HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
20-10-2022 tarihinde, 13:32 saatinde eklendi
Yemen’de Suudilerle Emirliklerin nüfuz kavgası yeniden başladı
Yemen’de Suudilerle Emirliklerin nüfuz kavgası yeniden başladı
Suudi Arabistan’ın kurduğu Yemen Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin 8 üyesinden biri olan Aydarus Zubeydi, ileri sürdüğü şartların karşılanmaması halinde istifa edeceğini açıkladı.

YDH- Birleşik Arap Arap Emirlikleri’nin Yemen’deki müttefiki olan Güney Yemen Geçiş Konseyi’ne bağlı es-Sahafe haber ajansı, Güney Yemen Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus Zubeydi’nin Suudilerin kurduğu Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nden istifa ettiğini açıkladı. Konseye yakın haber kaynakları ise istifa tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan, 2012 yılında Yemen’e cumhurbaşkanı yaptığı Mansur Hadi’yi geçtiğimiz nisan ayında istifa etmeye zorlamış ve cumhurbaşkanlığı yetkilerini taşıyan bir konsey kurmuştu.

2015 yılında Yemen’e savaş açan Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri, 2019’dan itibaren Yemen’de ele geçirdikleri bölgelerde nüfuz savaşına başlamıştı. 

Suudi Arabistan cumhurbaşkanı tayin ettiği Mansur Hadi’ye bağlı güçleri desteklerken Birleşik Arap Emirlikleri ise Güney Yemen Geçiş Konseyi adlı grubu destekliyordu.

Suudi Arabistan’ın Mansur Hadi’yi istifa ettirip Cumhurbaşkanlığı Konseyi kurmasından sonra Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği Güney Yemen Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus Zubeydi de cumhurbaşkanlığı konseyine katılmıştı.

Aydarus Zubeydi’nin istifası, Yemen’de Suudiler ile Birleşik Arap Emirlikleri koalisyonunda anlaşmazlık yaşandığının belirtisi olarak okunuyor.

Güney Yemen Geçiş Konseyi’ne yakın kaynaklar Aydarus Zubeydi’nin istifa ettiğini öne sürerken Suudilerin kurduğu Cumhurbaşkanlığı Konseyi’ne bağlı haber kaynakları Aydarus Zubeydi’nin şartlarının karşılanmaması halinde istifa etme tehdidinde bulunduğunu bildirdi.

Yemen’in doğusundaki Hadramut iline gitmesine izin verilmesinin Aydarus Zubeydi’nin şartları arasında yer aldığı bildirildi.

Zubeydi’nin başta Aden olmak üzere Yemen’in güneybatısındaki illerde attığı adımların Suudileri rahatsız ettiğini belirten kaynaklar, Zubeydi’nin Suudilere bağlı güçlerin yerine Güney Yemen Geçiş Konseyi’ne bağlı güçleri yerleştirdiğini bunun da Suudilerin kurduğu Cumhurbaşkanlığı Konseyi’ni rahatsız ettiğini bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Yemen Geçiş Konseyi, Güney Yemen’in bağımsız bir devlet olmasını ve Yemen’den ayrılmasını istiyor. Aydarus Zubeydi’nin Suudiler tarafından kurulan Yemen Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi olarak bile yaptığı görüşmelerde Güney Yemen bayrağını kullanması dikkat çekici bulunuyordu.

Suudilerin kurduğu Yemen Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Reşad el-Alemi’nin Aden’e gitmesi de Güney Geçiş Konseyi’nde rahatsızlık yarattı. 

Güney Geçiş Konsey’nin Alemi’nin Aden’e gelmesinden sonra olağanüstü toplantı yaptığı ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi’ne bağlı güçlerin Hadramut vadisinden çekilmesini istediği bildirildi.

Hadramut’taki kabile kaynakları Zubeydi’nin Suudi Arabistan’dan bu ildeki güçlerle uzlaşma sağlanması ve Zubeydi’nin Hadramut’a giderek en büyük kabile liderlerinden Ömer bin Habriş ile görüşmesine izin verilmesi konusunda arabuluculuk yapmasını istediğini açıkladı.  

Payla__m
Facebook da Payla_
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Hen_z yorum yap_lmam__
Di_er _lgili Ba_l_klar
Katar Başbakanına Yahudi milyarderlerden Hamas sorgusu 05-12-2023 tarihinde eklendi
Yemen: Kızıldeniz, İsrail gemilerine mezar olacak 04-12-2023 tarihinde eklendi
Yemen Deniz Kuvvetleri, İki İsrail gemisine el koydu 03-12-2023 tarihinde eklendi
Bölge ülkelerinden İsrail'e Gazze ödülü 01-12-2023 tarihinde eklendi
Yemen’den ABD’ye uyarı 30-11-2023 tarihinde eklendi
Yemen: Kızıldeniz yalnızca Siyonist rejim için güvenli olmayacak 27-11-2023 tarihinde eklendi
ABD’den Yemen’e yönelik medya operasyonu 27-11-2023 tarihinde eklendi
Ensarullah: İsrail hiçbir amacına ulaşamadı 25-11-2023 tarihinde eklendi
Yemen’den gemi konusunda müzakere şartı 21-11-2023 tarihinde eklendi
Yemen deniz kuvvetleri, İsrail gemisine el koydu 19-11-2023 tarihinde eklendi
Güncel
15:51 (21.11.2023)
İsrail medyası: Lübnan'dan Avivim kışlasına güdümlü füzeler atıldı.
14:57 (21.11.2023)
İsrail basını: Lübnan'dan Minara yerleşimine güdümlü füze saldırısı yapıldı.
21:30 (18.11.2023)
Irak İslami Direnişi, Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırında yer alan Amerikan işgali altındaki Tenef askeri üssünü insansız uçaklarla vurduğunu açıkladı.
11:47 (18.11.2023)
İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Tugayları, el-Sanati bölgesindeki İsrail mevzilerini havan toplarıyla vuruyor.
11:25 (18.11.2023)
İsrail Hayom'un Arapça sayfası, Lübnan'dan Margaliot yerleşimine füze ve havantopu saldırılarının yapıldığını bildiriyor.
11:02 (18.11.2023)
Hizbullah Vadi Sa'sa bölgesindeki İsrail askeri komuta merkezini güdümlü füzeyle vurdu.
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Direniş Ekseni ve Gazze savaşının yönetimi
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım