HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
25-02-2020 tarihinde, 19:57 saatinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi
Amerika’nın Suriye’yi yalnızlaştırmak ve yeniden inşasını engellemek için ‘Sezar Yasası’ adlıyla geliştirdiği stratejiyi önümüzdeki haziran ayından itibaren uygulayacağı bildirildi.

YDH- Suudi Şarku’l Awsat gazetesinin haberine göre Amerikan rejiminin Suriye’ye yönelik yeni stratejisi, bir dizi askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik adım içeriyor. 

Habere göre önümüzdeki haziran ayından itibaren uygulanacak olan ‘Sezar Yasası’ adlı yeni strateji ile Suriye’nin yeniden inşasında pay sahibi olacak her ülke veya kurum Amerika’nın yaptırımlarına hedef olacak. 

Suriye’nin müttefikleriyle birlikte Şam-Halep ve Halep-Lazkiye karayollarını ulaşıma açmak ve böylece ülkedeki ekonomik hayatı canlandırmak, dolayısıyla da uygulanan yaptırımların etkisini azaltmak için askeri operasyon başlattığına değinilen haberde Rusya’nın da Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden dönüşü için diplomatik girişim başlattığı hatırlatıldı.

Amerika’nın Rusya’nın diğer ülkelerin Şam’la ilişkilerini normalleştirmesi yönündeki çabalarını engellemek için Avrupa ve bölge ülkeleriylesürekli temas halinde bulunduğunun belirtildiği habere göre Amerikalı yetkililer bu çerçevede çok sayıda ülkeyi ziyaret etti. 

Şarku’l Awsat’a göre Amerikalı yetkililer Suriye’de rejim değişikliği değil, davranış değişikliği yaratmaya çalışıyor. 

Washington’un Suriye’nin Amerika’nın bölgesel müttefiklerine tehdit olmaktan çıkması için Şam üzerindeki baskılarını arttıracağının belirtildiği habere göre Amerika, yeni planı çerçevesinde Suriye’ye karşı askeri, siyasi, diplomatik ve ekonomik eylemler geliştirecek.

Amerika’nın Suriye’ye karşı atacağı ekonomik adımların ‘Sezar yasası’ çerçevesinde olacağının belirtildiği habere göre bu yasa çerçevesinde Suriye’ye yönelik yaptırımlar 5 yıl daha uygulanacak. Ayrıca Suriye ile işbirliği yapan tüm taraflar da ağır yaptırımlara hedef olacak.

Haberde Amerika’nın siyasi açıdan, Suriyeli siyasi muhaliflerle olan ilişkilerini geliştireceği ve Suriye’deki muhalifleri destekleyen ülkelerle koordinasyonu artıracağı belirtilirken, diplomatik açıdan da başta Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerin Suriye ile ilişkilerini normalleştirmesini engelleyeceği ifade edildi.

Şarku’l Awsat’ın haberine göre Amerika’nın Suriye’ye karşı atacağı askeri ve ekonomik adımlar da şöyle: Fırat’ın doğusunda askeri varlığını sürdürecek, Suriye Demokratik Güçleri’ni Türkiye’nin saldırılarından korumak için uçuşa yasak bölge oluşturacak. Suriye ordusunun Fırat’ın doğusuna ve petrol bölgelerine gelişini engelleyecek ve İran ile Suriye'nin lojistik hattını kesmek için Irak sınırındaki Tenef bölgesinde bulunan askeri varlığını sürdürecek, İdlib’de Rusya ve Suriye’ye karşı konacak. 

Amerika’nın askeri yaptırımlarını yukarı çıktığında aşağı inmesi çok zor olan bir asansöre benzeten gazete, Amerika’nın siyasi, ekonomik, askeri ve diplomatik adımlardan oluşan bu yeni stratejisinin Suriye’yi yalnızlaştıracağını ve birkaç yıl içinde davranış değişikliğine zorlayacağını öne sürdü.

       

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den Irak’tan Suriye’ye askeri takviye 21-09-2020 tarihinde eklendi
Sputnik: Türkiye Rusya’nın İdlib önerisini reddetti 16-09-2020 tarihinde eklendi
Fırat’ın doğusunda aşiretler Amerika ve SDG’ye isyanın eşiğinde! 12-09-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’deki el-Kaide merkezini vurdu 18-08-2020 tarihinde eklendi
ABD helikopterleri Suriye ordusuna saldırdı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Deyrezzor’da ABD-SDG toplantısı 17-08-2020 tarihinde eklendi
Ukeydat aşiretinden SDG ve ABD’ye savaş ilanı 10-08-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım