HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-06-2022 tarihinde, 02:25 saatinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali
Irkçı İsrail rejimi ile normalleşme anlaşması yapan ülkeler olmakla birlikte Fars Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkeleri, İran’a karşı İsrail’le ortak bir savunma anlaşması yapmaktan uzak gözüküyor.

YDH- Saraacarter’da yayımlanan Steve Postal imzalı haberde Fars Körfezi’ne kıyısı olan bazı Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle İran’a karşı ortak hava savunması kurmaya mesafeli olduğu bildirildi.

Haberde Jodi Ernst, Jacky Rosen, Cory Booker ve James Lankford gibi Amerikalı senatörlerin eski Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde Arap ülkelerinin ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini öngören İbrahim anlaşmasını takviye etmek için yeni bir savunma yasası sundukları belirtildi.

Bu yasaya göre Amerika, ırkçı İsrail rejimi ile Ürdün, Mısır, Irak ve Körfez İşbirliği Örgütü üyesi ülkeler (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Kuveyt ve Katar) tarafından İran’a karşı kurulacak bir ortak hava savunma sistemine yardım edecek.

Amerikan Başkanı Joe Biden’ın 13 – 16 Temmuz tarihlerinde ırkçı İsrail rejimi, Suudi Arabistan ve Filistin Özerk yönetimi yetkilileriyle görüşeceğinin belirtildiği haberde Suudi Arabistan ziyareti sırasında Körfez İşbirliği Örgütü üyelerinin yanı sıra Mısır, Ürdün ve Irak liderlerinin de katıldığı bir zirve yapılacağı bildirildi.

Ancak haberde söz konusu zirvenin bazı ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in şu an ırkçı İsrail rejimi ile savunma konusunda koordinasyon halinde olmasına rağmen Körfez İşbirliği Örgütü’nün diğer üyeleri ile Irak’ın bu ihtimalden oldukça uzak olduğu hatırlatıldı.

Haberde Irak meclisinin birkaç hafta önce ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi suç sayan bir yasayı kabul ettiği belirtildi ve bu yasa çerçevesinde ırkçı İsrail rejimi ile herhangi bir bağlantısı olan Irak vatandaşlarının idam veya müebbet hapisle cezalandırılacağı vurgulandı.

Kuveytli bazı gazetecilerin ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeyi desteklemesinin sevindirici olduğunu belirten yazar, ancak bunun yeterli olmadığını çünkü Kuveyt’in ırkçı İsrail rejimine hala açıkça düşmanlık ifade etmeyi sürdürdüğünü belirtti.

Daha sonra Katar ve Umman’ın ırkçı İsrail rejimi ile İran’a karşı bir hava savunma sistemi kurması ihtimalini ele alan yazar, Katar rejiminin İsraillilerin Dünya Kupası için İsrail pasaportu kullanarak ülkeye gelmesine izin vermesinin sevindirici bir adım olduğunu belirtti; ancak Katar’ın bu rejimle ilişkilerini normalleştirmek için İbrahim anlaşması imzalamaya oldukça uzak olduğunu söyledi.

Yazar ayrıca ırkçı İsrail rejimiyle gizli bağları olmakla birlikte Umman’ın da İbrahim anlaşmalarına katılmayacağını defalarca ifade ettiğini hatırlattı ve Umman’ın İsrail rejimiyle olduğu kadar İran’la da askeri işbirliğini içeren güçlü ilişkilerinin bulunduğuna dikkat çekti.

 Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le birlikte ırkçı İsrail rejimiyle ortak bir hava savunması kurması en muhtemel gözüken ülkenin Suudi Arabistan olduğunu belirten yazar, Suudi Arabistan’ın adım adım ırkçı İsrail rejimi ile normalleşmeye doğru gittiğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
İsrail: AB, İran’ın nükleer anlaşmaya dönmek istemediğini anladı 28-07-2022 tarihinde eklendi
Türkiye İsrail ilişkilerinde 71 yıl sonra bir ilk 07-07-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım