HABERLER    KÜRDİSTAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
23-11-2021 tarihinde, 21:12 saatinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki
Irak Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde üç gündür devam eden protesto gösterilerinin bastırılması için Erbil’den takviye güç gönderildi.

YDH- Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye kentinde üniversite öğrencilerinin eğitim yardımlarının ödenmemesi sebebiyle düzenlediği protesto gösterilerinde üçüncü güne girilirken Kürdistan Bölgesel yönetimi güvenlik güçleri, öğrencilere sert müdahalede bulundu.

Kürdistan Bölgesi’nden ulaşan haberlere göre güvenlik güçleri, Süleymaniye kentinin ana caddelerindeki protestocu öğrencileri göz yaşartıcı gazla dağıtmaya çalıştı.

Kürdistan Bölgesinden yayın yapan NRT televizyonu, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalenin yanı sıra göstericilerin üzerine ateş de açtığını iddia etti.

Öte yandan başkent Erbil’de de Kürdistan Bölgesi Meclisindeki bazı muhalif milletvekilleri protesto gösterileri düzenleyen öğrencilere destek için eylemlere katıldı. Güvenlik güçleri ise onları ve öğrencileri tutuklamakla tehdit etti.

Irak’ın Sumeriye televizyonuna açıklamada bulunan bir kaynak, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada “Süleymaniye kentinde yüzlerce öğrenci, kentin ana caddelerinde toplandı. Trafik idaresi, araç sürücülerinden göstericilerin bulunmadığı yolları seçmelerini istemek zorunda kaldı” dedi.

Haberde göstericilerin Süleymaniye’deki yolların dışında Telsuce, Kerkük, Pencvin-Süleymaniye, Kalar-Derbendihan, Raniye-Car Karne, Erbil-Kerkük ve Süleymaniye ve Süleymaniye-Raniye  yollarını trafiğe kapattığı bildirildi.

Öğrencilerin Kürdistan Bölgesi hükümeti eğitim bakanlığının eğitim yardımı ödemelerini kesmesini protesto ettikleri ödemelerin tekrar başlamasını talep ettikleri bildiriliyor.

Süleymaniye valisinden öğrencilere destek

Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, dün bir açıklama yaparak öğrencilerin taleplerine destek verdiğini belirtti. Öğrencilerin taleplerinin eğitim bakanına ulaştığını belirten vali, gösterilerin şiddete dönüştürülmesine karşı olduğunu söyledi.

İlgili kurumlardan en kısa zamanda öğrencilerin talepleriyle ilgilenmelerini isteyen Süleymaniye valisi, gösterilerin barışçı niteliğinin korunmasını istedi.

Bununla birlikte önceki gün güvenlik güçlerinin yaptığı sert müdahale sebebiyle çok sayıda öğrenci yaralanırken 14 öğrencinin de gözaltına alındığı bildirildi. Süleymaniye’deki gösterilerin kontrol altına alınması için Erbil’den Süleymaniye’ye toplumsal olaylara müdahale gücü gönderildiği belirtilirken Süleymaniye’deki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin bürosunun da ateşe verildiği bildirildi.

Bazıları Kürdistan Yurtseverler Birliği bürosunun ateşe verilmesi konusunda gösterici öğrencileri suçlarken öğrenci temsilcileri ise suçlamaları reddetti.

Kürdistan Bölgesi Meclisi Başkanı Bayan Rivaz Faik, güvenlik güçlerinin öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı ve öğrencilerin taleplerinde haklı olduğunu söyledi.

Meclis Başkanı Rivaz Faik, Kürdistan Bölgesi hükümeti maliye ve eğitim bakanlarından en kısa sürede öğrencilerin taleplerini dikkate almalarını ve eğitim yardımlarının ödenmesine yeniden başlamalarını istedi.

Kürdistan Bölgesi’nin iki büyük partisi olan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de güvenlik güçlerinin Süleymaniye’de öğrencilere yönelik sert müdahalesini kınadı.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Erbil, Petrol gelirlerini Bağdat’a teslim etmiyor 25-04-2022 tarihinde eklendi
Bağdat’tan Ankara’ya tepki, Erbil’den destek 21-04-2022 tarihinde eklendi
Türkiye’nin Irak’taki PKK operasyonları Erbil’le anlaşmanın sonucu 19-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den İsrail’e kuşku verici uçuş 15-04-2022 tarihinde eklendi
Erbil’den Suudilere Yemen desteği 21-03-2022 tarihinde eklendi
Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar 16-03-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den federal mahkeme kararına tepki 16-02-2022 tarihinde eklendi
Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber 15-02-2022 tarihinde eklendi
Barzani’den yabancı askeri varlığına destek 13-01-2022 tarihinde eklendi
Kürdistan Bölgesi’nde öğrencilere müdahaleye tepki 23-11-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım