tarihinde eklendi
Hamas’tan Mısır’a üst düzey ziyaret 21-11-2018 tarihinde eklendi
‘Direniş İttifakı’ kuruluyor 17-01-2018 tarihinde eklendi
Halid Meşal: İran ve Hizbullah’la tarihi ilişkilerimiz var 29-12-2017 tarihinde eklendi
"İstanbul bildirisi Trump’ın kararından daha tehlikeli" 15-12-2017 tarihinde eklendi
Suudilerle İsraillilerden Hamas’a karşı ortak makale 14-12-2017 tarihinde eklendi
BDS: Kudüs Filistinlilerindir 07-12-2017 tarihinde eklendi
Ebu Merzuk: Hamas ve Hizbullah aynı cephede 06-11-2017 tarihinde eklendi
Güncel
01:05 (01.02.2019)
El Cezire: Amerikan senatosu, Trump'ın Suriye ve Afganistan'dan asker çekme kararını engelleyen bir değişikliği kabul etti.
22:33 (31.01.2019)
Görgü tanıkları: Suudi-Emirlikler koalisyonuna ait uçaklar, Yemen'in başkenti Sana'nın Sa'van bölgesine 3 saldırı yaptı.
16:44 (31.01.2019)
Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon, 2014-2018 yılları arasındaki operasyonlarında 1190 sivilin öldüğünü açıkladı.
15:49 (31.01.2019)
Amerika ve Suriye Demokratik Güçleri, 10 kamyondan oluşan insani yardım konvoyunun Hüseyniye köyünden Deyr Zor'un Hecin beldesine ulaşmasını engelledi.
16:56 (29.01.2019)
Mısır İçişleri Bakanlığı: Sabotaj eylemleri hazırlığında olan 54 İhvan üyesi yakalandı.
20:42 (25.01.2019)
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani: 2014'ten bu yana 45 bin Afgan güvenlik görevlisi öldürüldü.
00:08 (24.01.2019)
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: İran İslam Cumhuriyeti, Washington'un yasadışı müdahalesine karşı Venezüela halkını ve yasal hükümetini destekliyor.
23:43 (22.01.2019)
Hmeymim'deki Rusya Barış Merkezi: 400 Nusra militanı İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinde Suriye ordusu mevzilerine saldırdı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Adana mutabakatı, Türkiye’nin 'berat belgesi'
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım