HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
11-12-2015 tarihinde, 13:36 saatinde eklendi
Şam: Teröristlerle değil; muhaliflerle görüşürüz
Şam: Teröristlerle değil; muhaliflerle görüşürüz
Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Amerika, Suudi Arabistan ve Batı ülkelerinin Suriye hükümetinin teröristlerle müzakere yapmasını istediğini söyledi.

YDH- İspanyol AFA haber ajansına demeç veren Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye hükümetinin muhalifler ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, “Muhalefet, askeri değil siyasi bir kavramdır. Sonuç olarak bu kavramla ilgili konuşma ile yapılanlar birbirinden farklıdır. Çünkü şimdiye kadar şuna tanık olduk. Suudi Arabistan, Amerika ve bazı Batı ülkeleri, terörist grupları müzakere masasına getirme istiyorlar. Bunlar, Suriye hükümetinin teröristlerle müzakere etmesini istiyorlar. Ancak ben bunun hiçbir ülke açsından kabul edilebilir bir şey olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Fransa’nın IŞİD saldırıları iç kamuoyunu yatıştırmaya yönelik

Fransa’nın savaş uçaklarıyla IŞİD’e yönelik saldırılar yapmasını Paris’teki terör saldırısının ardından iç kamuoyunu yatıştırmaya yönelik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Esed, terörle mücadele ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Terörle mücadele bir ilkedir; teröristlerin saldırısına karşı öfkelenerek ortaya koyulan dönemsel ve geçici bir tavır değildir. Terörle mücadelede ilkelerinizin ve değerlerinizin olması gerekir. Tıpkı bir savaş gibi sürdürülmelidir. Bu mesele Fransızların terörle mücadelede ciddi olmadığının bir göstergesidir.”

Teröristlere siyasi bir kurum gibi davranmak kabul edilemez

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, terörist gruplarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Biz, bazı gruplarla müzakere ettik. Bunun hedefi, bu grupların silahlarını bırakmasını, onların ülkenin kucağına geri dönmesini ve hükümetin genel affıyla normal hayata yeniden başlamalarını sağlayacak bir duruma ulaşmaktı. Bu, Suriye’deki silahlı gruplarla tek uzlaşma noktasıdır.

Eğer bu gruplar, yöntemlerini değiştirmeye ve silahlarını bırakmaya hazırsa biz de müzakereye hazırız. Ancak bu gruplara siyasi bir kurum gibi davranmamız bizim tamamen reddedeceğimiz bir meseledir.”

Terörist geçişi önlenmeli

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, terörün durması için öncelikle terörist grupların Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçişinin engellenmesi gerektiğini belirterek Suudi Arabistan’ın da bu gruplara verdiği silah ve para yardımının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin IŞİD’in transit otobanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Esed, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın IŞİD’in cinayetlerine ortak olduğunu ifade etti.

ABD, teröristleri siyasi kılıfa soktu

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, Suriye krizinin başlarında Amerika’nın terörist grupları siyasi kılıfa soktuğunu ve terörle mücadelede ciddi olmadığını belirterek “Amerika terörle mücadelede ciddi olmadıkça, onun müttefiklerinin de bu konuda ciddi olmasını bekleyemeyiz” dedi.

Muhaliflerle müzakereye hazırız

Cumhurbaşkanı Esed, “muhaliflerle görüşmeye hazır mısınız?” şeklindeki bir soru üzerine de “Biz, krizin başından beri Suriye’deki muhaliflerle diyalog talep ettik. Her türlü girişime asli niyetlerini göz önünde bulundurmaksızın dürüst ve sorumlu bir şekilde olumlu cevap verdik. Biz bugün de muhaliflerle görüşmeye hazırız.”

Terörizmin tanımı yapılmadan çözüme yönelik toplantılar faydasız

“Suriye hükümet temsilcilerinin New York’ta yapılması beklenen toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Esed şu cevabı verdi:

“Toplantının yapılacağı henüz kesin değil. Ruslar son olarak toplantının Viyana’da sürdürülmesini tercih ettiklerini açıkladı.

Ayrıca terörist gruplar konusunda bir tanıma ulaşılmadan bu toplantının yapılması da uygun değil. Bizim açımızdan Suriye’de elinde silah olan herkes teröristtir. Bu sebeple terörizme yönelik somut bir tanım yapılmadan New York’ta ya da başka yerlerde bu tür toplantıların yapılması mantıklı değil.”

“Vehhabilik terörizmin yapıtaşı”

 Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, “IŞİD’in sona erdirilmesinin yolu nedir?” şeklindeki bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Bu, son derece karmaşık bir meseledir. Bu grubu oluşturan gizli etkenler iyi incelenmelidir. Birinci mesele ideolojiktir. Bu ideoloji, onlarca yıldır vehhabi kurumlar ve Suudi paralarıyla Arap ülkelerindeki insanların zihninde oluşturuldu ve böylesine bir sapkın ideoloji yaratıldı. Bu ideoloji ile mücadele edilmeksizin IŞİD, Nusra veya el-Kaide’ye bağlı diğer grupları yok ettik demek vakit kaybıdır.”

IŞİD petrolünün satışında Türkiye asli rol oynuyor

Suriye Cumhurbaşkanı, “IŞİD’den Suriye petrolünü kimler alıyor?” şeklindeki bir soruya da şöyle cevap verdi:

“Suriye’nin petrolü daha çok ülkenin kuzey bölgelerinde bulunuyor. Bunun Irak’a satılması mümkün değil. Çünkü Irak’taki tüm gruplar IŞİD’le savaşıyor. Aynı şey Suriye için de geçerlidir. Lübnan buraya çok uzak; Ürdün de aynı şekilde. Sonuçta IŞİD’in hayat yolu olarak bir tek Türkiye kalıyor. Tankerler, petrolü Suriye’den Türkiye’ye taşıyor. Türkiye de bu petrolü ucuza alarak dünyanın diğer ülkelerine satıyor.”

Suriye halkı istemezse hemen giderim

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sizden çekilmenizi istedi mi?” şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi:

“Öncelikle ilk soru şudur: Krizin kaosu içerisinde cumhurbaşkanının görevde kalması ile gitmesinin ilişkisi nedir? Meselenin bu şekilde kişiselleştirilmesi, ‘terörizm diye bir sorun yok; yabancı ülkeler kaos yaratmak için militanlara silah ve para göndermiyor’ diyebilmek için bir kılıftır. Onlar sorunun iktidarda kalmak isteyen ve özgürlük talep eden halkıyla savaşan bir cumhurbaşkanından kaynaklandığını söylemek istiyorlar. Halkım beni istemezse derhal çekilirim.”

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suriye ordusu 1890 kilometrekareyi teröristlerden temizledi 26-02-2020 tarihinde eklendi
Amerika’dan yeni Suriye stratejisi 25-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu, İdlib’de 7 yeri daha kurtardı 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusundan Rakka’ya askeri sevkiyat 24-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye ordusu ABD devriyesine yine izin vermedi 22-02-2020 tarihinde eklendi
Macron ve Merkel, İdlib konusunda Putin'le görüştüler 21-02-2020 tarihinde eklendi
Emekli Rus general: Teröristler yok edilene kadar saldırılar sürmeli 20-02-2020 tarihinde eklendi
Suriye, İsrail’in 10 füzesinden 9’unu imha etti 15-02-2020 tarihinde eklendi
Rusya'dan geri adım yok; açıklamaların tonu şiddetleniyor 12-02-2020 tarihinde eklendi
Şam ve Moskova’dan ortak İdlib açıklaması 12-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım