HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-09-2021 tarihinde, 09:44 saatinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin’deki resmi konutunda sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

YDH (Rusya) – Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, dün akşam saatlerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin’deki resmi konutunda sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşmenin yapılacağı basına açıklanmamıştı. Kremlin’in internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Putin, Esad’la konuşmasına, Suriye devlet başkanlığı seçimlerinden ötürü kutlayarak başladı.  

“Bu sonuçlar, insanların size güvendiklerini gösteriyor,” diyen Putin, “geçmiş yılların bütün güçlüklerine ve geçmiş yılların bütün trajedilerine rağmen normal hayatın yeniden tesisini ve buna geri dönüş sürecini gene de sizinle ilişkilendiriyorlar,” diye ekledi.  

Esad’ın, siyasi muhalifleriyle diyalog yolunu açmak için de pek çok çaba gösterdiğini belirten Putin, bu sürecin devamını umut ettiğini vurguladı ve Suriye’nin ancak bütün güçlerin konsolidasyonuyla ayağa kalkacağını söyledi. 

Putin, Rusya’nın da ortak çabalarıyla Suriye’nin büyük bölümünün kurtarıldığını ifade ettikten sonra şu ifadeleri kullandı:  

“Teröristlere çok ciddi, önemli bir darbe indirildi; Suriye hükümeti sizin önderliğinizde toprakların yüzde 90’ını kontrol ediyor.”  

Putin sözlerine şöyle devam etti:  “Benim görüşüme göre başlıca problem, ülkenin kimi bölgelerinde yabancı silahlı güçlerin BM kararı olmaksızın, sizin onayınız olmaksızın bulunmasıdır; bu, uluslararası hukuka kesinlikle ters düşüyor ve size de, ülkenin konsolidasyonu için ve onu, bütün topraklar meşru hükümet tarafından kontrol edilecek olsa mümkün olabilecek bir tempoyla ayağa kaldırmak yolunda ilerlemek için azami çaba gösterme imkânı vermiyor.  

“Ne yazık ki teröristlerin direniş mevzileri varlığını halen koruyor; bunlar sadece bir takım bölgeleri kontrol etmekle kalmıyor, sivil halkı da terörize etmeye devam ediyorlar. Bununla birlikte mülteciler kurtarılan bölgelere aktif şekilde dönüyorlar. Ben, sizin davetinizle misafiriniz olarak bulunurken, insanların evlerini nasıl aktif bir şekilde yeniden işler kıldıklarını, bu kelimenin tam anlamıyla huzurlu bir hayata dönmek için nasıl aktif bir şekilde çalıştıklarını kendi gözlerimle gördüm.  

Ortak çabalarımız da belli bir sonuç veriyor. Sadece Rusya’nın Suriye halkına insani yardımından söz etmiyorum; ticari ve iktisadi ilişkilerin gelişmesinden de söz ediyorum. Bu yılın ilk altı ayında ticaret hacmi 3,5 kat arttı.”  

Rusya Devlet Başkanı konuşmasının son bölümünde Covid-19’a karşı ilk parti Sputnik-V ve Sputnik Light aşılarının Suriye’ye ulaştığını da vurguladı. Putin’in ortak çabalar arasında iktisadi, sosyal, kamu sağlığı alanlarını sayması da dikkat çekiciydi.  

Esad: Soçi ve Astana süreçlerini baltalayan ülkeler var

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da konuşmasına, Moskova’da bulunmaktan ve uluslararası terörizmle mücadelede ulaştıkları ortak başarılar konusunda görüşmekten onur duyduğunu belirterek başladı.  

“Ordularımız, Rusya ve Suriye orduları, sadece militanlar tarafından ele geçirilmiş işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesinde, terörizmin yok edilmesinde köklü neticeler elde etmekle kalmadılar, evlerini, yurtlarını terk etmek zorunda kalmış mültecilerin geri dönüşlerine de katkıda bulundular,” diyen Esad, uluslararası terörizmin sınır tanımadığını vurguladı. 

Soçi ve Astana süreçlerinin de Suriye’de hayatın normale dönmesinde yardımcı olduğunu belirten Esad, şöyle devam etti:  “Ancak yürütmekte olduğumuz siyasi süreçlerin yaklaşık üç senedir durmuş olduğunu belirtmek isterim. 

Bunun elbette belli nedenleri var. Siyasi süreçlerin yürütülmesi imkânına her tür araçla yıkıcı bir şekilde etkide bulunan belli ülkeler var. Başka faktörler de var, ama bunları çok iyi biliyoruz ve bu güncel problemlerin çözümü için mümkün olan her şeyi yapmaya çalışıyoruz. 

“Kimi devletler Suriye halkına, insanlık dışı, devlet düşmanı, gayrımeşru olarak sınıflandırılabilecek ve konumlandırılabilecek yaptırımlar getirdiler. Ne var ki olay bu.”  

Esad daha sonra, Suriye Arap Cumhuriyeti tarafından siyasi diyaloğun sağlanmasında ve diğer süreçlerde mevcut şartlarda muhtelif tedbirlerin alındığını vurguladı.  Rusya halkına, devletine ve Putin’e teşekkür eden Suriye Devlet Başkanı, Rusya dışişleri bakanlığını özellikle andı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: Sabrımız tükendi (3) 15-01-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Sabrımız tükendi (2) 15-01-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Sabrımız tükendi (1) 14-01-2022 tarihinde eklendi
‘Rusya, Suriye’de İran’la değil İsrail’le işbirliği eğiliminde’ 06-01-2022 tarihinde eklendi
“Rusların ve Ukraynalıların tarihi birliği üzerine” 06-12-2021 tarihinde eklendi
“Muhafazakâr antikapitalizm” 21-10-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım