HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
21-12-2015 tarihinde, 13:21 saatinde eklendi
Semir Kuntar, Suriye’de ne yapıyordu?
Semir Kuntar, Suriye’de ne yapıyordu?
Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, dün İsrail’in düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden Hizbullah Komutanı Semir Kuntar’ın Suriye’de hangi görevle bulunduğunun ayrıntılarını yazdı.

YDH- İsrail’in dünkü saldırısından kısa bir süre önce demeç veren Semir Kuntar, İsrail’in kendisini öldürmesinin Direniş’i çok daha güçlendireceğini ifade ediyor.

Semir Kuntar, Suriye’ye geliş sebebiyle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Golan Tepeleri faaliyet için uygun bir yer, coğrafi bakımdan biraz zorlu; ancak biz direnişimize buradan devam edeceğiz ve İsrail’e ağır darbeler vuracağız”

Semir Kuntar, mekan olarak neden Ceramana’yı seçtiğine dair bir soru üzerine de “Ceramana, Golan Tepelerine hem yakın hem de uzak bir yer; hem kalabalık, hem de sakin bir yer. Ben bu bölgede bir direniş örgütü kurabilirim” diyor.

El Ahbar gazetesi Semir Kuntar’ın Ceramana bölgesine geldiği ilk günlere ilişkin bir haberinde şunları bildiriyor:

“Semir Kuntar, 2 Aralık 2013’te gece vakti Lübnan’dan Şam’ın güneyindeki Ceramana bölgesine gitti. Es-Suyuf meydanı yakınlarındaki bir kahvede Ebu İnad diye tanınan şehit yoldaşı Muvafak Bedriye ve bir diğer arkadaşı ile birlikte bir masada oturdular. Kuntar, Golan Tepelerinin haritasını masaya serdi. Haritada parmağını gezdirerek İsrail işgali altındaki Mecdel Şems ve Ayn Kanya’yı ve İsrail mevzilerini parmağıyla gösterip şunları söyledi: “Buralar faaliyet için iyi yerler. Coğrafyası biraz zorlu; ancak biz burada bir direniş örgütü kurup İsrail’e ağır darbeler vuracağız.”

Birkaç gün geçmemişti ki Golan Tepelerindeki Direniş, İsrail’e ait bir askeri aracı bombayla imha etti. Mart 2014’te de Cebel Şeyh’teki İsrail ordusu mevzilerine birkaç roket fırlattı. Çünkü İsrail’in Suriye’nin güneyindeki teröristlere silah ve istihbarat yardımı yaptığı ve yaralı teröristleri İsrail’de tedavi ettiği artık gizli bir şey olmaktan çıkmış açık hale gelmişti.

6 ay geçmeden bir insansız uçak, 17 Haziran’da Kuneytra-Şam yolu yakınlarındaki Durin bölgesinde Katyuşa füzesi saldırısında bulunan Ebu İnad’ı şehit etti.

Semir Kuntar, arkadaşının şehit olmasından dolayı umutsuzluğa kapılmadı. Bu bölge halkından oluşacak bir direniş örgütü kurma çalışmalarını sürdürdü, bu durum İsrail’i de kaygılandırdı.

Direniş, 2014 yılının ağustos ayında bir kez daha Golan’daki İsrail mevzilerine füze saldırısı yaptı. Direniş’e yakın kaynakların bildirdiğine göre İsrail 2014 yılının sonlarında Golan’ın bir yıpratma savaşı alanına dönüşmesini engellemek için Suriye’deki Direniş liderlerine suikast yapma ve teröristlere yaptığı yardımları da arttırma kararı aldı. İsrail, teröristlere yardım ederek burada daha fazla yerin teröristler tarafından işgal edilmesini sağlamaya çalıştı; çünkü Hıdır bölgesi ve Kuneytra’nın kuzeyi, Direniş’in operasyon alanı haline gelmişti teröristler ise defalarca saldırmasına rağmen buraları ele geçirememişti.

İsrail, 18 Ocak 2015’te Hıdır ve Cebel Şeyh’teki Direniş güçlerinin varlığını gerekçe göstererek Direniş üyelerini taşıyan 2 aracı roketle vurdu ve aralarında Cihad Muğniye, Muhammed İsa ve İranlı bir devrim muhafızı komutanının da bulunduğu 6 kişi öldü.

Hizbullah ise bundan 3 gün sonra Şeba Çiftliklerinde İsrail’e ait bir devriye aracını vurarak çok sayıda İsrail askerini öldürdü.”

El Ahbar gazetesi, Semir Kuntar’ın Suriye’nin Ceramana bölgesindeki son saatleriyle ilgili olarak da şunları bildirdi:

“Kuntar, geçtiğimiz Cuma gecesi Lübnan’dan Suriye’ye geçti ve Ceramana yakınlarındaki el-Humsi bölgesinde 5 katlı bir apartmana yerleşti. Semir Kuntar’ın arkadaşı Ferhan Şalan (Ebu Said) de bu binadaydı.

Semir, İsrail uçakları Golan’daki Taberiya Gölü semalarından binayı 4 füze ile vuruncaya kadar bu binada bulunuyordu.

İsrail uçaklarının tam isabetle vurduğu bu binada Semir ile birlikte Ebu Said ve Ebu Said’in koruması Teysir Na’su da şehit oldu. 20 kişinin de yaralandığı bu saldırı sonunda civar binalarda hiçbir hasar meydana gelmedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah’tan İsrail basınını şoke eden brifing 21-04-2017 tarihinde eklendi
Lübnan’a inen gizemli ABD uçağı 18-04-2017 tarihinde eklendi
Hizbullah: Suriye’nin bölünme tehlikesi hala var 30-03-2017 tarihinde eklendi
Mişel Aun’dan Arap Birliğine eleştiri 29-03-2017 tarihinde eklendi
Nasrullah: Suriye’nin tüm düşmanları yenildi 19-03-2017 tarihinde eklendi
Gutterres: Hizbullah silahsızlandırılsın, Suriye'den çıksın 17-03-2017 tarihinde eklendi
Hizbullah’a yakın iş adamı kaçırıldı 14-03-2017 tarihinde eklendi
Bahreyn’deki idamlara Lübnan’dan tepki 18-01-2017 tarihinde eklendi
Hariri: Direniş, Lübnan’ın hakkıdır 27-12-2016 tarihinde eklendi
Hizbullah İsrail konusunda Rusya’ya taahhüdümüz yok 09-12-2016 tarihinde eklendi
Güncel
13:44 (28.04.2017)
Suriye Demokratik Güçleri, Amerikan tanklarını Rakka savaşında kullanacağız. (Sputnik)
13:42 (28.04.2017)
Tahrir Şam'ın Doğu Guta'daki İrbin bölge sorumlusu Ebu Gazi, İslam Ordusu tarafından öldürüldü.
16:03 (27.04.2017)
El Ahed: Rusya, Şam yakınlarındaki bir bölgeye düzenlenen saldırıyı kınadı. Tüm tarafların Suriye'nin egemenliğine saygı göstermesini istedi.
14:35 (27.04.2017)
El Ahed: Şam'daki Yermuk kampında IŞİD'le Tahrir Şam (Nusra ve müttefikleri) arasında yaşanan çatışmalarda Tahrir Şam'dan 5 kişi öldü.
12:42 (27.04.2017)
El Menar: Siyonist ordu, Gazze'de Hamas'a ait mevzileri bombaladı.
12:20 (27.04.2017)
Silahlı Gruplar Koordinasyon Merkezi: IŞİD, Şam'ın güneyindeki Yermuk kampındaki Tahrir Şam mevzilerini havan toplarıyla vurdu.
11:50 (27.04.2017)
Unews: İşgal ordusu, İsrail devriyesine açılan ateşe cevaben Gazze'nin güneyindeki Hamas mevzilerini bombaladığını açıkladı.
15:33 (26.04.2017)
Haşd Şabi, Musul'un güneyindeki tarihi Hadir kentini kurtardı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye saldırısı, ‘Yeni Şerifin’ ödül avcılarına züğürt tesellisi
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım