HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-01-2022 tarihinde, 11:57 saatinde eklendi
Riyad Selame soruşturmasına Amerika engeli
Riyad Selame soruşturmasına Amerika engeli
Amerika’nın Beyrut büyükelçiliği ve Başbakan Necib Mikati, hakkındaki yolsuzluk suçlamaları bulunan Lübnan Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame’ye yönelik soruşturmayı engelledi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Başbakan Necib Mikati’nin Riyad Selame hakkındaki soruşturmanın devam etmesi halinde istifa tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

Cebel Lübnan bölgesi savcılığının Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı yayımlamasının ardından Riyad Selame dosyasıyla ilgili olan Avrupalı taraflar da çeşitli başkentlerde bu konuyla ilgili görüşmeler yapıyor.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesinin haberine göre Fransa savcılığı, Lübnan Başbakanı Necib Mikati’yi destekleyen Fransa hükümetiyle uyumlu olmasa bile Riyad Selame dosyasıyla ilgili süreci sonuna kadar soruşturmakta ısrar ediyor.

Fransa’daki yargı kaynakları, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Riyad Selame ile ilgili yargı sürecine müdahale etme cesareti gösteremeyeceğini belirterek bu konunun diplomatik kanallarla Lübnan hükümetine de bildirildiğini söyledi.

Gazeteye açıklamada bulunan kaynaklar, İsviçre’nin de Riyad Selame’nin yolsuzluklarıyla ilgili soruşturma dosyasının tamamlanmasına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Lübnan yargısının Riyad Selame soruşturması konusunda dün benzeri görülmemiş bir şekilde Başbakan Necib Mikati’nin muhalefetiyle karşılaştığını belirten gazete, Mikati’nin Riyad Selame ve onunla bağlantılı kişilere yönelik soruşturmasının devam ettirilmesi halinde istifa edeceğini söylediğini bildirdi.

Öte yandan Amerikan rejiminin Lübnan Büyükelçisi Dorothy Shea, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yle Beyrut’ta yaptığı görüşmede “Riyad Selame hakkında hukuki adımlar atılacağını duyduk, biz Lübnan Merkez Bankası Başkanı’na yönelik girişimlerin engellenmesini istiyoruz” dedi.

İki gün önce Cebel Lübnan bölgesi savcısı Gade Aun, Lübnan Merkez Bankası Müdürü hava, kara ve deniz yoluyla seyahat etme yasağı getiren bir karar açıklamıştı.

Savcılığın bu kararının “Halk Düzenin Islahını İstiyor” adlı örgütün avukatlarının Riyad Selame hakkındaki şikayetleri sebebiyle alındığı bildirildi.

Lübnan’daki ve Avrupa’daki güvenlik organları Lübnan Merkez Bankası Müdürü Riyad Selame’nin ülkedeki ve yurtdışındaki servetinin 2 milyar dolar olduğunu öne sürüyor.

Amerika’nın Lübnan’daki en önemli müttefiklerinden biri olan Riyad Selame, geçtiğimiz aylarda akaryakıta uygulanan sübvansiyonları kaldırarak, Lübnan’da büyük bir akaryakıt krizinin yaşanmasına neden olmuştu.

Lübnanlı birçok analist Riyad Selame’nin bilerek veya yanlışlıkla aldığı kararlarla Lübnan’ın ekonomik çöküş yaşamasına sebep olduğunu öne sürüyor.

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan’da kesin resmi sonuçlar açıklandı 17-05-2022 tarihinde eklendi
Lübnan seçimlerinde ABD ve Suudilere şok 17-05-2022 tarihinde eklendi
Lübnan seçimlerinde ilk aşama başladı 06-05-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah’ın hava gücü, İsrail’de kaygı yaratıyor 28-04-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah, Hamas ve el-Fetih’i bir araya getirdi 25-04-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: Seçimlerde Amerika’ya karşı mücadele ediyoruz 18-04-2022 tarihinde eklendi
Lübnan seçimleri için 118 kadın aday başvurdu 05-04-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: İsrail, Lübnan’ı tehdit edebilecek durumda değil 30-03-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: Asla ordunun alternatifi olduğumuzu söylemedik 28-03-2022 tarihinde eklendi
Semir Caca’ya Beyrut katliamı davası 25-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım