HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
23-06-2012 tarihinde, 19:16 saatinde eklendi
Gazze’de ölü sayısı 16’ya çıktı, yeniden ateşkes sağlandı
Gazze’de ölü sayısı 16’ya çıktı, yeniden ateşkes sağlandı
YDH- İsrail ordusunun Gazze şehrini hedef alan saldırılarında 16 Filistinli yaşamını yitirirken 73 Filistinli de yaralandı.

 

YDH-İsrail ordusunun Gazze şehrini hedef alan saldırılarında 16 Filistinli yaşamını yitirirken 73 Filistinli de yaralandı.

Filistin basınında yer alan haberlere göre İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybedenler arasında  Muaz Şavaf adlı 5 yaşında bir çocuk da bulunuyor.

Bugünkü son saldırıyla birlikte İsrail'in son bir hafta içerisinde Gazze'ye düzenlediği 40 farklı saldırıda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 16'ya, yaralıların sayısının ise 70'e yükseldiği bildirildi.

İsrail'in saldırılarına karşı Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kasam Tugayları, uygun bir zaman ve şekilde misillemede bulunacağını açıkladı. El-Kassam Tugayları'nın resmi sözcüsü Ebu Ubeyde, bugün yaptığı basın açıklamasında "Siyonist düşmanın saldırıları karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Uygun bir zaman ve şekilde karşılık vereceğiz" dedi.

İsrail'in Mısır arabuluculuğuyla sağlanan ateşkese bağlı kalmayarak saldırılarını sürdürmesi üzerine Filistinli siyasi hareketler, direniş hareketlerinden İsrail'e güçlü bir misillemede bulunulabilmesi için "birleşik operasyon merkezi" kurmalarını istediler.

"Birleşik Operasyon merkezinin” kurulmasını isteyenler arasında yer alan İslami Cihad Hareketi'nin siyasi kanat liderlerinden Hıdır Habib "Bu, ilk değil. Düşman, sürekli olarak anlaşmaları ihlal etmektedir. Gazze'ye saldırmakta ve çocukları katletmektedir. Düşman bölgede yaşananlardan ve Arap dünyasının kendi sorunlarıyla meşgul olmasından istifade etmektedir. Direnişin birleşmesi son derece önemlidir, Filistin halkının menfaatleri için zorunludur" dedi.

İsrail'in son saldırılarını değerlendiren Hamas'ın resmi sözcüsü Fevzi Berhum da "Çocukları ve hükümet karargahlarını hedef alan İsrail'e güçlü bir yanıt verilmelidir. İsrail'in bu saldırılarına karşı direniş sert bir ders verecektir. Filistinli hareketler birdir, direnişin belirli bir stratejisi vardır. Direniş, meydandaki iradenin nasıllığı hususunda da karşılıklı anlayış içerisindedir. Bu durum da işgalciyi rahatsız etmektedir" dedi.

İsrail tarafı ise Gazze'den fırlatılan füzelere karşı verilecek cevabı görüşmek üzerine toplantı üstüne toplantı yapıyor. İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın, bugün öğle saatlerinde Tel Aviv'de üst düzey komutanlarla bir araya gelerek Gazze'ye yönelik saldırıları değerlendirdiği bildirildi.

İsrail Güvenlik Bakanı Matan Vilnai ise Sderot ve Eshkol başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin fırlattığı füzelerin isabet ettiği yerleşim merkezlerinde bir dizi incelemelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vilnai, "İsrail, Gazze'de yaşananlar ve topraklarımıza fırlatılan füzeler karşısında sessiz kalmayacaktır. Gazze'den topraklarımıza füze fırlatanlara demir yumruğumuzla karşılık vereceğiz. Gazze'yi yönettiği için fırlatılan füzelerden Hamas'ı sorumlu tutuyoruz." dedi.

Öte yandan Mısır’ın girişimiyle İsrail ile Filistinli direniş grupları arasında ateşkesin yeniden sağlandığı ve ateşkesin bu akşam yürürlüğe gireceği bildirildi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kudüs konusunda Türkiye’ye karşı İsrail-Suudi ittifakı 01-06-2020 tarihinde eklendi
Filistin’i ilhak komitesi toplandı 26-02-2020 tarihinde eklendi
Filistin’in yüzde 94 Trump planına karşı 15-02-2020 tarihinde eklendi
Yüzyılın sahtekarlığı planının haritası 29-01-2020 tarihinde eklendi
İngiltere’den BDS karşıtı yasa hazırlığı 17-01-2020 tarihinde eklendi
‘Yüzyılın Anlaşması’ basına sızdı 18-12-2019 tarihinde eklendi
Hamas: Şam’la ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz 06-12-2019 tarihinde eklendi
Hamas’tan ABD hastanesine onay 05-12-2019 tarihinde eklendi
Suudilerin tutukladığı Filistinlileri yabancılar sorguluyor 21-10-2019 tarihinde eklendi
Hamas: Bahreyn konferansı Araplar için zillettir 26-06-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım