HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
06-01-2022 tarihinde, 00:57 saatinde eklendi
‘Rusya, Suriye’de İran’la değil İsrail’le işbirliği eğiliminde’
‘Rusya, Suriye’de İran’la değil İsrail’le işbirliği eğiliminde’
İsrail basını, Rusya’nın Lazkiye limanına yapılan saldırılara sessiz kaldığını örnek göstererek Moskova’nın Suriye’de İran’dan çok ırkçı İsrail rejimi ile işbirliğine yatkın olduğunu bildirdi.

YDH- İbranice yayın yapan Nziv adlı internet sitesi, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş S-400 hava savunma sistemleri yerleştirdiğini; ancak bu sistemleri İsrail rejiminin hava saldırılarına karşı kullanmadığına dikkat çekti.

Rusya yönetimini “Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in müttefiki” olarak niteleyen İsrailli site, Moskova’nın ırkçı İsrail rejiminin hem Suriye ordusuna hem de Suriye’deki İran destekli gruplara saldırılar düzenlemesine izin vermesini de “herkesin bildiği bir sır” şeklinde ifade etti.

Irkçı İsrail rejimi ordusunun 28 Aralık’ta Rusya’nın Suriye’deki ana üssünün yer aldığı Lazkiye kentindeki limana yaptığı hava saldırısına işaret edilen haberde bu saldırıda İran’ın Suriye’ye gönderdiği silah konteynerlerinin hedef alındığı, Rusya’nın ise bu saldırıyı önlemek için hiçbir adım atmadığı vurgulandı.

Irkçı İsrail rejimi ordusunun daha önce de 7 Aralık’ta Lazkiye limanına saldırdığının hatırlatıldığı haberde bu saldırının öncekinin aksine çok fazla hasara neden olmadığı belirtildi.

Haberde bu saldırının ırkçı İsrail rejimi ordusunun İran’ın Suriye’ye gönderdiği silahları imha etmeye yönelik ikinci girişimi olduğu belirtildi ve “O gece ne Rusya'nın S-400'leri ne de Suriye'nin hava savunma sistemleri İsrail uçaklarını vurma girişiminde bulundu. Gerçek şu ki, Rusya hava savunma sistemlerini asla İsrail uçaklarına karşı kullanmaz. Böyle bir pasifliğin iki ülke arasındaki daha geniş bir anlaşmanın parçası olduğuna inanılıyor” ifadesine yer verildi.

Habere göre Rusya’nın Suriye’deki askeri macerasının başladığı 2015 yılında Kremlin ile ırkçı İsrail rejimi arasında bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşmaya göre ırkçı İsrail rejimi, İranlı milislere ve Suriye ordusuna ait askeri hedeflere yaptığı saldırılar sırasında Suriye'deki Rus sivillerinin ve askeri tesislerinin güvenliğini sağlamayı taahhüt etti. Buna karşılık Moskova da İsrail saldırılarını püskürtmek için silahlarını kullanmama sözü verdi.

Suriye, Rus uçağını tehlikeye atmamak için hava savunmasını kullanmadı

Irkçı İsrail rejimi ordusunun Lazkiye limanına 28 Aralık’ta yaptığı son saldırıda  Suriye ordusunun neden hava savunmasıyla karşılık vermediğine de değinen İsrailli haber sitesi Nziv, bunun sebebini 2018 yılında Rus askeri nakliye uçağının düşürülmesi olayını hatırlatarak açıkladı.

Irkçı İsrail rejimi ordusu, 2018 yılının eylül ayında Rusya’ya ait bir askeri uçağı kendine kalkan yaparak Lazkiye’ye saldırmış ve Suriye ordusu da bu saldırıya karşılık verirken İsrail uçaklarının kendine kalkan yaptığı Rus uçağı isabet alarak düşmüştü.

15 kadar Rus askeri personelinin ölümüne neden olan bu saldırının ardından Rusya, ırkçı rejimin saldırısına tepki olarak Suriye’ye daha önce vaat ettiği halde İsrail’in baskıları sebebiyle teslim etmediği S-300 hava savunma sistemlerini Suriye’ye teslim etmiş; ancak S-300’lerin İsrail uçaklarına karşı kullanmasına izin vermemişti.

Irkçı İsrail rejimi ordusunun son saldırısı sırasında Suriye ordusunun hava savunmasını kullanamamasının sebebini Kremlin kaynaklarının verdiği ayrıntılarla açıklayan Nziv sitesi, 28 Aralık’taki son saldırı sırasında bir Rus askeri nakliye uçağının Lazkiye'ye yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki bir hava üssüne inmekte olduğunu belirtti.

Suriye ordusunun tıpkı 2018'deki olayda olduğu gibi Rus uçağını tehlikeye atmamak için ırkçı İsrail rejimi ordusunun savaş uçaklarına ateş açmadığını bildirdi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: Sabrımız tükendi (3) 15-01-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Sabrımız tükendi (2) 15-01-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Sabrımız tükendi (1) 14-01-2022 tarihinde eklendi
‘Rusya, Suriye’de İran’la değil İsrail’le işbirliği eğiliminde’ 06-01-2022 tarihinde eklendi
“Rusların ve Ukraynalıların tarihi birliği üzerine” 06-12-2021 tarihinde eklendi
“Muhafazakâr antikapitalizm” 21-10-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: İdlib’de terörist tehdidi hala mevcut 04-10-2021 tarihinde eklendi
Şam'dan Kremlin’e sürpriz ziyaret 14-09-2021 tarihinde eklendi
Rusya’da seçimler öncesi son viraj 09-09-2021 tarihinde eklendi
Lavrov: Suriye’ye saldırılmasına karşıyız; Lapid: Golan’ı vermeyiz 09-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım