HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
21-09-2021 tarihinde, 16:45 saatinde eklendi
Hizbullah Petrol arama işine mi giriyor?
Hizbullah Petrol arama işine mi giriyor?
Manal Zuaiter

Lübnan’ın Neşra haber ajansı, Hizbullah’ın Amerika’ya rağmen İran’dan akaryakıt getirerek Lübnan’daki enerji sorununu çözmesiyle ilgili bir analize yer verdi.

YDH- Neşra haber ajansı tarafından yayımlanan Manal Zuaiter imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi:

Hizbullah, İran petrolünü gemilerle ve tanker konvoylarıyla Amerika ve İsrail’in gözü önünde denizden ve karadan Lübnan’a getirdi. Bu, Hizbullah’ın 2000 yılındaki zaferi, 2006 yılındaki Temmuz Savaşında İsrail’i yenmesi ve 2014 yılında Lübnan Suriye sınırındaki tekfircileri mağlup etmesi düzeyinde bir zafer.    

Bu başarılar, Hizbullah’ın bölgede bir askeri güç olduğunu ispat ederken partinin aynı zamanda Lübnan’a ekonomik dengeyi yeniden kazandıran bir ekonomik güce dönüşme kapasitesini de arttırıyor.

Hizbullah, bu petrol meselesine girmeden önce kendine ait mali kurumların, sağlık kurumlarının ve toplumsal kurumların yönetiminde de eşsiz başarılar kazanmıştı.

Hizbullah’ın bu üstünlüğü, İsrail rejiminin Lübnan’ın petrol servetini kötüye kullanması konusunda sessiz kalmamasına sebep oldu. Nitekim onların liderlerinden biri, Lübnan hükümetini bu büyük ve önemli meseleyle ilgili olarak “devekuşu politikası” izlemekle eleştirdi.

Bu noktada, eldeki bilgiler gösteriyor ki Lübnan’da, uluslararası alanda veya bölgede hiç kimse İran’dan petrol getiren bu gücü ve kapasitesi ile Hizbullah’ın İsrail’le tartışmalı bölgelerde petrol sondajına başlamasına hayret etmemelidir.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, herhangi bir yabancı şirketin İsrail’le sorun yaşamaktan çekinerek katılmaya cesaret edememesi halinde bölge sularında petrol arama çalışmaları yapacak olan İranlı şirketlerin güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu açıklamıştı. Bu, kesinlikle öylesine söylenmiş bir söz değildi. Direniş’e yakın kaynakların ifadesiyle bu iş, Hizbullah liderinin belirli bir siyasi, ekonomik ve askeri perspektifle yaratığı bütünsel bir “ekonomik vizyon”du.

Bu çerçevede, kaynaklar ilk defa Hizbullah’ın tartışmalı bloklarda arama ve sondaj çalışması yapacak olan şirketlerle ilgili olarak bütüncül bir dosyaya sahip olduğunun bilgisini açıklamış oldu. Elbette bu durum, Lübnan hükümetinin bu dosyayı ihmal etmeyi ve geciktirmeyi sürdürmesine ve Lübnan’ın hiçbir hakkını canlandırmayacak boş konuşmaları ve uzun müzakereleri beklemesine bağlı olacak.

Eldeki bilgiler gösteriyor ki sondaja başlayacak şirketler, petrolün arz edileceği taraflar ve bu dosyayla ilgili her şey, başından sonuna kadar oldukça sıcak ve hararetli. Bugün Direniş, kendisine dayanak yapabilmek için Lübnan hükümetinin İsrail saldırısına vereceği resmi cevabı bekliyor.

Konuyu bilen kaynaklara göre sınır belirleme müzakerelerinin İsrail tarafından ihlal edilmesine Lübnan hükümetinin bundan çekilerek cevap vermesi gerekiyordu. Lübnan hükümeti ayrıca Total (Fransız), Novatek (Rus) ve Eni (İtalyan) şirketlerinden oluşan konsorsiyumun sözleşmeyi fiilen ertelemeye devam etmesi ve arama sondajı yapmaması halinde sözleşmeyi kesin olarak feshetmesi gerekiyor. Buna paralel olarak da başka şirketlerin Lübnan’ın petrol zenginliğini çıkarmasının yolunu açması gerekiyor.   

Lider, Lübnan Başbakanı Necib Mikati'nin Lübnan’a getirilen İran petrolüne ilişkin yaptığı "Lübnan'ın egemenliğinin ihlalinden dolayı üzücü" şeklindeki ifadesini eleştirdi ve bunu Lübnan egemenliğinin ilk sınavında bir "siyasi yanılgı" olduğunu söyledi ve sözlerini diplomatik yolla ifade etmek istersek “ifadesi ona ihanet etti” diyerek değerlendirdi.  

Dolayısıyla, aynı lidere göre, Başbakan Mikati'nin bir yandan bu bakanlık açıklaması ve ulusal birlik gerekleri doğrultusunda İsrail’in ihlal dosyasını netleştirmesi ve siyasi olarak uygulaması gerekirken, diğer yandan da petrol zenginliğini çıkarmaya hemen başlamak için bir vizyon ve net bir mekanizma geliştirmek için Mikati hükümetine ihtiyaç var.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Beyrut katliamının arkasında ABD büyükelçiliği var 15-10-2021 tarihinde eklendi
Putin ve Erdoğan Suriye ve Karabağ’ın gölgesinde buluştu 30-09-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah Petrol arama işine mi giriyor? 21-09-2021 tarihinde eklendi
İran, Suriye Lübnan üçlüsü ABD küstahlığını yendi 15-09-2021 tarihinde eklendi
MI6, Afganistan’daki dinci fanatikleri nasıl destekledi? 07-09-2021 tarihinde eklendi
Joe Biden'ın Afganistan hakkında söylediği 6 yalan 02-09-2021 tarihinde eklendi
طالبان التي وُلدت من إجماع المُتعبين 29-08-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler yaklaşırken 08-08-2021 tarihinde eklendi
Hizbullah’ın caydırıcılığı savaşı önlüyor 05-08-2021 tarihinde eklendi
Afganistan savaşının maliyeti 08-07-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım