HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
08-10-2015 tarihinde, 11:00 saatinde eklendi
Suriye ordusundan ‘denizden nehre kadar’ harekat
Suriye ordusundan ‘denizden nehre kadar’ harekat
Suriye ordusunun terörist grupların kontrolündeki bölgelere yönelik geniş çaplı bir harekat başlattığı açıklandı.

YDH- Suriye Genelkurmay Başkanı General Ali Abdullah Eyub, bugün devlet kontrolü dışındaki bölgelerin terörist grupların işgalinden temizlenmesi için geniş çaplı bir kara harekatı başlatıldığını açıkladı.

Dün muhalif kaynaklar, Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde ve Hama’nın kuzeyinde Rusya’nın hava desteği ile geniş çaplı bir saldırı başlattığını duyurmuştu.

Suriye Genelkurmay Başkanı General Ali Abdullah Eyub, SANA haber ajansına yaptığı açıklamada Suriye ve Rusya uçaklarının hava desteğinin terörist grupları zayıflattığını ve Suriye ordusunun kara birliklerine yardımcı olduğunu söyledi.

Rusya ile Suriye ordusunun dün başlattığı koordineli operasyonlarda Nusra Cephesi liderliğindeki Fetih Ordusu’nun işgali altındaki 70 kilometrelik bir alanın kontrol altına alındığı bildirildi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Suriyeli bir saha komutanından naklen Rusya, İran ve Suriye’nin koordinasyonuyla başlatılan geniş çaplı harekata “Denizden nehre kadar” adının verildiğini belirterek “Bu kara harekatı son derece büyük ve kapsamlı buna belirli bir zaman ve coğrafi bölge limiti belirlemiyoruz. Rusya Suriye’deki yeni stratejisi çerçevesinde teröristlerle savaşa özel bir askeri sistem kurdu. Geçtiğimiz haftalarda kurulan hava köprüsü ile savaş uçakları, helikopterler, zırhı araçlar yeni tanklar ve toplar nakledildi” dedi.

Rusya, İran, Suriye ve Hizbullah koordinasyon merkezi

El Ahbar’a açıklamada bulunan Suriyeli komutan, Rus, İranlı ve Suriyeli askeri yetkililerin bir koordinasyon ve istihbarat merkezi kurduklarını belirterek “istihbarat ve koordinasyon merkezi aktif hale getirildi. Burada Rus, Suriyeli, İranlı askeri istihbarat yetkilileri ve Hizbullah’a mensup istihbarat birimleri bulunuyor. Bu istihbarat merkezinin görevi Suriye’nin kuzeyindeki tüm bölgelerde hedef alınacak noktalarla ilgili bir bilgi bankası oluşturmak.

Suriye tarafı silahlı gruplara ait komuta merkezleri, silah depoları, eğitim kampları ve militanların toplanma yerleri gibi hedefleri bombalaması için Ruslara bildiriyor” dedi.

Türkiye’nin tekfirci gruplara yardım etmek için hemen harekete geçmesinin hedef belirlemelerindeki başarıyı gösterdiğini belirten Suriyeli komutan, “Rusya, tüm uluslararası ve bölgesel taraflara, özellikle de Türkiye’ye teröre karşı başlatılan bu savaşın ciddi olduğunu ve bitmeyeceğini iletti” dedi.

Rusya’nın desteği hava ile sınırlı değil

El Ahbar’a konuşan bir diğer Suriyeli askeri yetkili ise Rusya’nın Suriye ordusuyla koordinasyon için Suriye’nin kara birliklerine de subay gönderdiğini belirterek Rusya’nın önümüzdeki saatlerde helikopterler aracılığıyla da karadan yapılacak operasyonlara destek vermeye başlayacağını söyledi.

Kara harekatı

El Ahbar’a konuşan Suriyeli bir askeri kaynak, Hizbullah’ın özel kuvvetlerine mensup güçlerin de yer aldığı Suriye ordusu kara birliklerinin yüksek bir moral ve kesin hedeflerle kara harekatına başladığını belirtti ve “Dün başlayan geniş çaplı kara harekatının ilk aşamasındaki birinci hedef, İdlib’in güney kırsalı ile Hama’nın kuzey kırsalını ayırmak. Böylece bir güvenli bölge oluşturulacak böylece terörist grupların Hama’ya yönelme umudu tamamen ortadan kaldırılmış olacak” dedi.

Kara harekatının Hama’nın kuzeydoğu ve kuzeybatı kırsalında çok yönlü olarak başlatıldığının belirtildiği haberde Suriye ordusunun doğuda Atşan ve Maan, batıda İdlib’in güney kırsalındaki Kefer Nabuda, el-Mugeyyir ve el-Habit bölgelerine kadar ilerlediği bildirildi.

Operasyonların bir diğer eksenini de Morek’in batı ve güneybatısından Lehaya yönündeki Markebe ve Latmin’in oluşturduğunu belirten gazete, buraların dün Rus uçakları tarafından bombalandığını bildirdi.

Terörist grupların tepkisi

Yapılan operasyonların ardından terörist grupların komuta merkezlerinde, taktiklerinde ve operasyon odalarında değişikliğe gittiğini ve belirli bölgelerde yoğunlaştıklarını belirten el-Ahbar, “Amerika’dan terörist gruplara hızlı bir şekilde yardım ulaştırılmaya başlandığına dair belirtiler var. Birçok Türk askeri danışman, çatışmaların ön hatlarından Türkiye sınırı yakınlarına doğru çekildi. Türkiye, teröristlerin ailelerini İdlib, Cisr eş-Şugur ve Cebel Zaviye’den nakletmeleri konusunda yardım ediyor” diye yazdı.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım