HABERLER    ANALİZLER
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
07-04-2022 tarihinde, 13:53 saatinde eklendi
1982’de Sabra ve Şatilla’da işlenen cinayet, 2022’de Buça’da tekrar edildi
1982’de Sabra ve Şatilla’da işlenen cinayet, 2022’de Buça’da tekrar edildi
Anton Mihaylov

Bu cinayet, ancak bu toplumla bağı ve hatıraları olmayan üçüncü bir tarafın işi olabilir.

YDH- Aftershock’ta yayımlanan Anton Mihaylov imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi.

Hiç kuşkusuz, Buça kentinde katledilmiş olan Ukraynalı sivillere ait yürek burkan görüntüler, büyük bir suçun işlendiğini gösteriyor. Bu suçun faillerinin tespit edilip yargılanması ve cezalandırılması gerekiyor.

Savaş meydanında yaşanan olaylar gösteriyor ki çatışan taraflar, sivillerin bu krizden en az etkilenmesi için ellerinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Şimdiye kadar Rusya ile Ukrayna arasında yapılan tüm müzakerelerde insan hakları kurallarına uygun olarak sivillerin güvenli bölgelere nakledilmesine öncelik verildi. Bu az çok yapıldı ve ortaya çıkan eksiklikler konusunda da taraflar birbirlerini suçluyor.

Fakat Buça’daki sivillere uygulanan katliamla yaşanan acı olayda senaryonun anlaşmaların ötesin geçtiği hissediliyor.

Zelensky, Rusya’yı kışkırtma hatalarının sorumluluğunu üstlenmek yerine çatışmaların başından itibaren oyunculuk tecrübesine dayanarak mazlum ve mağdur jestleriyle Batılı ülkelerden askeri yardımlar talep etti.

En gelişmiş askeri ekipmanlarını Kiev’e veren İngiltere’nin dışındaki Batılı ülkeler ellerindeki eski ve tarihi geçmiş askeri malzemeleri ona gönderdi.

Ancak Zelensky İsrail parlamentosuna mesaj gönderdiğinde onlara yardım göndermeleri için yalvarmadı; onlara bir Yahudi olarak İsrail'den "özel destek" beklediğini ve kendisine yardım etmeleri gerektiğini söyledi.

Batı tarafından şimdiye kadar gönderilen ekipmanların (Zelensky'nin kendi ifadesiyle metal kasklar) hezimete uğramış Ukrayna ordusu üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı açık.

Ancak Zelensky'nin patronlarının psikolojik savaş operasyonu ona çok yardımcı oldu ve Rusya’nın Ukrayna’daki politikası üzerinde tozlu bir atmosfer yarattı.

1982'de Beyrut’un banliyölerinden Sabra ve Şatila mülteci kamplarındaki katliamı planlayan ve saldırıyı yöneten baş komutanlardan Ariel Şaron, İsrail özel kuvvetlerine ve yaygın olarak falanjist militanlar diye adlandırılan Lübnanlı Ketaib partisin militanlarına, Filistinlilere yönelik böyle bir katliamı gerçekleştirmeleri talimatını vermişti.

Bu öyle bir katliam olmalıydı ki Filistin'in herhangi bir yerindeki herhangi Filistinli, Sabra ve Şatilla’nın adını duyar duymaz yalın ayakla yüzlerce kilometre kaçmak zorunda kalmalıydı.

İsrailliler, o dönemde vahşi eylemlerinin meyvelerini topladılar; çünkü yüz binlerce Filistinli topraklarından kaçtı.

Bölgedeki kuyulara çok sayıda ceset atıldığı için bölgede kalan insanların kuyulardaki suyu birkaç ay boyunca kullanamadığı söyleniyor! Hatta o zamanlar: "Bir bardak kan ve bir bardak su" sözü meşhur olmuştu.

Bugün de Buça'daki yürek burkan sahneleri gören herkes, hızlı bir zihinsel yargılamayla önce bu "suç" için Rusya’yı ve Putin'i suçluyor. Bu, Zelensky’nin başka ülkelerin parlamentolarına gönderdiği hokkabazca mesajlar için ihtiyaç duyduğu bir atmosferdir.

Buna karşın Putin'in böylesine iğrenç bir suçu emretmek ve tüm dünyanın kendisini kınamasını sağlamak için hiçbir nedeninin olmadığı bir açıktır.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın ve İngiliz Başbakanı Boris Johnson'ın iddialarının aksine, Başkan Putin Ukraynalılara karşı hoşgörülü olmaya çalışıyor ve onlardan her zaman kendi yurttaşı olarak bahsediyor.

Şimdi böyle bir durumda, Rus askerleri sonsuza kadar birlikte yaşayacakları, hatta yakın bir gelecekte birbirlerinin sağlığı için kadeh kaldıracakları Ukraynalı komşularına neden böyle insanlık dışı bir eylemde bulunsun?

Öte yandan, aşırılık yanlısı Ukraynalı Nazilerin bile Rusya'ya baskı uygulamak için kendi yurttaşlarını böylesine vahşice katlettiklerini varsaymak dahi mantıksız olur.

Bu cinayet, ancak bu toplumla bağı ve hatıraları olmayan üçüncü bir tarafın işi olabilir.

Bunlar ancak bu tür senaryoların tadını almış ve özel operasyon eğitimi görmüş kan içici güçlerin yaratabileceği sahnelerdir.

Devlet terörizmine dayalı bu cinayet, Zelensky'yi içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarıp intihara zorlayabilir; ardından da Batı, Putin'in Kiev'deki iktidar değişikliği arzusunu gerçekleştiğini ve Ukrayna’daki cinayetin mimarının Kremlin olduğunu propaganda eder.

Çeviri: YDH

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Sınır tartışması senaryoları: Üçüncü Hizbullah İsrail savaşı mı geliyor? 14-06-2022 tarihinde eklendi
Dünyanın en saçma yasası 10-05-2022 tarihinde eklendi
1982’de Sabra ve Şatilla’da işlenen cinayet, 2022’de Buça’da tekrar edildi 07-04-2022 tarihinde eklendi
Tokayev’e suikast girişimi iddiası 03-04-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Eğilimler ve göstergeler 23-03-2022 tarihinde eklendi
Şeylerin adını değiştirmek, onların niteliğini değiştirmez 02-03-2022 tarihinde eklendi
Kafkasya ve Mezopotamya'da Türk-İsrail İttifakı 06-01-2022 tarihinde eklendi
ABD, Irak’tan gerçekten çekiliyor mu? 21-12-2021 tarihinde eklendi
Beyrut katliamının arkasında ABD büyükelçiliği var 15-10-2021 tarihinde eklendi
Putin ve Erdoğan Suriye ve Karabağ’ın gölgesinde buluştu 30-09-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım