HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
24-11-2011 tarihinde, 22:54 saatinde eklendi
Tahran’dan Ankara’ya Suriye teklifi
YDH- İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Ankara’ya yaptığı son ziyarette Tahran’ın Suriye’deki sorunun çözümü için sunduğu öneriyi açıkladı.

 

YDH- İran Meclisi Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, Ankara’ya yaptığı son ziyarette Tahran’ın Suriye’deki sorunun çözümü için sunduğu öneriyi açıkladı.

Fars haber ajansına demeç veren İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, parlamenterlerden oluşan bir heyetle Ankara’ya yaptığı ziyarette Türk yetkililerle Suriye’de yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Alaaddin Burucerdi, “Türk yetkililere Suriye’nin yıllar boyunca direnişin yanında İsrail’e karşı ileri hatta bulunduğunu, Filistin İslami Direnişi Hamas ile Hizbullah’ı desteklediğini, bundan dolayı da Amerika ve İsrail’in direnişin ileri hattı olan Suriye’yi iç sorunlara sürükleyerek bu ülkedeki siyasi düzeni değiştirmek istediğini söyledik” dedi.  

Başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Türk yetkililerle yaptıkları görüşmelerde açıkça bazı ülkelerden Suriye’ye çok sayıda silah ve terörist girmekte olduğunu ve silahlı saldırılarda bulunulduğunu söylediklerini belirten Burucerdi, “bu görüşmelerde dedim ki Suriye’deki gelişmeler, Mısır, Tunus, Libya, Yemen ve Bahreyn’den faklıdır. Çünkü bu ülkelerde Siyonist rejim ve ABD ile işbirliği içinde olan rejimler bulunmaktadır. Suriye’de ise durum farklıdır ve Suriye halkı nizamı güçlü bir şekilde desteklemektedir” diye konuştu.

Türkiye meclis başkanı, dışişleri bakanı ve cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelere ilişkin ayrıntılara yer veren Burucerdi, “Bu görüşmelerde dedik ki, İran, Türkiye’nin Suriye konusunda neden bu kadar aceleci davrandığına hayret etmektedir. Türkiye’nin bu tavrı, Türkiye’nin de bölgenin de güvenliğine katkı sağlamamaktadır” dedi.

Türk yetkililere, Suriye’yi tehdit ederek bir yere varılamayacağını söylediklerini belirten Burucerdi, Suriye halkının çoğunluğunun Libya’da yaşananların ülkelerinde yaşanmasına ciddi şekilde karşı olduğunu, Batılı ülkelerin Suriye konusunda pusuya yattığını, Libya’nın işgaline sebep olan şeyin petrol olduğunu; ancak Suriye halkının hiçbir ülkenin kendi ülkelerine saldırmasına izin vermeyeceğini söylediklerini aktardı.

Türk yetkililerin kendilerine bölgede yaşanan gelişmelerden kaygı duyduklarını söylediğini belirten Burucerdi, “Biz de onlara Suriye konusunda bir teklifte bulunduk. Onlara dedik ki en iyi çözüm yolu, Suriye’ye reformlar konusunda yardımcı olmaktır. Bu reformlar bölgedeki bunalımın azalmasını sağlar, bunun neticesi olarak da bölgede kalıcı güvenlik açısından bir güven oluşur” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Yavuzhan Karagöz tarafından 24-11-2011 23:12:23 Tarihinde yazıldı.
İran a her türlü KARA PROPAGANDAYLA saldıran Türk medyasına kalsa
İran ı küçük düşürmek için gösterilen çabanın altında her zaman İSRAİL-ABD kontrolünde ki MEDYA var. Aynı zamanda ABD nin ve yine onların müttefiklerinin işbaşına getirdiği FETHULLAHÇI medya tıpkı İSRAİL-ABD kontrolündeki DOĞAN medyası gibi borç ödemek namına Libya, Suriye ve İRAN ı satıyorlar. bu aynı medya topluluğu AZERBAYCAN ı da satmışlar onları aşağılamayı seçmişlerdi. Küçük gördüğümüz bu devletlerin yöneticilerine bakınki, GELİP TÜRKİYE ye adam olmayı öğütüyorlar, sorun çözmek isteyenin yapıcı olması gerektiğini telkin ediyorlar. Bu İRAN mı AZERBAYCAN ve LİBYA mı SURİYE mi daha olgun davrandı tüm bu yaşananlarda, yoksa Gerici Yobaz ihtiraslarını hayata geçirmek için ABD .......ni dahi üstlenen siyasal islamcılar ve onların LİBERAL denetleyicilerinin oluşturduğu TÜRK HÜKÜMETİ mi! ilk fırsatta dost dediklerini sırtından vuran, her zaman müslümanların katliamına ortak olanların kendine ısrarla müslümanlık ve mazlum edebiyatını araç yapmasından, GÖRÜLÜYOR Kİ, Suriye yöneticileri gibi İRAN yöneticileri de hayretler içinde kalarak şaşkınlık yaşamakta, TÜRKİYE nin bu derece ..........lik yapmasına bir türlü anlam verememektedirler. Diğer yandan ATATÜRK Türkiyesini kötülüyen bu ülkelerin aslında TÜRKİYE deki BATI kontrolü ve gücünün hangi siyasi kesime dayandığını görmeleri açısından iyi bir tecrübe. 50 yıllık siyasal islamcıların ya da sağ iktidarların yönetiminde TÜRKİYE her zaman ABD adına taşeron olup bölgede gerçekte kurması gereken dostlukları düşmanlığa çevirmekten başka bir yola sapamamıştır. Bu da ATATÜRK Türkiye'sini yıkan siyasal islamcılara verilen destekden dolayı da İRAN ı bir nebze düşündürür umarım.
Editörün Notu : Çıkarmak zorunda kalmayacağımız hakaret içermeyen yorumlar yazmanız dileği ile...
Yavuzhan Karagöz tarafından 25-11-2011 02:11:21 Tarihinde yazıldı.
Sayın Editörü üzüp zor durumda bıraktığım belli
Payanda gibi bir kelime İSRAİL TASARIMI Şİİ-SÜNNİ savaşında Türkiye nin üstlendiği mide bulandırıcı durumu anlatamadığı için o kelimeyi seçtim. Zamanında TÜRK-İSRAİL dostluk derneğinin sitesine üye idim. Ve orada 2006 yılında bölgede SÜNNİ MÜSLÜMANLARIN iyi ve uzlaşılabilir, Şii müslümanların ise şeytan olduğunu söyleyen TÜRKİYE de yaşayan bir yahudi vatandaşların "şii müslümanlarla sizler mücadele edeceksiniz, İran ı yola getirmek sizin göreviniz" diye özetleyebileceğim görüşlerini dinledim. Daha o zamanlar TÜRKİYE nin SUUDİ ARABİSTAN Parasıyla ayakta tutulma iddialarının çarçabuk bir temele oturduğunu gördüm. SUUDİ ARABİSTAN sermayesinin ve batının Himaye ettiği AKP yi İçeride ki GÜYA darbecilerden (AKP ye göre ALEVİ-DEDELER himayesi") temizleme esnasında sonuna kadar desteklemesinin de bir anlamı oluyor böylelikle. Şİİ-SÜNNİ savaşının tasarımcısı israile göstermelik iki tokat atıp danışıklı dövüş ile SÜNNİ ağırlıklı dindar tabanı arkasına alıp ardından SURİYE ve İRAN yöneticilerini şaşkınlığa uğratacak bir acelecilik ve sertlik politikası ülkede ALEVİ-TÜRKMEN idarecilerin temizliği ile mümkün olabilirmiş demek ki. Bu sitede de kendine destek bulan muhaliflerin düzmece belgelerle GLADYO nun günahlarının keçisi yapılması operasyonunun nelere sonuç verdiğini artık görmek gerek. TAŞERON yetmiyor, payanda yetmiyor, "paravan" sözünüz de çok kibar kalıyor. ABD nin kontrolündeki bu partinin tabanında bu sözler karşılık bulmuyor maalesef.
Diğer İlgili Başlıklar
İran: 300 kilo zenginleştirilmiş uranyum sınırını geçtik 01-07-2019 tarihinde eklendi
Suudiler ve Emirliklerden İran konusunda geri adım 27-06-2019 tarihinde eklendi
Düşürülen Amerikan uçağıyla ilgili yeni ayrıntılar 27-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: Bin Salman’a dedim ki İran’a saldırı için para vermelisin 24-06-2019 tarihinde eklendi
İran’a dörtlü uyarı 23-06-2019 tarihinde eklendi
ABD: İran, tüm arabuluculuk önerilerini reddetti 23-06-2019 tarihinde eklendi
Trump: İran, asker taşıyan uçağımızı düşürmedi 23-06-2019 tarihinde eklendi
İran: İsteseydik ABD’nin P-8 uçağını da düşürebilirdik 22-06-2019 tarihinde eklendi
Amerikan uçağını düşüren füze 20-06-2019 tarihinde eklendi
İran, ABD’nin casusu uçağını düşürdü 20-06-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib için ‘yeni bir sayfa’ mümkün
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım