HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
05-11-2019 tarihinde, 15:04 saatinde eklendi
“İran karşıtı Iraklı Şii lider”: Mahmud Sarhi
“İran karşıtı Iraklı Şii lider”: Mahmud Sarhi
Kerbela’daki İran konsolosluğuna saldıran Mahmud Sarhi taraftarlarının kente Kerbela’nın dışındaki Tuveyric bölgesinden girdiği bildirildi.

YDH- El-Halic el-Youm’un görgü tanıklarından naklettiği haberine göre Kerbala’daki İran konsolosluğuna saldıran yaklaşık 300 kişi, kente Tuveyric bölgesinden geldi.

Saldırganların kendini dini merci olarak tanıtan Mahmud Sarhi’nin taraftarları olduğu belirtilirken bu grubun daha önce de Kerbela’da çok sayıda güvenlik sorunu yarattığı bildirildi.

Mahmud Sarhi kimdir?

Şeyh Mahmud bin Abdurrıza bin Muhammed Sarhi, 2003 yılında Saddam Hüseyin devrilmeden kısa bir süre önce kendini dini merci olarak tanıttı.

Suudi el-Arabiya televizyonu, Mahmud Sarhi taraftarları yine Kerbela’da olaylar çıkardığında Sarhi’den “Ayetullah Sistani’ye muhalif Iraklı Şii dini lider” olarak söz etti. 

2014 yılında Irak Başbakanı Nuri el-Maliki karşıtı yayınlarıyla tanınan el-Arabiya televizyonu, “Kerbela’da Bir Şii Mercinin Taraftarlarıyla Maliki Güçleri Arasında Çatışma” başlıklı haberinde Sarhi’nin faaliyetlerinin 2006 yılından itibaren görünür hale geldiğini ve Sarhi taraftarlarının o zaman da Basra’daki İran konsolosluğuna saldırdığını yazmıştı.

 25-30 bin silahlı adamı olduğu belirtilen Sarhi’nin taraftarları 2014 yılında da Irak güvenlik güçleriyle çatıştı.

Sarhi’nin Irak’ta velayet-i fakih esasına dayalı bir dini rejim kurmaya çalıştığını belirten el-Arabiya “Bağdat’a en büyük tehdit güneyden geliyor. Bu bölgedeki gruplar, Irak’a da İran’a da tehdit oluşturabilir” yorumunu yapmıştı.

Soyunun Peygamberin torunu Hz. Hasan’a dayandığını iddia eden Mahmud sarhi, 1964 yılında Irak’ın Kazımeyn kentinde doğdu. 1987’de Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. 

Saddam Hüseyin rejiminin devrildiği dönemde bir süre gizlenen Mahmud Sarhi, 2005’te Irak’ın Hille kentinde ortaya çıktı. Kısa süre içerisinde Amerikan güçleriyle mücadele ettiğini ve 3 Amerikan askerini öldürdüğünü iddia ederek Irak’ın birçok Şii kentinde bürolar açmaya başladı.   

Sarhi’nin bu dönemde “İmam Mehdi”nin kendisini ziyarete geldiğine dair açıklaması, Iraklı Şii dini otoritelerin tepkisine neden oldu. Sarhi’nin Saddam döneminde Baas partisi istihbaratının görevlisi olduğu Saddam rejiminin devrilmesinden sonra da Suudi istihbaratından destek aldığı iddia edildi.

Daha önce Mahmud Abdurrıza el-Bahadili adıyla tanınan Sarhi, daha sonra adını Şeyh Mahmud et-Temimi olarak değiştirdi.  

Şeyh Mahmud Temimi adını kullandığı dönemde beyaz sarık takan Sarhi, daha sonra da adını “Seyyid Mahmud es-Sarhi” olarak değiştirip peygamber soyundan geldiğinin bir göstergesi olarak siyah sarık takmaya başladı.

Knooz Medya’nın haberine göre ise Saddam yönetiminin egemen olduğu 1990’lı yıllarda Sarhi, evine uydu anteni taktığı için göz altına alınıp 300 dinar para cezasına çarptırılmıştı. 

Tutuklu bulunduğu dönemde tuhaf felsefi fikirler ortaya atması üzerine bir istihbarat görevlisi bu durumu üstlerine rapor etti. Irak istihbaratı da Sarhi’yi istihdam edip Pakistan’a gönderdi. 

Sarhi bir yıl Pakistan’da kaldıktan sonra Irak’a döndü ve adını Şeyh Mahmud Sarhi olarak değiştirdi. Beyaz sarık takmaya ve Şeyh Mahmud ünvanını kullanmaya başladı. 

Bir süre sonra da siyah sarık takıp adını önce Mahmud Sarhi olarak değiştirdi ve ardından da Seyyid Mahmud el-Hasani adını kullandı. 

Halka kendisinin Seyyid Hasan el-Horasani olduğunu ve İmam Mehdi’yi tanıdığını söylemeye başladı.

Bir ara kendisini İmam Mehdi’nin naibi olarak tanıtan Mahmud Sarhi, daha sonra ise aslında kendisinin İmam Mehdi olduğunu; ancak bunu açığa vurmak istemediğini söyledi.

Dini merceiyete karşı örgüt

Irak dini merceiyetine karşı olan Sarhi, “İmam Mehdi’nin İdamları” adlı bir örgüt kurdu. İmam Mehdi’nin dini merceiyete karşı olduğunu iddia eden Sarhi, bu gruba da Ayetullah Sistani’yi öldürmekle görevlendirdi.

Iraklı dini otoriteler tarafından düşünceleri ve eylemleri sebebiyle kuşkulu bulunarak dışlanan Sarhi, kendisinin Ayetullah Muhammed Bakır es-Sadr ile Mukted Sadr’ın babası Seyyid Sadık es-Sadr’ın öğrencisi olarak tanıtıp dini mercilik iddiasında bulunsa da Mukteda Sadr’ın da tabi olduğu dini mercilerden Seyyid Kasım el-Hairi, “Mahmud Hasani Sarhi müçtehit değildir ve biz ona güvenmiyoruz” açıklaması yaptı.

IŞİD’le savaşa karşı 

Mahmud Sarhi, Ayetullah Sistani’nin 2014’te IŞİD saldırılarına karşı halkı seferberliğe çağıran fetvasına karşı çıktı. Sarhi o dönemde IŞİD’in Sünni olduğunu ve onlara karşı silah çekmenin haram olduğunu belirterek Ayetullah Sistani’nin fetvasının batıl olduğunu söyledi.

Sarhi, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun kurulması sonrasında Mısır’ın el-Vatan gazetesine verdiği demecinde IŞİD’in somut bir gerçeklik olduğunu, geçici bir şey olmadığını, bu yüzden de onu yok etmek adına daha fazla kan dönülmemesi ve bu yüzden de bu “faydasız ve tehlikeli savaşa son verilmesi” gerektiğini söyledi.  

Mahmud Sarhi taraftarları, 2006’da İran’ın Basra konsolosluğunu yaktı, 2016 yılında Yeşil Bölgeye saldırdı ve İran’ın Bağdat Büyükelçiliğini ateşe verdi. 2018’de ve 1 Ekim 2019’dan beri düzenlenen gösterilerde de Haşd Şabi bürolarına saldırdı ve buraları kundakladı.

Irak’ta yoksulluk, hizmet yetersizliği ve ekonomik sorunlar sebebiyle düzenlenen gösterilere sızan Sarhi taraftarlarının, son olarak bir Haşd Şabi komutanını ambulanstan çıkarılarak öldürülmesinin de sorumlusu olarak gösteriliyor. 

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Iraklı Sünni liderden çarpıcı ifşaatlar 20-06-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta yeni bir siyasi ittifak kuruluyor 02-06-2020 tarihinde eklendi
Iraklı siyasi grupların Adnan Zurfi’ye itirazı sürüyor 03-04-2020 tarihinde eklendi
Fetih İttifakı: Zurfi’nin güvenoyu alması hayal 02-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’nin Haşd Şaabi’ye saldırı planı konusunda kesin bilgi 01-04-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Iraklı siyasilere askeri tehdit 01-04-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta darbe senaryoları 30-03-2020 tarihinde eklendi
Abdulmehdi’den Amerikan ordusuna tepki 30-03-2020 tarihinde eklendi
Amerikan ordusu Irak çıkmazında 30-03-2020 tarihinde eklendi
ABD, el-Kaim’deki üsten çekildi 19-03-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım