HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
31-05-2020 tarihinde, 16:25 saatinde eklendi
Rus basınından iddia: Türk tankları Libya’da
Rus basınından iddia: Türk tankları Libya’da
Rusya basını, Libya’da ilk kez Türk tanklarının görüldüğünü iddia etti.

YDH- Rusya’dan yayın yapan Reportyor adlı site, “Kuvvet tahkimatı: Libya'da ilk defa Türk tankları görüldü” başlıklı haberinde Türkiye’nin Libya’da üs kurduğunu öne sürdü.

Haberde şu ifadelere yer verildi: 

“Ankara, Libya topraklarında askeri üs kuruyor. Mevcut deniz ve kara izlemeleri ve seyrüsefer kaynakları bunu gösteriyor.

Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından kontrol edilen topraklara insan gücü ve askeri araç gereç sevk ediyor. 

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait iki C-130 Hercules askeri nakliye uçağının arka arkaya Trablus Havaalanı'na indiği tespit edildi; Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait ve hava savunma sistemleriyle donatılmış iki fırkateyn de UMH tarafından kontrol edilen Misrata limanı yakınlarında görüldü. Libya başkentinde de Türkiye'ye ait M60A1 tankları da görüntülendi.

Türkiye'nin eylemlerini reklam etmemekle birlikte gizlemediği de dikkat çekiyor. Ankara'nın BM tarafından tanınan, ancak esas itibariyle İslamcılardan oluşan UMH ile arasında karşılıklı işbirliği ve askeri yardım anlaşması bulunuyor. 

UMH'nin Ankara'ya, Libya'da dondurulmuş bulunan 25 milyar dolar değerinde inşaat sözleşmelerinin şartlarını ileride yerine getirmeye söz vermiş olması da şaşırtıcı değil. 

Dolayısıyla Türkiye Libya'da, sözde hükümetin resmi davetiyle meşru temelde bulunuyor, ancak hükümetin meşruiyeti Libyalıların seçtiği, Tobruk'ta bulunan ve Feldmareşal Halifa Haftar'ın Libya Ulusal Ordusu'nu kontrol eden parlamento tarafından kabul edilmiyor.” 

“Rusya, Avrupa’yı Libya’da kurtaracak mı?”

 Öte yandan Rusya’nın Ortadoğu'ya yönelik dikkat çekici haber ve analizleriyle tanınan prestijli sitelerinden Vzglyad da “Rusya, Avrupa’yı Libya’da kurtaracak mı?” başlıklı analizde, Moskova'nın Libya'ya müdahaleden 'imtina ettiği' görüşü aktarıldı.  

Türkiye'nin Trablus hükümetine askeri yardımına hız verdiği vurgulanan yazıya göre, “Rusya'nın Libya’da General Halife Hafter lehine yapmadığını, Türkiye, Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti lehine yaptı.”

Yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Rusya resmi olarak iki tarafla da diyalogu destekliyor görünse de aslında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) parası karşılığında Hafter'e silah sevk ediyor; ayrıca Vagner ile destekliyor. 

Bu anlamda Suriye'den farklı; çünkü Moskova, Hafter'in askeri birlik talebini kibarca geri çevirdi. Hem zaten gerek de yok; çünkü Hafter şehirleri bir bir ele geçiriyor. "Ama şimdi durum değişti. Rusya'nın yapmadığını Türkiye yaptı; yalnız Hafter lehine değil, UMH lehine. Ankara Serrac'a Türk askerleri, köktenci Suriyeli militanlar ve Suriye'de kendilerini muazzam gösteren dronlar gönderiyor." Bu sayede Türkler Hafter'e karşı bir dizi zafer kazandılar.”

Yazıya göre  Hafter'in müttefikleri olarak sayılan BAE'nin ordusu yok, Suudi Arabistan'ın ordusu Yemen'de batağa saplandı, “Fransa'nın ordusu var siyasi iradesi yok”. AB'nin yaptığı en fazla şey, Libya'ya BM ambargosunu korumak için zorlukla birkaç gemi toplamaktı; ama Malta, Türkiye'nin talebiyle, bu projenin finansmanını bloke etti. 

“Mısır'ın ordusu da iradesi de var; ama Libyalıların Mısırlılara önyargısı yüzünden müdahale ederek hepsini kendisine karşı birleştirmek istemiyor.” 

Dolayısıyla mevzu, Rusya'nın Libya'ya birlik göndermeye hazır olup olmadığı. Batılılara göre hazır olmakla kalmıyor, gönderdi de. ABD Afrika Komutanlığı Rusya'nın Libya'da kara ve hava varlığı olduğunu iddia etti. Rusya ise bunu inkar ediyor. 

Rusya'nın yardımı artıyorsa bile, çok sınırlı olmalı. Libya'nın petrol ve gaz geleceği, Rusya'nın olası masraflarını karşılamaz. Libya, Rusya için Suriye değil Afganistan olur. 

Şu anda en ilginç şey, Vagner'in varlığı. El Cezire, Vagner mensuplarının sivil halkı öldürdüğünü ileri sürüyor. "Bu Arap televizyon kanalı, refahı şu anda, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını azaltmasını isteyen Recep Erdoğan'ın durumuna bağlı olan Katar emirinin menfaatlerine hizmet ediyor." 

Makaleye göre kimi Avrupalılar da Libya'nın Rusya ön karakolu haline gelmesinden endişe ediyorlar. Ama bunun temeli yok. "Rusya, Libya'da Avrupa'ya karşı ne yapacak? Orada Avrupalıların güvenliğini tehdit edecek biyolojik laboratuvarlar mı kuracak (ABD'nin Kafkaslardaki ve açığa çıktığına göre Ukrayna'daki pek çok biyolojik laboratuvarın, Rusya vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiği gibi)? 

Veya şimdi Türkiye'nin Suriye kanalını kullanarak yaptığı ve yarın da Libyalılarla yapacağı gibi Avrupa'ya mültecilerle şantaj mı yapacak? Yoksa Libya'nın enerji kaynaklarını kontrolü altına alıp Avrupa'yı Gazprom'a alternatif bir enerji kaynağından yoksun mu bırakacak? Yoksa Roma ve Paris'i hedef alan füzeler mi konuşlandıracak?" 

Makaleye göre bunların hiçbiri yok. "Moskova, Libya için ne Türkiye, ne (Libya'ya kendi nüfuz alanı gözüyle bakan) İtalya, ne (her ne kadar Rusya ile birlikte Hafter'i destekliyorsa da Libya'ya kendi gelecekteki nüfuz alanı gözüyle bakan) Fransa ile toslaşmak istemiyor. 

Kremlin sadece Kuzey Afrika'da kendine küçük siyasi bir nüfuz, ülkenin yeniden inşası için kontratlar vb. istiyor. Bütün bunlar da çatışmanın tarafları arasında bir uzlaşmaya varılmasıyla mümkün olabilir. 

Ankara'nın ise çok daha ihtiraslı planları var. Avrupalıların menfaatlerini daha çok tehdit eden planlar. Bugün Rusya'nın bütün bu planları gömmek olanağı olduğuna göre Avrupalıların Moskova'yı eleştirmesi değil, onun Libya'daki varlığını artırmasını teşvik etmesi gerekli."

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Putin Valday Forumu’nda 23-10-2020 tarihinde eklendi
Son gelişmeler, “yaklaşan tehlike” ve bazı hatırlatmalar 17-10-2020 tarihinde eklendi
Lavrov’un mülakatından başlıklar 14-10-2020 tarihinde eklendi
Navalnıy hikayesinde çatlaklar 28-09-2020 tarihinde eklendi
Dağlık Karabağ: Tarih ve çözüm 28-09-2020 tarihinde eklendi
Zyuganov: “Kremlin kendine gelmezse...” 25-09-2020 tarihinde eklendi
Rusya: ABD’nin yaptırım tehdidinden korkmuyoruz 21-09-2020 tarihinde eklendi
Rusya’da yönetici elit “Rus milliyetçisi” mi? 02-07-2020 tarihinde eklendi
“Siloviki” konuşuyor 22-06-2020 tarihinde eklendi
Rus basınından iddia: Türk tankları Libya’da 31-05-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım