HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
13-05-2022 tarihinde, 01:37 saatinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj
İran’ın önde gelen Ortadoğu analistlerinden Hüseyin Ruyveran, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in Tahran ziyaretinin detaylarını yorumladı.

YDH- Tahran’da yayımlanan Hemşehri gazetesine demeç veren İranlı Ortadoğu uzmanı Hüseyin Ruyveran, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in geçtiğimiz Pazar günü yaptığı İran ziyaretiyle ırkçı İsrail rejimine şimdiye kadarki saldırgan tutumunu sürdürmesi halinde çok sert cevaplar verileceğinin mesajının verildiğini söyledi.

Ortadoğu uzmanı Hüseyin Ruyveran, Suriye Cumhurbaşkanının Tahran ziyaretinin önemiyle ilgili bir soruya cevaben, ziyaretin ikili ilişkilerin geliştirilmesi bakımından çok önemli olduğunu belirtti ve ayrıca başta ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki topraklar olmak üzere bölgedeki yeni şartların, direnişin operasyonlarındaki artışın, Lübnan seçimlerinin ve Irak’ta yaşanan siyasi çıkmazın, İran’la Suriye’nin bölgesel meselelerle ikili görüşmelerini gerektiren konular olduğunu vurguladı.

Rusya Ukrayna savaşı sonrasında uluslararası sistemde önemli değişimlerin yaşandığına işaret eden Hüseyin Ruyveran “bu yüzden Tahran’la Şam arasındaki koordinasyonun arttırılması, Direniş Ekseni’ni güçlendirecek fırsatlardan yararlanılması bakımından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Hüseyin Ruyveran, Tahran ile Şam ilişkilerinin gelişmesinin Direniş Ekseni’nin güçlenmesine olan etkisiyle ilgili bir soruya şu cevabı verdi:

“Şunu akılda tutmak gerekir ki İran ve Suriye, şu an direniş eksenini oluşturuyor ve resmi ve yapısal olarak Kudüs’ün özgürleştirilmesi idealini destekliyor. Bu yaklaşım diğer ülkelerde de alt düzeylerde takip ediliyor. Örneğin Lübnan’da bir parti Direniş Ekseni’nin ideallerine tam destek veriyor. Irak’ta böyle bir yönelişe tanığız. Öte yandan Yemen’de de devletin belirli bir kesimi Direniş Ekseni’nin ideallerini güçlendirmeye çalışıyor.

Halbuki Suriye’de durum çok daha farklı, Suriye devleti Direniş Ekseni’nin etkili bir parçasını oluşturuyor. Dolayısıyla İran ve Suriye arasındaki koordinasyonun güçlendirilmesi, inkar edilemez bir zorunluluktur ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in son Tahran ziyaretinde İranlı üst düzey yetkililerle bu yaklaşım temelinde yaptığı görüşmeler özel bir öneme sahiptir.”

Ziyaretin ekonomik ve siyasi yanına değinen Ruyveran, başta petrol olmak üzere ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin ve 2 milyar dolarlık ticaret hacminin arttırılmasının ele alındığını belirterek bazı alanlardaki işbirliğinin ise güvenlik gerekçesiyle açıklanmadığını söyledi.

Rusya’nın Suriye’deki çok sayıdaki askeri merkezinin İran’a teslim edilmesinin söz konusu olduğunu belirten Hüseyin Ruyveran, özellikle Şam’ın güneyinde, Halep ve İdlib çevresindeki askeri noktaların İran’a teslim edilmesinin önemine dikkat çekti ve “Bu, İran’ın Suriye’deki rolünün gelecekte daha da artacağını gösteriyor, ayrıca İran’ın buralarda Rusya’dan farklı davranacağı da kesin” dedi.

Suriye’nin İran’la arasına mesafe koyduğuna dair şaibeler olduğuna dikkat çekilerek “bu ziyaretle, bu tür söylentilere de cevap verildiği söylenebilir mi?” şeklindeki bir soruyu cevaplayan Hüseyin Ruyveran, şunları söyledi:

“Bu tür şeyler şaibeden çok şayiaydı. Suriye ile İran’ın ilişkileri stratejik işbirliğini içeren ilişkilerdir. İki ülkenin bölgesel konularda özellikle de Filistin ve Lübnan konularındaki görüşü neredeyse birebir aynıdır. Yani bu konularda “iki ülkenin görüşlerinde ortak yanlar fazladır” değil, “birebir aynıdır” diyebiliriz. Bu yüzden de Suriye hiçbir zaman İran’la arasına mesafe koymaz. Şu anda da ilişkiler eskisinden çok daha güçlüdür.”

Hüseyin Ruyveran son olarak Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in son ziyaretiyle ırkçı İsrail rejimine verilen mesajlarla ilgili bir soruya şu cevabı verdi:

“Bu ziyaretin, siyonist rejime önemli mesajları var. İran’la Suriye’nin ilişkileri çok kapsamlıdır ve İran Suriye’de gerek güvenlik alanında gerekse de ekonomik alanda çok daha fazla rol oynayacaktır. Siyonist rejimin bu gerçeği idrak etmesi gerekiyor. Eğer onlar Suriye’ye yönelik geçmişteki saldırgan tutumlarını sürdürürse kesinlikle İran’ın sert cevabıyla karşılaşacaklar.

Siyonistler geçmişte Rusya ile kurdukları işbirliği dengesi çerçevesinde adımlar atıyordu; ancak şartlar şu anda kesinlikle değişti ve İran Suriye’nin güvenliğine yönelik her türlü saldırıyı kendi kuvvetlerine yapılmış bir saldırı olarak görüyor. Bu yeni durum birçok askeri denklemi değiştiriyor.”

         

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
ABD’den İran’ın uzay programına tepki 27-06-2022 tarihinde eklendi
İran: Suriye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz 21-06-2022 tarihinde eklendi
İsrail, suikast sonrası diken üstünde 25-05-2022 tarihinde eklendi
Tahran ve Şam’dan ırkçı İsrail rejimine özel mesaj 13-05-2022 tarihinde eklendi
Ayetullah Hamenei: Suriye uluslararası savaştan zaferle çıktı 08-05-2022 tarihinde eklendi
İran’dan, Bağdat aracılığıyla Erbil’e uyarı 14-04-2022 tarihinde eklendi
İran’ın 7 milyar doları serbest bırakılıyor 11-04-2022 tarihinde eklendi
General Süleymani suikastından sonra saldırılar yüzde 400 arttı 01-04-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki 25-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım