HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
30-06-2022 tarihinde, 14:37 saatinde eklendi
İsrail'e Lübnan konusunda ABD ve AB askeri desteği
İsrail'e Lübnan konusunda ABD ve AB askeri desteği
Irkçı İsrail rejiminin Lübnan’la tartışmalı olan Kariş gaz sahasında doğal gaz çıkarma çalışmalarına Amerika ve Avrupa da askeri güçleriyle destek verdi.

YDH- Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, ‘Energean’ şirketine ait özel bir sondaj gemisinin bir başka gemiyle birlikte Lübnan’la tartışmalı olan 29. Sınır hattına doğru ilerlediğini ve bu gemilerden birinin Lübnan’la ırkçı İsrail rejimi arasında tartışmalı olan bu hattı birkaç mil aştığını bildirdi.

Irkçı İsrail rejimi, Kariş gaz sahasının Lübnan’la tartışmalı olmadığını ve tamamen kendi münhasır ekonomik bölgesi içinde yer aldığını iddia ediyor.

Irkçı İsrail rejimi bir ay kadar önce Kariş gaz sahasına sondaj gemisi göndermiş; ancak bu Hizbullah’ın tepkisine neden olmuştu. Hizbullah, Lübnan hükümetinin Kariş gaz sahasının Lübnan’a ait olduğunu açıklaması halinde güç kullanmak da dahil her türlü adımı atarak İsrail’in Lübnan’ın ulusal servetini yağmalamasına izin vermeyeceğini açıklamıştı.

Lübnan hükümeti, ırkçı İsrail rejimi ile olan sınır ihtilafı konusunda Amerika’nın arabuluculuğunu kabul ederken, el-Ahbar gazetesi, Avrupalıların da İsrail yanlısı bir çizgiye geldiğine dikkat çekti.

El- Ahmar gazetesine açıklamada bulunan bazı UNIFIL yetkilileri, Amerikan ordusuna ait savaş gemilerinin Lübnan’la ırkçı İsrail rejimi arasında tartışmalı olan Kariş gaz sahasına geldiğini ve sondaj platformu çevresinde güvenlik önlemleri aldığını bildirdi.

Öte yandan İngiltere’ye ve NATO’ya ait casus uçaklarının da Lübnan’la temas hattındaki tüm deniz sahasında uçuşlar yaptığı hatta bu çerçevede Lübnan’ın ve ırkçı rejimin işgali altındaki Filistin topraklarının hava sahasını ihlal ettikleri belirtildi.

El Ahbar’a açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler kaynakları, “Birkaç gündür sınır yakınlarında gerçekleştirilen UNIFIL deniz tatbikatı herhangi bir tarafı hedef almıyordu. Bu, bölgedeki siyasi gelişmelerle ve güvenlik durumuyla ilgili rutin bir tatbikattı” dedi.

Ancak el-Ahbar’a açıklamada bulunan yetkili makamlar, tatbikatta gerçek mermiler kullanıldığına dikkat çekerek durumun BM yetkilisinin söylediği gibi olmadığını ifade etti. Amerikan deniz kuvvetlerinden birliklerin Kariş gaz sahasına gelmesine ve NATO’nun bölgede casus uçakları uçurmasına dikkat çeken kaynak, Amerika ve Avrupa’nın İsrail’i korumak için müdahale ettiğini ve Kariş’in küresel enerji güvenliğinin bir parçası haline geldiğini söyledi.

El Ahbar, haberinde şu ifadelere yer verdi: “Böylesi bir ortamda Lübnan resmen Avrupalıların, özellikle de Fransa, İngiltere ve Almanya’nın Kariş konusunda gerilim yaratılmaması yönündeki dolayı tavsiyelerini dinledi. Kaynakların belirttiğine göre Avrupalılar Lübnanlı yetkililere şunu söyledi: ‘İsrail’in yaptığı şey, Avrupa’nın ihtiyacı olan enerjinin bir kısmını çıkarmaktır. Dolayısıyla İsrail burada hem Avrupa’nın hem de Amerika’nın desteğine sahiptir. Kariş gaz sahasından petrol veya doğalgaz çıkarılması küresel enerji güvenliğinin bir parçası haline gelmiştir. Hizbullah’ın tehditleri bu konuda yardımcı olmayacaktır.’ Bununla birlikte Avrupalılar İsrail’i  Lübnan’la anlaşmaya ikna etmeye çalıştı ve İsrail’den giderek ağırlaşan ekonomik kriziyle mücadele edebilmesi için Lübnan’ın doğal gaz arama ve sondajı yapmasına izin vermesini istedi.”

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah İsrail deniz savaşına ilişkin senaryolar 05-07-2022 tarihinde eklendi
Mossad’ın Lübnan’daki casusluk tezgahı 04-07-2022 tarihinde eklendi
İsrail'e Lübnan konusunda ABD ve AB askeri desteği 30-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: Siyonist rejim, Lübnan’ı tehdit edebilecek durumda değil 27-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah, başbakan adayını açıkladı 23-06-2022 tarihinde eklendi
İsraillilerin üstünde meçhul uçaklar 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan merkez bankası başkanının evine operasyon 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnanlı emekli generalden Kohavi’ye alaycı cevap 13-06-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Lübnan’a tehdit 13-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan deniz sahasında Hizbullah caydırıcılığı 07-06-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım