HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
18-08-2020 tarihinde, 15:17 saatinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Beyrut limanında silah deposunun bulunduğuna dair iddiaları yalanladı.

YDH- İtalyan Corriere della Sera gazetesine demeç veren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Beyrut limanında silah deposunun bulunmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Corriere della Sera gazetesinin “Hizbullah ile 2005 yılında imzaladığınız anlaşmanın hala geçerli olduğunu düşünüyor musunuz? Birçok Hıristiyan onu asla affetmedi” şeklindeki sorusuna "Yani ortak bir parti kurmadık, ancak bir hükümet programı üzerinde anlaştık. Ama sonra 2006 yazında İsrail savaşı başlattı ve Lübnanlı Şiilerin yanında yer almam gerektiğini hissettim, onlar benim yurttaşım, kendimizi birlikte savunduk.” dedi. 

Gazetenin Hizbullah’ın silahsızlandırılması hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine de Cumhurbaşkanı Mişel Aun, İsrail’in kışkırtmalarının ve saldırganlığının devam ettiğini hatırlattı ve “ancak bu biterse Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını düşünebiliriz” dedi.

Emirliklerin İsrail’le normalleşme anlaşması imzalamasına dair soruyu Emirliklerin “egemen bir devlet” olduğunu söyleyerek geçiştiren Aun, bir Fransız televizyon kanalına verdiği demeçten ötürü kendisinin de İsrail’le normalleşmeyi savunduğu sonucunun çıkarılmasını da “Hayır yanlış anlaşılmışım, ben öncelikle İsrail’le aramızdaki birçok sorunun çözülmesi gerektiğini söyledim” diyerek reddetti.  

Lübnan hükümetinin Beyrut limanındaki patlamanın ardından Amerika ve Suudilere yakın siyasi grupların baskısıyla istifa etmesinin ardından gündeme gelen erken seçim ihtimaline de değinen Cumhurbaşkanı Mişel Aun, erken seçim için parlamentoda uzlaşmaya varılması gerektiğine dikkat çekti ve bunun için şu an bir zaman verilemeyeceğini söyledi.

Beyrut Limanı patlaması konusunda uluslararası araştırma yapılması yönündeki taleplere neden karşı olduğuna dair bir soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Aun, Lübnan anayasasına göre Lübnan’da yaşanan bir olayı soruşturma yetkinisin Lübnan yargısına ait olduğunu hatırlattı. Bununla birlikte bu durumun zaten Lübnan polisine araştırmalarda yardım eden Fransız ve Amerikalı araştırmacıların varlığına engel olmadığını söyledi.

Lübnan’a uluslararası yardım için girişimde bulunan Fransa’ya ve yardım etmek isteyen tüm uluslararası taraflara teşekkür eden Aun, bu yardımların BM aracılığıyla yapılması yönündeki talebini tekrar vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Beyrut patlamasının Hizbullah’ın silah depolamasından kaynaklandığına dair iddiaları da yalanlayarak tüm ihtimallerin araştırma sırasında ele alınacağını ancak Hizbullah’ın limanda silah depolamasının “imkansız” olduğunu söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım