HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20-12-2019 tarihinde, 18:40 saatinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale’in Beyrut ziyareti, Lübnan’daki halk hareketi liderleri tarafından iç savaş çıkarma çabası olarak nitelendi.

YDH- Sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Bağdat’tan sonra Beyrut’a geçen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Washington’un Lübnan’da başbakan olarak görmek istediği ismi Lübnanlı yetkililere iletti. 

Lübnan basınında yer alan haberlere göre Hale, Beyrut’taki temasları sırasında, ABD’nin Lübnan hükümetini kurması için desteklediği ismi ve ülkesinin Lübnan’a ekonomik destek olmasının şartlarını aktardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Hale, Lübnan ziyareti sırasında üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerde, Lübnan’daki hükümet krizinden, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki birliklerini geri çekmesine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Lübnan medyasının resmi kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Hale Lübnanlı yetkililerle görüşmelerde İran’ın bölgedeki aktif rolüne karşı koymak için Arapları ve bölge ülkelerini bu konuya seferber etme konusuna ve Şubat ayında Varşova’da düzenlenecek uluslararası konferansa değindi.

Kaynaklara göre David Hale, Lübnan’da yeni bir hükümet kurulması gerektiğini ifade etmekle birlikte, “hükümetin kuruluşunu engelleyen sebepler için uluslararası toplumun desteğinin alınması gerektiğini” belirterek ABD’nin onayı olmadan kurulacak bir hükümeti engelleyeceklerinin mesajını verdi.

Lübnan’da çatışmaya girmeyecek dengeli bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirten Hale’in dün hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab’ın başbakanlığına karşı olduğu ve Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilmesi için Nevvaf Selam’ı desteklediği ifade edildi.

ABD’li diplomat, ülkesinin yaptırım uygulayacağı Hizbullah’ın Sağlık Bakanlığı konusuna değinmezken, ABD ve Avrupa ülkelerinin Hizbullah’a yaptırım uygulama konusunda çok gevşek davranmayacaklarını belirtti.

Hale’in Hariri ile yapılan görüşmede, yeni bir hükümetin varlığının yalnızca ABD yönetimi için değil, tüm uluslararası toplum için gerekli olduğuna vurgu yaptığı ve ABD’nin Lübnan’a yardım edebilmesi için bazı şartlar koştuğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı ve ABD’nin Beyrut Büyükelçisi, daha önce yaptıkları açıklamalarda, Lübnan’a ekonomik destek için şartlarının Hizbullah’ın silahsızlandırılması ve Hizbullah’ın ülke yönetiminden uzak tutulması olduğunu ifade etmişlerdi.

İsrail rejiminin Lübnan için tehdit oluşturmadığını belirten David Hale ayrıca, bazı Arap ülkelerinin Suriye'deki elçiliklerini yeniden açma girişimlerine atıfta bulundu ve Şam'daki elçiliklerini kapatmış olan Arap ülkelerinin beklemesinin daha iyi olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, Lübnan Halk Hareketi lideri Necah Vakim, Hale’in Lübnan’a iç savaşın fitilini ateşlemek için geldiğini söyledi.

Hale’in açıklamasının cehennem anlamına geldiğini kaydeden Vakim, ABD’nin planına karşı ülkede birlik olunması gerektiğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım