HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-09-2020 tarihinde, 23:18 saatinde eklendi
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, geçen perşembe günü Beyrut ve Ramallah’ta yapılan Filistinli grupların "genel sekreterler" toplantısında, zorluklarla baş etmek için üç yol üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

YDH - Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, el-Meyadin TV'ye verdiği röportajda, Filistinli grupların üzerinde anlaştığı bu üç yolu şöyle sıraladı:

1- Birleşik bir Filistin liderliği oluşturarak ilhak planına karşı koymak;

2- FKÖ'yü herkesi ve üçüncü yolu içerecek şekilde yeniden inşa etmek için bir tarih ve belirli adımlar içeren pratik bir vizyonu beş hafta içinde sunmak amacıyla uzmanlaşmış bir organ oluşturmak;

3- Filistin’deki bölünmenin sona erdirilmesi.

Aruri sözlerinin devamında, başarıya ulaşacak bir formül ortaya çıkarmak için Filistinli grupların genel sekreterleriyle günlük temas halinde olduklarını ifade etti.

“Ulusal yolu geliştirmek ve pratik uygulamalara gitmek, bizim ve el-Fetih hareketinin stratejisidir" diyen Hamas lideri, "El Fetih'teki kardeşlerle temasa geçtik ve konuyu çevreleyen tehlikelerle baş etmek için Ebu Mazin'e (Mahmud Abbas’a) bir mesaj gönderdik" ifadelerini kullandı.

Salih el-Aruri, "Yüzyılın anlaşması”nı reddeden grupların pozisyonlarının birleştiğini vurgulayarak, “Direniş, devrim ve halkımızın iradesiyle taleplerimizi elde edeceğiz, siyasi müzakerelerle değil” dedi.

Hamaslı lider, genel sekreterler toplantısının kapanış bildirisinin, Filistin halkının kapsamlı direniş hakkını onayladığını da belirtti ve ekledi: “Şu anda Batı Şeria'daki halk direnişi üzerinde anlaşıyoruz.”

Aruri, “Yüzyılın anlaşması”, "ilhak" ve İsrail’le “normalleşme”nin Filistin halkını arkadan bıçaklama ve Filistin davasına bir ihanet olduğunu vurgulayarak, "bölünmeyi ve iç rekabeti kabul etme seçeneğimiz yok" dedi.

El Fetih ile büyük dosyalardaki tüm anlaşmazlıkları kısa sürede sona erdirme umudunu dile getiren Aruri, Rusya'nın Hamas’a, Moskova'da fraksiyonlar arasında bir toplantı yapma arzusunu bildirdiğini ve Filistin uzlaşmasını sağlayacak ve bölünmeyi sona erdirecek her türlü çabaya hazır olduklarını belirtti.

Hamas lideri, “Ortak uzlaşma komitesinin, Rusya'nın Filistinli gruplara daveti bağlamında olmasını istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Aruri, Kassam Tugayları’nın uzlaşma konusundaki tavrı ile ilgili olarak ise, Kassam Tugayları’nın direnişi ve silahlarını etkilemeyen her Filistin uzlaşmasını desteklediklerini vurguladı.

Aruri ayrıca, Türkiye, Katar ve Mısır ile Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'nin, grupların Genel Sekreterler Konferansı'nın yapılmasını teşvik ettiğini de belirtti.

Hasan Nasrallah'ın temsil ettiği Hizbullah'ın pozisyonunun da Filistin fikir birliğini güçlü bir şekilde desteklediğini bildiren Aruri, Nasrallah’ın Filistinli grupların uzlaşma yolunda ilerlemesini dilediğini ifade etti.

Hamas ve Hizbullah arasındaki ilişki hakkında da konuşan Aruri, direnişin Hamas ile Hizbullah arasındaki ortak payda olduğuna ve uluslararası ve bölgesel rollere ilişkin vizyonlarının aynı olduğuna işaret etti.

Bölgedeki tüm meselelerin ana hatlarında ve direnişe karşı risklerin tespitinde Hizbullah ile aynı fikirde olduklarını vurgulayan Hamas lideri, Hizbullah’ın tüm fraksiyonları ile Filistin direnişinin tarihi bir destekçisi olduğunu ve desteğinin hiç durmadığını belirtti.

Aruri sözlerini devamında, “Sayın Nasrallah ile Kudüs'ün koşullarını, yüzyılın anlaşmasını, ilhak planını ve Filistin uzlaşma çabalarını tartıştık” dedi.

Aruri, Gazze'deki tırmanış ve ateşkesin BAE-İsrail anlaşmasıyla bağlantılı olmadığını açıklayarak, "Gazze üzerinde dayanmaya hazır olmadığımız bir baskı aşamasına geldik ve açık bir savaşa hazırdık." dedi.

“İşgalle her an başa çıkmaya ve yüzleşmeye tamamen hazırız” diyen Aruri, açık bir çatışma olursa tüm İsrail iç cephesinin savaşın bir parçası olacağını vurguladı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Filistin’in birliği Biden'a bağlı 12-11-2020 tarihinde eklendi
Kassam Tugayları: İsrail füzelerinin kalıntılarından yeni roketler ürettik 14-09-2020 tarihinde eklendi
Aruri: Filistinli gruplar kapsamlı direnişte anlaştı 07-09-2020 tarihinde eklendi
Filistin ulusal birliği için önemli adım 02-09-2020 tarihinde eklendi
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı 01-06-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i ilhak komitesi toplandı 26-02-2020 tarihinde eklendi
Filistin’in yüzde 94 Trump planına karşı 15-02-2020 tarihinde eklendi
Yüzyılın sahtekarlığı planının haritası 29-01-2020 tarihinde eklendi
İngiltere’den BDS karşıtı yasa hazırlığı 17-01-2020 tarihinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı 18-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
01:11 (01.03.2021)
Haşd Şaabi: Amerika, Irak güçlerini sınırda vurdu, Suriye topraklarında değil.
22:40 (28.02.2021)
İsrail Kanal-13: İran'ın İsrail gemisine saldırısına cevap olarak İsrail ordusu Suriye'de bir hedefe saldırdı.
22:36 (28.02.2021)
El Cezire yerel kaynakları: İsrail uçakları, Kuneytra ili semalarında uçuyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım