HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-11-2018 tarihinde, 18:25 saatinde eklendi
Medvedev’den Libya konusunda özeleştiri
Medvedev’den Libya konusunda özeleştiri
Hazal YALIN

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Batılı ülkelerin BM’de Libya’ya müdahale kararı almasını engellememesinden dolayı öz eleştiri yaptı.

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, Batılı ülkelerin BM’de Libya’ya müdahale kararı almasını engellememesinden dolayı öz eleştiri yaptı. 

Rusya BaşbakanıDmitriy Medvedev’in, Palermo’da yapılan Libya konulu uluslararası konferansta yaptığı konuşmayadeğinmeden geçmeyelim.

Dikkatli okurlar, 16 Ekim’de burada yayınlanan “Libya’ya Bir Bakış”taki şu sözleri hatırlayacaklardır:

“Libya krizi ve troykanın Libya saldırısına Rusya’nın seyircikalmasının, siloviki açısından Yugoslavya’nın NATO tarafından bombalanmasına benzer bir sarsıntıyarattığı bilinir. … bu olay, birçok açıdan önem taşır. Başlıcası, Suriye’ye müdahale kararı, bu atmosfer içinde kararlılıkla alınmış ve arkasında durulmuştur; ikincisi, Medvedev’in başkan, Putin’in başbakanlığı dönemine rastlayan bu kriz, Rusya’da iktidar çevrelerinde de yansımasını bulmuş ve gerilimi yükselterek sarsıntıya neden olmuştur. Dolayısıyla denebilir ki, Libya krizi, Yugoslavya’nın bombalanmasıyla birlikte, Rusya’nın siyasi çarklarının başında bulunan kimseler arasında birçok açıdan Sovyetler Birliği dönemini hatırlatan bir dış siyaset izlenmesini teşvik eden başlıca olaylardır.”[i]

Bir iktidar ittifakı olarak şekillenen Putin ile Medvedev anlayışları arasında krize neden olan olay şuydu: Medvedev, cumhurbaşkanlığına rastlayan 2011’de BM Güvenlik Konseyinde, Batı koalisyonunun Libya’ya müdahalesine ve bombalamasına imkân veren 1973 sayılı karar tasarısını veto etmekten kaçınmıştı. Putin ise Libya’ya yönelik bu saldırganlığı “haçlı seferi”diye nitelemişti. 

Medvedev’in Palermo’daki konuşması, adeta bir özeleştiri, hatta BM Güvenlik Konseyindeki Batılı ülkeler tarafından aldatılmışlığın ilanı anlamına geliyor. Medvedev, 2011 saldırısı ile ilgili şöyle dedi:

“Bunu bugün nasıl değerlendirebiliriz? Yalnızca ağır bir hata olarak değil; ama her şeyden önce, dünyada ahlaki ve siyasi liderlik yürütme iddiasında olanların rezilce bir yalanı olarak da. BM Güvenlik Konseyi masası etrafında rezilce bir yalan. [Konseyin] kararı çarpıtıldı ve ihlal edildi, BM de ‘geçici bir savaş koalisyonu’ misyonu üstlendi.”[ii]

Medvedev’e göre Batılı ülkeler siyasi görüşmeler yerine NATO aracılığıyla egemen bir devleti bombalamaya girişerek Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiler. Oysa:

Rusya, böyle bir senaryo için oy kullanmamıştı. Ama mesele, ülkemizin saygınlığından neler kaybettiği değil; mesele, Libya’da, etkilerini onlarca yıl boyunca hissedeceğimiz korkunç bir trajedinin meydana gelmiş olması.”

Bu sözler akla, TASS’ın 31 Ağustos’ta yayınladığı (onun arkasından Kommersant başta olmak üzere başka yayınlarda da yer bulmuştu), Yeltsin ile Clinton arasındaki görüşmelerin tutanaklarınıgetirdi.[iii]

Tutanaklar, Bill Clinton Kütüphanesi tarafından gizliliği dolduğu için yayınlanmıştı. Bu tutanaklarda, Yugoslavya’nın NATO tarafından bombalanması ve Clinton’un Yeltsin’e verdiği sözü tutmadığı vurgusu dikkat çekiyordu. 

Medvedev’in Libya özeleştirisi, adeta Yeltsin’le aynı trajik aldatılmışlığı yaşamaktan utanç duyuyormuş izlenimi doğuruyor. 

 

Hazal Yalın. Çoğunluğu klasik Rus edebiyatından kırka yakın çevirisi var. Aralarında Tolstoy, Dostoyevski, Saltıkov-Şçedrin, Gogol, Turgenyev, Puşkin, Zamyatin, Kuprin, Gonçarov, Leskov, Grin, Zoşçenko, Strugatski Kardeşler gibi yazarların bulunduğu çeviriler, Kitap, İthaki, Helikopter, Remzi gibi yayınevlerinde yayınlanıyor.@Hazal_Yalin

 [i]Hazal Yalın, Libya’ya bir bakış. http://ydh.com.tr/HD15717_libyaya-bir-bakis.html

[ii]Rosbalt, Медведев обвинил НАТО в циничном обмане в Ливии. http://www.rosbalt.ru/russia/2018/11/13/1746113.html

[iii]Aleksandr Mosesov & Artur Gromov, Путин, ядерный чемоданчик, коммунисты и женщины: что обсуждали Борис Ельцин и Билл Клинтон. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/5510673

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Moskova: Kürtler, Suriye hükümetiyle görüşmelere başlamalıdır 17-02-2019 tarihinde eklendi
Suudiler ve Emirliklerden Rus silahlarına büyük ilgi 17-02-2019 tarihinde eklendi
Lavrov: Putin, Erdoğan’la İdlib’i konuşacak 13-02-2019 tarihinde eklendi
Rusya’dan Türkiye ve Amerika’ya açık mesaj 31-01-2019 tarihinde eklendi
Moskova: Suriye’deki Türk askerinden şüphe duymuyoruz 30-12-2018 tarihinde eklendi
Rusya’dan İsrail’e tehditkar uyarı 27-12-2018 tarihinde eklendi
İsrail’den Rusya karşıtı karara olumlu oy 19-12-2018 tarihinde eklendi
Rusya’dan İdlib için acil eylem çağrısı 20-11-2018 tarihinde eklendi
Medvedev’den Libya konusunda özeleştiri 18-11-2018 tarihinde eklendi
Clinton-Yeltsin görüşmelerinin stenogramları 18-11-2018 tarihinde eklendi
Güncel
01:05 (01.02.2019)
El Cezire: Amerikan senatosu, Trump'ın Suriye ve Afganistan'dan asker çekme kararını engelleyen bir değişikliği kabul etti.
22:33 (31.01.2019)
Görgü tanıkları: Suudi-Emirlikler koalisyonuna ait uçaklar, Yemen'in başkenti Sana'nın Sa'van bölgesine 3 saldırı yaptı.
16:44 (31.01.2019)
Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyon, 2014-2018 yılları arasındaki operasyonlarında 1190 sivilin öldüğünü açıkladı.
15:49 (31.01.2019)
Amerika ve Suriye Demokratik Güçleri, 10 kamyondan oluşan insani yardım konvoyunun Hüseyniye köyünden Deyr Zor'un Hecin beldesine ulaşmasını engelledi.
16:56 (29.01.2019)
Mısır İçişleri Bakanlığı: Sabotaj eylemleri hazırlığında olan 54 İhvan üyesi yakalandı.
20:42 (25.01.2019)
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani: 2014'ten bu yana 45 bin Afgan güvenlik görevlisi öldürüldü.
00:08 (24.01.2019)
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: İran İslam Cumhuriyeti, Washington'un yasadışı müdahalesine karşı Venezüela halkını ve yasal hükümetini destekliyor.
23:43 (22.01.2019)
Hmeymim'deki Rusya Barış Merkezi: 400 Nusra militanı İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinde Suriye ordusu mevzilerine saldırdı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Adana mutabakatı, Türkiye’nin 'berat belgesi'
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım