HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
04-11-2019 tarihinde, 14:23 saatinde eklendi
Lübnan’da 'halk hareketi' karşısında kim nerede duruyor?
Lübnan’da 'halk hareketi' karşısında kim nerede duruyor?
Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, üçüncü haftasına giren gösterilerle ilgili olarak şu an ülkedeki tarafların pozisyonlarını yazdı.

YDH- El Ahbar gazetesinde “Gerçeklerin Zamanı Geldi: Ülkeyle Kim Oynuyor?” başlıklı haberde Lübnan’da üçüncü haftasına giren gösterilerde siyasi tarafların ve ABD büyükelçiliğinin tutumunu ele aldı.

Devam eden gösterilerde ülkenin ekonomik açıdan çöküş aşamasına girdiğinin belirtildiği yazının bazı çarpıcı bölümleri şöyle:

Başbakan Saad Hariri, adeta üç haftadır gösteriler yapan halkın lideri gibi davranıyor. O, gösteri yapan halkı rakiplerine ve ortaklarına karşı kullanmak ve onlardan kendisini teknokrat hükümetteki tek politikacı haline getirecek tavizler koparmak istiyor. Hariri’nin yakınları, diğerlerinin ona halkın razı olmadığı bir hükümeti dayatması halinde onun bu hükümetin başbakanlığını kabul etmeyeceğini vurguluyor.

Bu son cümlenin anlamı, Dışişleri Bakanı ve Ulusal Özgürlük Hareketi Lideri Cubran Basil’in ve İletişim Bakanı Muhammed Şuayr’ın kabine dışı bırakılması, Semir Caca’nın taleplerinin yerine getirilmesi ve Velid Canbolat’ın iktidardaki prestijinin ve rolünün yeniden canlandırılmasıdır.

Semir Caca da kuruntularındaki rolüne geri döndü o kadar ki kendini “kurtarılmış bölgelerin komutanı” olarak görüyor. Onun belirlediği önceliklerin halkın talepleriyle hiçbir ilgisi yok. Gösterilerin ilk haftasında hedefinin kabine içindeki dengenin sağlanması ve daha fazla koltuk elde etmek olduğunu söylemişti.  Caca’nın bu sözlerinin anlamı, 14 Martçıların kabinede çoğunluğu elde etmesiydi. Bir başka deyişle, Caca aslında son parlamento seçimlerinin sonuçlarına darbe yapmak istiyor.

Velid Canbolat, korkuyor ve temsilcilerini Hizbullah’a göndererek kendi grubunun Semir Caca ile ilgisinin olmadığını vurguluyor, öte yandan da tüm konularda Saad Hariri ile koordinasyon içinde olmakta ısrar ediyor.

Cubran Basil, dünkü konuşmasında “Cubran’a hayır eşittir Saad’a hayır” denkleminde ısrarcı olduğunu ortaya koydu. Yani Saad Hariri eğer siyasi olmayanlardan oluşacak bir hükümet kurmakta ısrar ederse bu kural Saad Hariri’nin kendisi için de geçerli olacak.

Meclis Başkanı Nebih Berri, Lübnan’daki son meseleleri “komplo teorisi”yle açıklayan politikacılardan biri ve halk hareketini yalnızca bu pencereden görüyor. Geçen hafta “Lübnan el-Kavi” ittifakı milletvekilleriyle yaptığı görüşmede kuzeyden güneye kadar Lübnan sokaklarında yaşananlarla ilgili olarak onlara bilgi verdi. Savunma Bakanı İlyas Busab’ın huzurunda bu milletvekillerine söyledikleri ilginçti: “Lübnan’ın kuzeyindeki gösteriler Lübnan ordusu istihbarat servisi tarafından yönetiliyor.” Tabi Lübnan ordusu istihbarat dairesi ve Lübnan ordusu komutanlarıyla ilişkileri bozulan Savunma Bakanı Busab, bu konuda konuşmadı.

Hizbullah’a gelince… Hizbullah, “ülkeyi çöküşten kurtarmak” adına müttefiklerini korumak için rakiplerinin oklarına göğsünü siper etti. Taraftarlarını gösterilerden çekerek ve ona yatırım yapmak isteyenlerin müdahalelerinden uzak tutarak daha da rahatladı. Hizbullah, olaylara bölgenin tamamında yaşananlar açısından bakıyor.  Hizbullah, kuşku verici bazı siyasi sinyaller aldı ve artık bu halk hareketini genel siyasetten ayrı görmüyor.

Lübnan ordusu ise hala tarafsız, bu ifade, (Semir Caca liderliğindeki) Lübnan Kuvvetleri’nin Cebel Lübnan’da yaptıkları için kılıf oluşturmasını iki şeye dayanarak yaptığı anlamına geliyor. Birincisi Cubran Basil’in parçalanmasına katkıda bulunmak, ikincisi ise “göstericileri koruma” çağrısı yapan Amerika’nın şartlarını yerine getirmek.

Amerikan büyükelçiliği, Lübnan ordusu komutanlarıyla ve başta desteklediği gruplar olmak üzere siyasi grupların çoğuyla daima temas halinde bulunuyor. Geçen Kasım’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Shenker ile görüşen siyasi şahsiyetler Amerikan büyükelçiliğiyle koordinasyon halindeler. Shenker o dönemde 14 Martçılara bağlı tüm güçlerin bir araya toplanması gerektiğini söylemişti. Şu an Hizbullah’a saldırmak için halk hareketi kullanılarak yapılmakta olan da bu. 

Amerika’nın Beyrut Büyükelçisi (Elizabeth Richard) şu an tüm gücünü kullanarak siyasilere, medyaya ve işadamlarına baskı uyguluyor ve onları Hizbullah ve müttefiklerini halk hareketini kullanarak kuşatmaya yönlendiriyor ve ülkenin Hizbullah’a karşı ayaklanması üzerine hesap yapıyor.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım