HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
18-10-2022 tarihinde, 13:27 saatinde eklendi
Canbolat: Lübnan’ın Hizbullah’ın savunma gücüne ihtiyacı var
Canbolat: Lübnan’ın Hizbullah’ın savunma gücüne ihtiyacı var
Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat, İsrail rejiminin kışkırtma planlarına dikkat çekerek Direniş’in silahlına karşı hiçbir cephe içerisinde yer almayacağını söyledi.

YDH- 15 Mayıs’taki seçimlerin ardından hala hükümetin kurulamadığı Lübnan’da  siyasi çözümsüzlük sürerken çok sayıda güvenlik kaynağı Lübnan’daki İngiltere, Fransa, İtalya, İsviçre ve Almanya büyükelçiliklerinin Lübnan’ın kuzeyinde güvenlik sorunları yaratmak için çaba gösterdiğini bildirdi.

Ulaşan haberlere göre bazı gruplar, Lübnan’ın kuzeyinde bazı aşırılık yanlısı grupları desteklemeye yönelik adımlar atıyor.

Resmi güvenlik kaynaklarından henüz bu yönde bir doğrulama gelmedi. Trablus ve Akkar’daki siyasi kaynaklar da bu bölgelerin imajının bozulması için bazı haberlerin abartıldığını belirtmekle birlikte sadece hafif silahlarla sınırlı olmayan bir silah kaçakçılığının söz konusu olduğunu belirtti.

Söz konusu kaynaklar, Suriye ve Lübnan’daki silah kaçakçılarının RPG, havan topu ve mayın gibi silahların kaçakçılığını yaptığını belirtti ve Lübnan güvenlik güçlerinin bunlardan bazılarını yakaladığını ancak sınırın tamamının kontrolünün zor olduğunu söyledi.    

Lübnan’ın kuzeyindeki yerel kaynaklar, bazı yabancı tarafların cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemek üzere ülkede güvenlik sorunları yaratabileceğini belirterek Amerika ve Suudi Arabistan’ın Lübnan’da çıkarılacak bir güvenlik kargaşası ile Ordu Komutanı Josef Aun’un cumhurbaşkanlığını gündeme getirmek gibi bir senaryonun söz konusu olduğunu söyledi.

Amerika ve ırkçı İsrail rejiminin başta Hizbullah’a yönelik olmak üzere Lübnan’da güvenlik sorunları yaratmaya çalıştığına dikkat çeken kaynaklar, bazı sabotaj eylemleri için hazırlık yapan grupların da Lübnan güvenlik güçleri tarafından yakalandığını hatırlattı.

Lübnan’daki bazı siyasi gruplar güvenlik sorunlarının ve tahriklerin önlenmesi için siyasi ortamı yumuşatmaya ve dayanışma zemini oluşturmaya çalışırken el-Ahbar gazetesi, Hizbullah yetkilileriyle Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat arasında görüşmeler olduğunu bildirdi.

Habere göre Velid Canbolat, Meclis Başkanı Nebih Berri ile Hizbullah yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesinde Lübnan’da güvenlik kaosu yaratmaya yönelik girişimlerden endişe ettiğini belirterek kendi nüfuzu altındaki yerlerde durumun sakin kalması için çaba gösterdiğini söyledi.

Canbolat ayrıca, nihai kararını verdiğini ve her nerede olursa olsun Hizbullah’ın silahlına yönelik hiçbir kışkırtma girişiminin içinde yer almayacağını, bölgesel ve uluslararası çapta da buna karşı mücadele edeceğini söyledi.

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat, İsrail’in çeşitli bölgelerde yaratmaya çalıştığı fitne ve komplolara karşı koymanın bir zorunluluk olduğunu vurguladı ve “Ben Hizbullah’la sakin bir ilişki kurmak istiyorum; Hizbullah da güvenlik sorunu ve kargaşanın olmamasını ve sükunet olmasını istiyor” dedi.

Velid Canbolat, Lübnan’la ırkçı İsrail rejimi arasında yapılan deniz sınırının belirlenmesi anlaşması ile ilgili açıklamasında “İsrail, Hizbullah’ın yarattığı baskı ile anlaşma yapmaya teslim oldu. Lübnan’ın Hizbullah’ın savunma gücüne ihtiyacı var. Hizbullah deniz sınırının belirlenmesi anlaşması sürecinde yüksek bir diplomasi maharetine de sahip olduğunu ispat etti” dedi.

   

Payla__m
Facebook da Payla_
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Hen_z yorum yap_lmam__
Di_er _lgili Ba_l_klar
Hizbullah: Gazze savaşında karar verici ABD 01-12-2023 tarihinde eklendi
Hizbullah’ın Rafael şirketine ait fabrikayı vurmasının boyutları 27-11-2023 tarihinde eklendi
Hizbullah milletvekilinden oğluna veda 23-11-2023 tarihinde eklendi
İsrail’in Lübnan sınırındaki kayıpları 23-11-2023 tarihinde eklendi
Hizbullah, Demir Kubbe üreticisini vurdu 22-11-2023 tarihinde eklendi
Lübnan’a şüpheli silah girişi 21-11-2023 tarihinde eklendi
Hizbullah’tan Lübnanlı gazeteciler için misilleme 21-11-2023 tarihinde eklendi
Hizbullah Hermes-450 düşürdü 18-11-2023 tarihinde eklendi
Canbolat: Lübnan’ın Hizbullah’ın savunma gücüne ihtiyacı var 18-10-2022 tarihinde eklendi
Caca: Ben seçilmezsem Suudiler Lübnan’la işbirliği yapmayacak 27-09-2022 tarihinde eklendi
Güncel
15:51 (21.11.2023)
İsrail medyası: Lübnan'dan Avivim kışlasına güdümlü füzeler atıldı.
14:57 (21.11.2023)
İsrail basını: Lübnan'dan Minara yerleşimine güdümlü füze saldırısı yapıldı.
21:30 (18.11.2023)
Irak İslami Direnişi, Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırında yer alan Amerikan işgali altındaki Tenef askeri üssünü insansız uçaklarla vurduğunu açıkladı.
11:47 (18.11.2023)
İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları, el-Sanati bölgesindeki İsrail mevzilerini havan toplarıyla vuruyor.
11:25 (18.11.2023)
İsrail Hayom'un Arapça sayfası, Lübnan'dan Margaliot yerleşimine füze ve havantopu saldırılarının yapıldığını bildiriyor.
11:02 (18.11.2023)
Hizbullah Vadi Sa'sa bölgesindeki İsrail askeri komuta merkezini güdümlü füzeyle vurdu.
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Direniş Ekseni ve Gazze savaşının yönetimi
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım