HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
06-01-2022 tarihinde, 12:37 saatinde eklendi
Mustafa Kazımi’den ABD askeri varlığına destek
Mustafa Kazımi’den ABD askeri varlığına destek
Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Amerika’nın Irak’taki askeri varlığı konusunda açıklamalarda bulundu.

YDH- Irak’ın Nas News haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, bugünkü bakanlar kurulu toplantısında Amerikan askeri varlığını hedef alan saldırıları “saçma davranışlar” olarak niteledi.

Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun Irak’taki muharip görevinin sona erdiğini ve Irak’taki tüm üslerin kontrolünün Irak güvenlik güçlerine teslim edildiğini belirten Başbakan Mustafa Kazımi, Irak’ta kalan Amerikan askerlerinin askeri danışmanlık görevi icra ettiğini söyledi.

Iraklı direniş grupları ise Amerika’nın Irak’taki askeri varlığının eski şekliyle devam ettiğini belirterek Amerika’nın muharip güçlerini çektiğine ve sadece askeri danışmanlık veya eğitmenlik göreviyle Irak’ta bulunduğuna dair açıklamalarını “kelime oyunu” olarak niteliyor.

Irak’ta son dönemde Amerikan askeri hedeflerine yönelik artan saldırılara da değinen Başbakan Mustafa Kazımi, “Bazı saçma davranışlar gerçekleştiriliyor. Yeni yılın ilk günlerinde Irak’taki bazı üslere roketler atıldı. Hiç kuşkusuz bu tür adımlar Irak’taki güvenlik ve istikrarın bozulmasına neden oluyor” dedi.

İran Devrim Muhafızları ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ile Irak Halk Seferberlik Güçleri Komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Irak’taki Amerikan güçlerinin düzenlediği suikast sonucu hayatını kaybetmesinden sonra Irak meclisi, başta Amerikan güçleri olmak üzere ülkedeki yabancı askerlerin çıkarılması yönünde bir karar almıştı.

Amerika, Irak hükümetiyle yaptığı anlaşma çerçevesinde Irak’taki askerlerinin savaş görevinin sona erdiğini; ancak Irak’ta askeri danışman ve eğitmen göreviyle asker bulundurmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Iraklı direniş grupları, suikastın yıldönümünde Irak’ta Amerikan askerlerinin bulunduğu üslere çok sayıda saldırı gerçekleştirdi.

Öte yandan Bağdat Üniversitesi Uluslararası Hukuk bölümü öğretim üyelerinden Muhsin el-Akili, Irak hükümetini Amerikan rejiminin 2020 yılında düzenlediği suikastın adli süreci konusunda hiçbir şey yapmamakla suçladı.

Muhsin el-Akili, Adil Abdulmehdi’nin başbakanlığı döneminde General Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik suikastının adli takibi için komiteler kurduğunu; ancak Mustafa Kazımi’nin başbakan olmasından sonra bu komitelerin çalışmalarının sınırlandırıldığını söyledi.

Bağdat Üniversitesi Uluslararası Hukuk Profesörü Muhsin Akili, “Adil Abdulmehdi hükümeti istifa ettirilip Mustafa Kazımi hükümeti kurulduktan sonra yeni hükümet bu dosya konusunda çok az iş yaptı. Ne BM Güvenlik Konseyi’ne yapılan şikayeti takip etti, ne de daha önce kurulan komitelerle irtibat kurdu. Bu da hükümetin şehit komutanlara yönelik suikast konusundaki hukuki çalışmaları kasıtlı olarak yavaşlattığı anlamına geliyor” dedi.

     

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Maliki’nin başbakanlığı yeniden gündemde 29-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr grubuna meclise dönüş yolu kapandı 23-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları 17-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr, örgütlerini kapattı 12-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr’dan kendi milletvekillerine istifa çağrısı 09-06-2022 tarihinde eklendi
Irak meclisinden örnek yasa 27-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika, IŞİD’le mücadeleyi engelliyor 25-05-2022 tarihinde eklendi
Irak’tan örnek yasa hazırlığı 11-05-2022 tarihinde eklendi
Sincar’da neler oluyor? 05-05-2022 tarihinde eklendi
Maliki: Çoğunluk koalisyonu kurmaya yakınız 28-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım