HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
17-06-2022 tarihinde, 14:59 saatinde eklendi
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları
Sadr grubu milletvekillerinin toplu olarak istifa etmesinin ardından Irak’ta hükümet kurmak için yeni girişimler başladı.

YDH- Irak’ın Nas News haber ajansının bildirdiğine göre ‘Koordinasyon Çerçevesi’ adlı siyasi platformu oluşturan grupların liderleri dün bir araya gelerek siyasi gelişmeleri ve güvenlik şartlarını ele aldı.

Koordinasyon Çerçevesi liderlerinin dünkü toplantısına Başbakan Mustafa Kazımi’nin katılması da dikkat çekti.

Koordinasyon Çerçevesi’ni oluşturan siyasi gruplardan es-Sadikun ittifakının liderlerinden Mahmud Rubaiyye, toplantıya Başbakan Mustafa Kazımi’nin de katılmış olmasının siyasi süreçle ve hükümet kurma çalışmalarıyla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

İsmi açıklanmayan bir kaynak ise Mustafa Kazımi’nin Koordinasyon Çerçevesi’nin toplantısına katılmasının onun hükümetinin devam ettirileceğinin işareti olduğunu öne sürdü.   

Haberde Başbakan Mustafa Kazımi ile Koordinasyon Çerçevesi liderlerinin toplantısında Irak’ın terörle savaşında karşılaştığı sorunlar ve Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak olan enerji konferansına katılım konuları ele alındı.

Sadr Grubu Lideri Mukteda Sadr’ın kendi grubuna mensup milletvekillerini topluca istifa ettirip ardından da siyasi süreçten tamamen çekildiğini açıklaması sonrasında ülkede oluşan yeni siyasi denklem, görüşmenin bir diğer konusu oldu.

Mukteda Sadr, Çarşamba günü geç saatlerde kendi grubunun milletvekillerini toplayarak siyasi süreçten çekildiğini açıkladı ve “Ben siyasi süreçten çekilmeye karar verdim. Ne bu dünyada ne de ahirette hiçbir şekilde fasitlerle birlikte olmayacağım” dedi.

Daha sonraki seçimlere de katılmayacağını belirten Mukteda Sadr, “Fasitler var oldukça gelecekteki seçimlere de katılmayacağım. Bu, benimle Allah arasında, benimle sizin ve halkın arasında bir ahittir. Allah’ın yeni bir açılım yaratması, fasitlerin ve Irak’ı yağmalayanların ve kan dökmeyi mubah görenlerin bertaraf olması durumu hariç” dedi.

Daha önce de defalarca seçimlere katılmayacağını belirtip seçimlere birkaç ay kala seçimlere katılan Mukteda Sadr, yine karar değiştireceğinin sinyalini verdi ve istifa ettirdiği milletvekillerine hitaben “Eğer gelecekteki seçimlere katılırsak, hanımlar ve beyler tamamen hazırlıklı olun. Birbirinizden kopmayın siyasi açıdan, inanç açısından ve yasal açıdan parlamentoda birbirinizi tamamlayın ve Irak halkı ile irtibat halinde olun” dedi.

Sadr grubu 10 Ekim’de yapılan meclis seçimlerinde 73 sandalye kazanarak birinci olmuştu. Sadr grubu milletvekillerinin istifa etmesinden sonra Irak yasalarına göre istifaların gerçekleşebilmesi için meclisin yeter sayıda bir oturumla istifaları kabul etmesi gerekiyor.

İstifalar kesinleştikten sonra da istifa eden milletvekillerinden sonra en çok oyu almış olanlar onların yerine meclise giriyor.

Genel seçimler geçtiğimiz yılın ekim ayında yapılmış olmasına rağmen Irak’ta hala hükümet kurulamadı. 329 sandalyeli Irak meclisinde 73 sandalye kazanmış olmasını gerekçe göstererek çoğunluk hükümeti kurulmasında ısrar eden Mukteda Sadr, yeterli sayıya ulaşacak bir koalisyon kuramadığı için öngördüğü hükümeti kuramadı.

Koordinasyon Çerçevesi’nin uzlaşma hükümeti kurulmasını istemesi ve Mukteda Sadr’ın da çoğunluk hükümetinde ısrar etmesi sebebiyle hükümet kurma süreci tam anlamıyla çıkmaza girerken Sadr’ın siyasi süreçten çekilmesi mevcut çıkmazı daha da derinleştirdi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Maliki’nin başbakanlığı yeniden gündemde 29-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr grubuna meclise dönüş yolu kapandı 23-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları 17-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr, örgütlerini kapattı 12-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr’dan kendi milletvekillerine istifa çağrısı 09-06-2022 tarihinde eklendi
Irak meclisinden örnek yasa 27-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika, IŞİD’le mücadeleyi engelliyor 25-05-2022 tarihinde eklendi
Irak’tan örnek yasa hazırlığı 11-05-2022 tarihinde eklendi
Sincar’da neler oluyor? 05-05-2022 tarihinde eklendi
Maliki: Çoğunluk koalisyonu kurmaya yakınız 28-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım