HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
12-07-2021 tarihinde, 17:46 saatinde eklendi
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı
Irkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı, Lübnan’ın kaosun eşiğinde olduğunu belirterek Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre ırkçı İsrail rejiminin eski Başbakanı İzak Rabin’in güvenlik danışmanı Jack Neria, “Lübnan Uçurumun Kenarında Duruyor” başlıklı yazıda Hizbullah’a karşı bir uluslararası savaş çağrısı yaptı.

İsrail merkezli “Jerusalem Center for Public Affairs” (Kudüs Halkla İlişkiler Merkezi) adlı düşünce kuruluşunun sitesinde yayımlanan yazıda Lübnan’da yaşanan derin ekonomik krize değinildi.

Lübnanlıların büyük bir kısmının yoksullaştığının ve ülkede her alanda bir kıtlık yaşandığının belirtildiği yazıda Lübnan ordusunun bile gelen turistleri 150 dolara helikopterle gezdirerek gelir elde etmeye çalıştığına dikkat çekildi.

Lübnan’daki ekonomik krizden, Hizbullah’ı ve Suriye’yi sorumlu tutan İsrailli Albay Jack Neria, Lübnan hükümetinin ithal ettiği petrol ürünlerini Hizbullah’ın Suriye’ye götürdüğünü böylece Lübnan’da akaryakıt bulunmazken Hizbullah’ın kasalarını parayla doldurduğunu öne sürdü.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria’ya göre Lübnan’da yaşanan ilaç sıkıntısının sebebi de Hizbullah; çünkü Hizbullah İran ve Lübnan’dan ilaç ithal ediyor, kalite kontrolü olmayan bu ilaçlar da karaborsada satılıyor; ayrıca Hizbullah Suudi Arabistan’a da uyuşturucu göndererek para kazanıyor.

Lübnan’ın böylesine tehlikeli bir ekonomik çöküntü yaşarken Hizbullah’ın İran’dan aldığı ekonomik destek sayesinde bundan etkilenmediğini öne süren Neria, Hizbullah’ın taraftarlarına gıda, ilaç, hastane, eğitim ve benzin sağlayan paralel bir devlete dönüştüğünü ve Lübnan siyasi sisteminde tartışılmaz bir güce ulaştığını belirtti.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı, Jack Neria çarpıtmalarla dolu yazısında Lübnan tarihinden ve yaşanan güncel krizden örnekler de vererek         Lübnan’da bu ekonomik çöküş sebebiyle ortaya çıkacak güvenlik sorunlarıyla İsrail rejiminin tek başına baş edemeyeceğini belirterek Lübnan’a uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

Hizbullah’ın silahsızlandırılması sağlanmadan ve askeri altyapısı etkisiz hale getirilmeden Lübnan’da ekonomik reformların başarılı olamayacağını savunan İsrailli uzman, Hizbullah’a karşı uluslararası savaş için de NATO’nun Kosova’ya müdahalesini model olarak gösterdi.

İsrailli güvenlik ve istihbarat uzmanı Jack Neria, yazısının sonunda ırkçı İsrail rejiminin cesaret edemediği Hizbullah’la savaşa NATO’yu cesaretlendirmek için ise Lübnan’ın bir Irak veya Afganistan, Hizbullah’ın da Taliban olmadığını söyledi.

Ancak Hizbullah’ın etki alanının 10.452 kilometrekare olduğunu, bunun da İsrail’in, Galler’in veya New Hampshire’ın yarısı kadar olduğunu belirten Jack Neria, böylesine küçümsediği bir düşmana karşı neden ırkçı İsrail rejimi ordusunu değil de NATO’yu göreve çağırdığını açıklayamadı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah Mikati’nin başbakanlığına neden destek verdi 29-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet umudu arttı 27-07-2021 tarihinde eklendi
Mısır istihbaratı Hizbullah’la temasta 25-07-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Küba’ya destek 15-07-2021 tarihinde eklendi
İsrail’den Hizbullah’a karşı uluslararası savaş çağrısı 12-07-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah: Şam ihtiyaç duyduğu sürece Suriye’deyiz 05-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’da ilaç stokları tükeniyor 05-07-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan Suriye’ye sürpriz ziyaret 23-06-2021 tarihinde eklendi
Nasrullah: Akaryakıt krizi bir günde çözülebilir 09-06-2021 tarihinde eklendi
Lübnan’dan İsrail hedeflerine roket saldırısı 19-05-2021 tarihinde eklendi
Güncel
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
00:32 (06.07.2021)
El Cezire: Iraklı bir güvenlik kaynağı: Bağdat'taki ABD elçiliğinde bulunan hava savunma sistemi kendisine yaklaşan bir insansız uçağı düşürdü.
16:10 (02.07.2021)
Bir Afgan güvenlik yetkilisi, Herat'tan Kabil'e giden uçağa yapılan bombalı saldırı girişimi önlendi.
18:04 (21.06.2021)
"Filistinli direniş grupları kısa bir süre sonra sahadaki durumu ve ablukaya karşı verilecek cevabı ele alacakları bir toplantı yapacak."
00:53 (18.06.2021)
Unews: Irkçı İsrail rejimi uçakları Gazze'ye saldırı düzenliyor.
00:52 (18.06.2021)
İbranice kaynaklar: Sirenlerin aktif olmasından sonra Gazze çevresindeki yerleşimlerde patlama sesi duyuldu.
00:50 (18.06.2021)
Irkçı İsrail rejimi medyası, sirenlerin füzelerden dolayı değil, açılan ateşten dolayı aktif hale geçtiğini bildirdi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yeni bölgesel denklem ihtiyacı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım