HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
14-03-2015 tarihinde, 15:22 saatinde eklendi
Süleymani, IŞİD’e karşı savaşta Irak’a rehberlik ediyor
Süleymani, IŞİD’e karşı savaşta Irak’a rehberlik ediyor
Erik ORTİZ

NBCNews, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Irak’ta terörle mücadelede oynadığı rolü yazdı.

YDH- General Süleymani’nin IŞİD’e karşı savaşta Irak güçlerine rehberlik ettiğinin belirtildiği Erik Ortiz imzalı haber analizde şu ifadelere yer verildi:

 

Irak güçleri Saddam Hüseyin’in doğum yeri olan Tıkrit’ten IŞİD’i çıkarmaya çalışırken, askeri ve siyasi kahramanlıklarıyla bilinen bir general, bu savaşa liderlik etmek için sonunda gölgelerden dışarı çıktı.

Batı medyası tarafından ‘Gölge Komutan’, ‘Karanlık Şövalye’ diye adlandırılan bu adam Iraklı bir askeri lider değil, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı komutanlardan biri.

General Kasım Süleymani profili, özellikle son aylarda İran medyasında yayımlanan fotoğraflarla ortaya çıktı. Bu fotoğraflarda, İranlı bir generalin kuzey Irak’ta Irak güçlerine ve Şii milislere IŞİD’le savaşta rehberlik ettiği görülüyordu.

Gözlemcilerin söylediği üzere onun Irak’taki savaş sahnesindeki varlığı son dönemlerde çok dikkat çekiyor olsa da onun bölgedeki etkisinin on yıldan uzun bir geçmişi bulunuyor.

Muhafazakar düşünce kuruluşu Haritage Vakfı’nın Ortadoğu Analisti Jim Phillips “O, (Kasım Süleymani) belki de İran dışında ve Ortadoğu’da en güçlü; ama hakkında çok fazla bir şey bilinmeyen bir figür. O aslında İran’ın Irak valisi. O, İranlıların birçok ülkedeki çok sayıda vekilini kontrol eden bir kukla oynatıcısı” diyor.

Phillips, şunları ekliyor: Irak ve İran çok eski düşmanlar olmalarına rağmen, 50 küsur yaşında bir general olan Kasım Süleymani’nin bugün Irak’ta etkili olması sürpriz değil. Çünkü Süleymani ve İranlı yetkililer, Saddam Hüseyin ideolojisinin düşmanlarıydı. İran şu anda Bağdat’taki Şii hükümetle iyi ilişkilere sahip. Buna karşılık IŞİD’i oluşturan Sünni aşırılıkçılar ve cihatçı milisler Irak merkezi hükümetini tehdit ediyor.

Phillips şöyle diyor: Amerika nükleer meselede İran’la anlaşmaya çalışsa ve Tahran konusundaki görüşünü değiştirmiş olsa da IŞİD’e karşı mücadelede Süleymani ile işbirliği yapmak Washington için hala çok zor.

2000’den beri İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanlığı yapan General Kasım Süleymani’nin Lübnan’da Hizbullah’ı, Suriye’de Beşşar Esed’i destekleyen, bir geçmişi var. Pentagon’a göre Süleymani, Irak’ta da Amerikan askerlerini öldüren grupları destekledi.

Birleşmiş Milletlerin, Kasım Süleymani’nin mal varlığının doldurulmasına ve yurtdışına seyahatinin yasaklanmasına dair kararı var; ama o bunların hiçbirine aldırış etmiyor.

“Onun örgütü Amerikalıların kanında boğulmuş” diyen Phillips şöyle devam ediyor: “O, Amerikan karşıtlığı felsefesine inanıyor. Süleymani ve onun komutası altındaki kişilerle işbirliği yapmak Amerika için çok zor olacak.”

Amerikalı yetkililerin Süleymani hakkında neler hissettiğinin ve neler düşündüğünün bir önemi yok, o şu an tüm IŞİD’in Irak’a saldırarak haziranda ele geçirdiği Tıkrit kentindeki savaşın en asli çehresi.

Foreign Policy dergisi, ekim ayında "The Dark Knight Rises" başlıklı yazısında Süleymani’yi “İran’ın kır saçlı istihbarat ustası” diye niteledi.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi Uluslararası Politika Hocası Scott Lucas, şöyle diyor: “Süleymani şimdi ‘gölgede kalan’ kişisel özelliğinden ayrıldı. Süleymani 1979’daki İran İslam Devrimi’nden sonra İran’ın öne çıkan askeri komutanlarından biri oldu. İran devleti bir süredir onu kamuya dönük bir profil olarak parlatmaya çalışıyor.

Lucas şöyle devam ediyor: “Bu yüzdendir ki geçen yazdan bu yana Kasım Süleymani’nin birçok fotoğrafına tanık oldu. Bu, ‘gölgeden ani çıkış’ İran devletinin planlı bir çabasıydı ve İran bununla bölge devletlerine ve halklarına İran’a yaslanabilecekleri ve Amerikan müdahalelerine karşı koymak gerektiği mesajını vermek istedi.

Lucas şunları ekliyor: "İran’ın IŞİD’e karşı savaşta bir afiş haline getirdiği komutan olan Süleymani’nin terör gruplarına karşı aldığı her zaferle profili güçlenecektir. Ancak kayıplar ise onu arka plana çeker. Mesela Süleymani’nin imajı güney Şam bölgesindeki saldırının yavaşlaması üzerine çok ciddi darbe aldı.

Lucas "Saldırılar başladığında Süleymani’nin Dera yakınlarında rejim yanlısı savaşçılarla fotoğrafları sosyal medyada  dolaşıma girdi; ama çatışmalar ağırlaşınca Süleymani ortadan yok oldu” dedi ve şunları ekledi: "Başka fotoğraflar çıkmadı" ve resmi devlet medyasında da Süleymani’nin cephede olduğuna dair haberler çıkmaz oldu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye'deki örgütlerin şifreleri 16-04-2020 tarihinde eklendi
Emirliklerin Yemen nüfuzu 26-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye’deki gerginlik Rusya'yı nasıl tehdit ediyor? 12-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'da Türkiye kuşkusu derinleşiyor 10-02-2020 tarihinde eklendi
Putin, Lenin’le ilgili ne dedi? 12-12-2019 tarihinde eklendi
ABD, Suriye’de petrolü çalmak için Blackwater’ı ve teröristleri kullanıyor 04-12-2019 tarihinde eklendi
Estonya’nın Rusya’dan toprak talebi 24-11-2019 tarihinde eklendi
ABD-İran sessiz savaşı Irak isyanına dönüştürüldü 06-10-2019 tarihinde eklendi
Rusya ve İran nasıl rakiplerinin stratejilerini yeniyor 24-09-2019 tarihinde eklendi
Arhangelsk’te patlama. Gerçekte ne oldu? 19-08-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım