HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
06-10-2020 tarihinde, 22:46 saatinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Karabağ’da yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak İranlı meslektaşı Hasan Ruhani ile bir telefon görüşmesi yaptı.

YDH- Fars haber ajansının bildirdiğine göre İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le yaptığı telefon görüşmesinde Azerbaycan’la Ermenistan arasında Karabağ’da yaşanan çatışmaları hassasiyet ve endişe ile izlediklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhan, “Bölgede barış çok önemlidir, elbette komşularımızın toprak bütünlüğü bizim açımızdan çok daha yüksek bir öneme sahiptir” dedi.

Azerbaycan’ı İran’ın iyi bir komşusu olarak niteleyen Ruhani, “Tüm İran halkı, Azerbaycan Cumhuriyeti ile tarihi, kültürel ve çok yakın dini bağlara sahiptir. İran ve Azerbaycan halkları her zaman dostça ve kardeşçe ilişkilere sahip olmuştur. İran İslam Cumhuriyeti yetkilileri de son yaşanan olaylar konusunda son derece açık bir tavır takınmıştır” diye konuştu.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki soruna başka ülkelerin de müdahale etmesi ile bunun bölgesel bir çatışmaya dönüşmesinden endişe ettiklerini belirten Ruhani, “Bölgede, özellikle de kuzey sınırlarımızda güvenlik, istikrar ve huzur bizim açımızdan çok önemlidir. Bu tartışma ve sınırlardaki güvenlikli olmayan durumun sürmesi, bazı terörist grupların nüfuzuna zemin oluşturmamalıdır” dedi.    

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların en kısa sürede sona ermesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, “İran, Bakü ile Erivan arasındaki ihtilafların uluslararası hukuk ve iki ülkenin resmen tanınmış sınırları çerçevesinde çözümü için her türlü girişimi yapmaya hazırdır” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yapılan telefon görüşmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti ve “İranlı resmi yetkililerin yapıcı tutumlarından ve toprak bütünlüğünü ve Karabağ sorununun çözümünü vurgulamasından dolayı teşekkürlerimi bildiriyorum” dedi.

İlham Aliyev ayrıca İran’ın sınırlarındaki güvenlik sorunlarından ve bölgenin güvenliksiz hale gelmesi halinde bazı terörist grupların buraya nüfuz etmesinden duyduğu endişeyi anladıklarını belirtti ve “Biz İran’ın güvenliğini Azerbaycan’ın güvenliği olarak görüyoruz ve bu sorunun komşularımız için bir güvenlik tehdidi haline gelmesine izin vermeyiz” dedi.

İran’la Azerbaycan arasındaki ilişkileri “stratejik ilişki” olarak niteleyen İlham Aliyev, “İkili ilişkilerimiz son yıllarda hep gelişme göstermiştir, Bakü bu ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duymaktadır. Bölgede barış, istikrar ve huzurun korunması zaruridir ve hepimiz bunu gerçekleştirmek için çaba göstermeliyiz” diye konuştu.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Biden’a nükleer anlaşmaya dönme uyarısı 12-11-2020 tarihinde eklendi
İran: ABD’nin bölgede 25 gizli laboratuvarı var 25-10-2020 tarihinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir 06-10-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Emirliklere sert uyarı 07-09-2020 tarihinde eklendi
BM diplomatları: Amerikalılar saçmalığı abarttılar 22-08-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Trump’ın Ayn el-Esed yalanı bir hafta sürebildi 19-01-2020 tarihinde eklendi
Trump terörü Lahey’e taşınıyor 17-01-2020 tarihinde eklendi
Süleymani suikastı, Global Hawk’a misilleme 16-01-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım