HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
11-12-2017 tarihinde, 19:03 saatinde eklendi
Nasrullah: Trump’ın kararı İsrail için sonun başlangıcı olacak
Nasrullah: Trump’ın kararı İsrail için sonun başlangıcı olacak
Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararına karşı mücadele için Arap ve İslam ülkelerinin yapabileceği somut ve pratik öneriler sundu.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan kararını protesto etmek için bugün Beyrut’un güneyinde düzenlenen gösteride bir konuşma yaptı.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın konuşmasından öne çıkan bölümleri sunuyoruz.

Fedakar Filistin halkı göğsünü belalara siper etti. Bıçakla ve taşla Kudüs’ü ve Müslümanlarla Hıristiyanların mukaddesatını savundu.

Filistin halkı Filistin’i fedakarca savunurken, onların yanında olmak, onlara saygı duymak ve onları savunmak da bizim görevimiz.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararında tek başına kalmış ve yalnızlaşmıştır. Bu, önemli bir meseledir ve dikkate alınmalıdır.

Trump, gurur ve kibirle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyınca tüm dünyanın, Avrupa’nın Çin’in, Arap ve İslam dünyasının, Kanada’nın, Avustralya’nın kendi kuyruğuna takılacağını sanıyordu. Ama yalnız kaldığı ve bu konuda İsrail’den başka hiç kimsenin yanında olmadığı görüldü.

Arap ve İslam ülkeleri Trump’ın bu kararına karşı tutumunu sabit kılıp güçlendirmeli.

Sünni ve Şii dini mercilere, İran İslam Devrimi liderine, Ezher Şeyhine ve Hıristiyan dini mercilere tarihi tutumlarından dolayı teşekkür ederiz.

Yemenliler de Suudi koalisyonunun bombaları altında sokaklara çıkıp Kudüs’le dayanışmalarını ilan ettiler.

IŞİD’e destek Filistin’i unutturmak içindi

Biz daha önce de söyledik: Amerika’nın IŞİD’i desteklemesinin hedefi, kamuoyuna Filistin meselesini unutturmaktı.

Amerikan kararına yönelik tepki ve Filistin’e destek için yapılan tüm gösteriler ve yürüyüşler, sizin Dahiye’de yaptığınız bu gösteri, Arap ve İslam dünyasında ve diğer ülkelerin başkentlerinde yapılan tüm gösteriler düşmana verilmiş en güzel cevaptır. Bunların değeri bilinmelidir.

Bahreyn’den Siyonist rejime destek için gidenler, Bahreyn halkının temsilcileri değildir onların İsraillilere destek ziyareti, Bahreyn halkının talebi değildir. Bunlar zalim rejimin temsilcileri olarak uzlaşma mesajı vermek için gönderilmiş kişilerdir.

Bahreyn halkı sokaklara çıktı ve Kudüs’le dayanışmasını ilan etti. Bahreyn güvenlik güçleri ise onlara ateş açtı. Filistin halkına destek verdiği için kendi halkını ezen Bahreyn rejiminin İsraillilere destek için heyet göndermesi rejimin kepazeliklerinden biridir.

Filistin halkına sesleniyorum: Eğer siz dayatmalara karşı çıkar, Kudüs’ün Filistin’in ebedi başkenti olduğunu vurgulamaya devam ederseniz, değil Trump, binlerce Trump da gelse onu sizden alamaz.

Trump’ın kararını açıklamasından iki gün sonra siyonist rejim 14 bin konutluk yeni bir yerleşim merkezi yapmaya ve sokakların Arapça isimlerini değiştirmeye başladı.

Trump’ın kararı 2011’den beri bölgede yaşanan gelişmelerden bağımsız değil

Biz Trump’ın bu kararını Filistin’deki ve bölgedeki diğer gelişmelerin bir uzantısı olarak görmeli ve bunu ani bir karar olarak değerlendirmemeliyiz.

Biraz geri döndüğümüzde geçtiğimiz yıllarda bölgede neler olduğunu anlıyoruz. Ülkelerimizi, ordularımızı ve halklarımızı yok etmeyi amaçlayan bir Amerika-Siyonist projesi söz konusuydu ve bazı bölge ülkeleri de bu projeye destek vermişti.

2011’de Amerika’nın başta IŞİD olmak üzere terörist grupları desteklemesinin hedefinin Filistin halkını unutturmak ve Filistin meselesini ortadan kaldırmak olduğunu söylemiştim.

İsrail’le ilişkilerini kesmesi için hükümetlere baskı yapılmalı

Trump’ın bu kararına tepki olarak tüm çabaların siyonist rejimi yalnızlaştırmaya yönelik olması gerekir. Halkların, meclislerin, sivil toplum kuruluşlarının baskısıyla hükümetlerin siyonist rejimi yalnızlaştırması sağlanmalıdır.

İsrail’le ilişkilerini kesmeleri, elçiliklerini kapatmaları ve her türlü uzlaşmanın önlenmesi için hükümetlere baskı yapılmalıdır.

İsrail’le her türlü ilişki kesilmeli, ilişkilerin normalleştirilmesi durdurulmalıdır. Filistin halkına da sesleniyorum: İlişkilerin normalleştirilmesi için sizin yanınıza gelen her heyeti kovun.  

Hiç değilse İsrail’le ilişkileri taktik gereği kesin

Filistin Özerk Yönetimi, Arap Birliği, İslam İşbirliği Örgütü ‘barış süreci’nin bittiğini ilan etmelidir. Bunu hiç değilse taktik gereği yapmalı ve Amerika bu kararını geri alıncaya kadar barış sürecine ve müzakerelere dönülmeyeceği söylenmelidir.

İntifada desteklenmelidir

Trump’ın düşmanca kararına karşı en iyi cevap, Filistin topraklarının tamamında 3. İntifadanın ilanıdır. Tüm Arap ve İslam ülkeleri Filistin halkını desteklemelidir.  

Halkların IŞİD’i ve tekfirci örgütleri yaratan Amerika’ya cevabı iki kelime olmalıdır: ‘Kahrolsun Amerika!’ Amerika, Filistin’de barışın destekçisi değil, İsrail’in, terörizmin, işgalciliğin, Kudüs’ün Yahudileştirilmesinin, yıkımın ve fitnenin destekçisidir.

Trump’ın bu kararı Amerika’dan Filistinliler lehine müdahale bekleyen ve hiçbir sonuç vermemesine rağmen müzakere adımları atan herkes için bu beklentinin ve bu adımların ne kadar anlamsız olduğunu gösteren açık bir kanıt oldu.

Netanyahu, Paris’te Lübnan halkını ve Direniş’i tehdit ediyor. O, Direniş’in silahını ve füzelerini asıl mesele olarak söz konusu etmeye çalışıyor.

Direniş Eksenine güvenin

Kudüs Filistin’in ebedi başkenti olarak kalmaya devam edecek ve biz Kudüs’ü yalnız bırakmayacağız.

Direniş Eksenine güvenin, Direniş Ekseni her meydandan zaferle çıktı; ümmeti yenilgiler döneminden zaferler dönemine taşıdı.

Arap rejimlerinin diplomatik yenilgilerini, halkların zaferine dönüştürmeliyiz.

Bölgedeki tüm Direniş gruplarından, Direniş’e inanan herkesten Kudüs’ü geri alabilmek için ortak bir tavır almasını istiyorum.

Tüm Direniş grupları bir araya gelmeli, iletişim halinde olmal ve bu kapsamlı mücadele için ortak bir stratejik plan oluşturmalıdır.  

Bu büyük mücadele için tüm rollerin dağıtıldığı kapsamlı ve pratik bir plan hazırlamalıyız. Biz Hizbullah olarak bu alandaki sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazırız.  

Müslümanlar ve Hıristiyanlar özgürce ibadet edinceye kadar Kudüs’ün yanında olacağız

Filistin halkı Kudüs için ‘milyonlarca şehit verir, yine Kudüs’e gideriz’ diyor.

Amerika ve İsrail, ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınmasının Kudüs için sonun başlangıcı olmasını istiyor; ancak inşallah Trump’ın bu kararı İsrail için sonun başlangıcı olacak.

Müslümanlar Mescid-i Aksa’da özgürce namaz kılıncaya, Hıristiyanlar Kıyamet Kilisesinde özgürce dua edinceye kadar Filistin’in yanında olacağız.

Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı yalnız bırakmayacağız; çünkü bu kutsal mekan İmam Hüseyin’in uğrunda şehit olduğu bir semboldür.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Seccad tarafından 12-12-2017 09:52:11 Tarihinde yazıldı.
Basiret ve Liderlik
Nasrallah'ın konuşşmasındaki satır aralarına bakacak olursak, Hıristiyanların Kıyamet Kilisesinde özgürce dua etmesine atıfta bulunarak siyonizm projesine karşı Müslümanlar ile birlikte Hristiyan halk ve liderleri de aynı safta toplamayı amaçladığını söyleyebiliriz. Müslüman ve Hristiyan dini liderlerle birlikte Ezher Şeyhine de teşekkür edip, Sünni camia içinde otorite sayılan Ezher'in adını anarak, Sünni müslümanlara da aynı safta olunduğunu ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Aynı şekilde Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı İmam Hüseyin'in uğruna şehit olduğu bir sembol diye niteleyerek, şii ekolündeki en büyük hassasiyetlerden biriyle de dünya genelindeki tüm müslüman şiileri Kudüs için ayağa kalkmaya teşvik ettiğini söyleyebiliriz. Kısacası Nasrallah, dünya üzerindeki belkide hiç bir siyasi liderin sahip olmadığı bir basiret ve ileri görüşlülükle gerçek bir lider vasfı ortaya koyuyor ve Kudüs'ün kurtarılamsı için somut öneriler sunarak, siyonizme karşı herkesi ortak bir strateji etrafında toplanmaya davet ediyor.
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah’tan tüm taraflara sorumluluk çağrısı 19-10-2019 tarihinde eklendi
Tahran'dan Mişel Aun’un talebne olumlu cevap 11-06-2019 tarihinde eklendi
Bahreyn konferansı, ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk adımı 26-05-2019 tarihinde eklendi
Hariri’ye rağmen Lübnan’dan Şam’a ziyaret 01-04-2019 tarihinde eklendi
Nasrullah: ABD, Suriyeli mültecilerin dönüşünü engelliyor 27-03-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da Pompeo’ya soğuk duş 22-03-2019 tarihinde eklendi
İsrail televizyonunda Nasrullah itirafları 05-03-2019 tarihinde eklendi
Aun: Arap ülkeleri Suriye ile ilişki başlatmak istiyor 22-02-2019 tarihinde eklendi
ABD'den Lübnan iç işlerine müdahale 19-02-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da 9 ay sonra hükümet kuruldu 31-01-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
22:11 (25.03.2019)
El Hades: Halk Cephesi: İsrail bombardımanı, ateşkes ilan edildikten sonra durdu.
22:06 (25.03.2019)
El Cezire: İsrail Han Yunus'un batısındaki balıkçı limanına hava saldırısı yaptı.
21:50 (25.03.2019)
Direniş Grupları Ortak Operasyon Odası: Mısır'ın çabaları ile ateşkes anlaşması gece saat 10'da başlayor.
21:42 (25.03.2019)
El Cezire: Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail'in Gazze'nin kuzeyini hedef alan saldırısında 3 Filistinli yaralandı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Barış Pınarı’nda neye niyet neye kısmet
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım