HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
07-09-2016 tarihinde, 15:21 saatinde eklendi
Riyad heyeti çözüm planını açıkladı
Riyad heyeti çözüm planını açıkladı
Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde kurulan Suriyeli muhalif grupların müzakere heyeti, geçiş süreci için öngördüğü planı Londra’da açıkladı.

YDH- Skynews Arapça servisinin haberine göre ‘Yüksek Müzakere Heyeti’ adını kullanan Riyad heyetinin Genel Sekreteri Riyad Hicab, düzenlediği basın toplantısında Suriye’deki geçiş süreci için üç aşama öngören planlarını açıkladı.

Riyad Hicab tarafından açıklanan plana göre 6 aylık birinci aşamada siyasi müzakereler öngörülüyor ve Riyad heyeti de bu aşamada Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in görevde kalmasını kabul ediyor.

Plana göre bu aşama ayrıca ‘husumetlerin terk edilmesi’ Suriye topraklarının tamamındaki çatışan tarafları kapsıyor ve bununla eş zamanlı olarak tüm Suriyelilerin katılımıyla görüşmeler başlıyor.

Tutukluların serbest bırakılmasına ve BM kararlarının uygulanmasına da planın 6 aylık ilk aşamasında yer veren Riyad heyeti,       Suriye hükümetinin müzakereler sırasında veya bu aşamada sürece uygun hareket etmemesi halinde BM Güvenlik Konseyi’nin güç kullanmakla görevlendirilmesini istiyor.

Mültecilerin dönüşüne ve Kürt meselesinin çözümüne “ulusal bir mesele” başlığı altında birinci aşamada yer veren Riyad heyeti, bu meselelerin kapsamlı bir diyalogla çözülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Riyad Hicab, açıkladığı planın ‘Geçiş aşaması’ adını verdiği ikinci aşamasının da “Beşşar Esed’in ve Suriye rejimi liderlerinin” görevden ayrılmasıyla başladığını açıkladı.

Plana göre ikinci aşama 1.5 yıl sürüyor ve bu aşamada hükümetin ve meclisin yetkileriyle donatılan ‘Yüksek Geçiş Heyeti’ kuruluyor.

Bu aşamada ülkenin yönetilmesi için hükümetin yapısı oluşturuluyor. Anayasayı hazırlayacak komiteyi belirleyen ‘Ulusal Kongre’ kuruluyor ve Suriye’nin her bölgesine insani yardmlar ulaştırılıyor.

Plana göre geçiş aşamasında kurulan ‘Yüksek Geçiş Heyeti’ uluslararası toplumda Suriye’nin temsilcisi sayılıyor ve Riyad Hicab’ın deyimiyle “elleri Suriye halkının kanına bulaşmış olan” Beşşar Esed ve diğer rejim liderleri bu heyette yer alamıyor.

Plana göre üçüncü ve son aşama ise kendi içinde iki aşamadan oluşuyor. Plana göre son aşamada BM gözetimi altında yerel seçimler, meclis seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor. Seçimler sonunda kurulan hükümet Yüksek Geçiş Heyetinden görevi devralıyor ve yemin ettikten sonra ülkeyi yönetmeye başlıyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Soçi anlaşması, Şam için zafer 20-09-2018 tarihinde eklendi
Üç aşamalı İdlib anlaşması 19-09-2018 tarihinde eklendi
İsrail ve Fransa’nın Türkiye-Rusya anlaşmasına tepkisi 19-09-2018 tarihinde eklendi
Suriye Kürtleri nereye? 10-09-2018 tarihinde eklendi
Tahran zirvesi, İdlib operasyonunun parolası 06-09-2018 tarihinde eklendi
Bağdat’ta Suriye’nin dostları toplantısı 05-09-2018 tarihinde eklendi
İdlib operasyonu ertelendi mi? 03-09-2018 tarihinde eklendi
İdlib temizliği şu sebeplerle ertelendi 30-08-2018 tarihinde eklendi
Suriye hava savunması en üst düzey alarmda 29-08-2018 tarihinde eklendi
ABD heyetinin Şam ziyaretinin ayrıntıları 28-08-2018 tarihinde eklendi
Güncel
23:06 (17.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunma sistemleri, deniz yönünden Lazkiye'ye gelen düşman füzelerine karşılık verdi. Füzelerden bazıları hedeflerine ulaşamadan imha edildi.
22:54 (17.09.2018)
El Ahd: Banyas rafinerisinin vurulduğu yönündeki haberler doğru değil.
22:46 (17.09.2018)
İlam el-Harbi: Suriyeli askeri kaynak: Hava savunma sistemleri, Lazkiye'ye deniz tarafından gelen füzelere karşılık veriyor. Füzelerden bazıları hedefe ulaşamadan düşürüldü.
22:45 (17.09.2018)
El Ahd: Suriye hava savunması, Lazkiye'deki Teknik Sanayi Kurumunu hedef alan füzelerden bazılarını düşürdü.
22:45 (17.09.2018)
SANA: Suriye'nin kuzeybatısındaki Lazkiye'ye henüz kaynağı belirsiz saldırı oldu.
22:13 (15.09.2018)
Suriye Savunma Bakanlığı: Hava savunmamız, İsrail'in Şam uluslararası havaalanına yönelik füze saldırısına karşılık verdi ve füzelerden bazıları düşürüldü.
01:47 (30.05.2018)
El-Kuds: İşgal güçleri Beytu'l Lahm'in doğu girişine saldırıyor.
01:34 (30.05.2018)
El Kuds: İşgal altındaki Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Hazma beldesinde Filistinli gençlerle işgal güleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Soçi anlaşması, Fırat’ın doğusu ve Türkiye’nin İdlib rolü
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım