HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
30-12-2019 tarihinde, 22:07 saatinde eklendi
ABD’nin Irak terörüne tepki
ABD’nin Irak terörüne tepki
Amerika’nın Irak’taki Halk Seferberlik Güçlerine mensup Hizbullah Tugaylarına yaptığı saldırı, Irak içinde ve dışında tepkiyle karşılandı. Bahreyn ise saldırıyı desteklediğini açıkladı.

YDH- Iraklı Dini Merci Ayetullah Ali Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Yüksek Dini Merci, Irak Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı silahlı bir grubu hedef alıp, şehit ve yaralıların olmasına neden olan saldırıyı kınıyor” denildi.

Irak’ın egemenliğine saygı gösterilmesinin istendiği açıklamada, yasal olmayan uygulamalarla Irak’ın egemenliğinin çiğnenmesinin kabul edilemeyeceği ifade edildi.

Açıklamada, saldırıların önlenmesi için sadece Irak yönetiminin yetkisinin bulunduğu kaydedilirken, Irak yönetiminin saldırıların önlenmesi için adım atması ve ülkenin bölgesel ve uluslararası çatışma sahasına müsaade etmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Irak Meclis Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “ABD’nin planlı ve üst üste saldırıları, kahraman Haşdi Şabi’yi zayıflatmaya yöneliktir” denildi.

Irak Meclisi Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Muhammed Rıza El Haydar da, ABD’nin Irak’a yönelik müdahalelerine karşı uluslararası toplumu açık bir tavır almaya çağırdı.

El-Haydar, saldırının Irak askeri yapısına, Irak’ın egemenliği ve toprağına yapıldığını açıkladı.

ABD güçleri tarafından Irak’ın Suriye ile sınır olan Enbar iline bağlı Kaim ilçesinde bulunan Irak Hizbullahı’na ait üslere hava saldırısı gerçekleştirilmişti.

Saldırıda, 25 kişi yaşamını yitirmiş, 50’yi aşkın kişi de yaralanmıştı.

Bahreyn’den saldırıya destek

Bahreyn, Amerika’nın Irak ve Suriye'de Irak Hizbullah Tugayları üslerine yönelik hava saldırılarını desteklediğini açıkladı.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada resmi olarak Irak güvenlik güçlerinin bir parçası olan Haşd Şabi “terörist” olarak nitelendi ve “hava saldırısının örgütün terörist faaliyetlerine bir yanıt olduğu” iddia edildi.

Kerkük bölgesinde bulunan koalisyon güçlerine ait K1 üssüne saldırı düzenlenmiş, atılan 30'un üzerinde roket sonucunda bir Amerikan vatandaşı hayatını kaybederken, 4 Amerikan askerinin yanı sıra 2 Irak askeri de yaralanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı ise saldırıdan Hizbullah Tugaylarını sorumlu tutarak Hizbullah Tugaylarının Irak ve Suriye'deki 5 üssünü vurduğunu açıklamıştı.

İran: ABD’nin terör saldırısını kınıyoruz

İran ise Amerikan saldırısını kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'nin Irak toprakları ve Haşdi Şabi üslerine saldırması terör saldırısıdır. Şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Musevi, Washington yönetimine Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi ve iç işlerine müdahale etmeyi sonlandırması çağrısında bulundu.

Direniş gruplarından ABD terörüne kınama

ABD’nin Irak Hizbullahı’nın askeri üslerine yönelik saldırısına, Lübnan Hizbullahı, Yemen Ensarullah Hareketi ve Filistin direniş gruplarından sert tepki geldi.

Lübnan Hizbullahı tarafından yapılan açıklamada, “Saldırı, Irak’ın güvenliğine, egemenliğine, istikrarına ve tüm oluşumlarıyla ırak halkına yapılmıştır” denildi.

 “Haşdi Şabi’nin tekfirci terörle mücadelede çok büyük bir role sahip olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Bu saldırı, ABD’nin IŞİD terörüyle mücadele eden Irak halkının belirli unsurlarını vurmak istediğinin delilidir. ABD, Irak’ın egemenliğinin, çıkarlarının, özgürlük ve güvenlikli geleceğinin düşmanıdır” ifadelerine yer verildi.

Yemen Ensarullah Hareketi ise, ABD saldırısını şiddetle kınayarak, ırak halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Açıklamada, Irak'ın, güvenlik ve egemenliğine yönelik her türlü tehdide karşılık verme hakkına sahip olduğu kaydedildi.

Ensarullah, tüm Arap ve İslam ülkelerinin halklarını Irak halkıyla birlikte bölge işlerine yönelik herhangi bir yabancı müdahale durumunda karşılık vermeye çağırdı.

Açıklamada, “ABD’nin bölge ülkelerinin içişlerine müdahalelerine devam etmesi gerginliklerin artmasına yol açmıştır. Halkın uyanık olarak tam gücüyle bununla yüzleşmesi gerekiyor” denildi.

Öte yandan, Irak Hizbullah Tugayları sözcüsü Cafer el-Hüseyni, Amerika'nın saldırıları ve sonuçlarıyla ilgili el-Menar televizyonuna açıklamalarda bulundu. 

Cafer el-Hüseyni, “Amerika'nın Hizbullah Tugayları'na yönelik saldırılarında 25 mücahit şehit oldu. en az 50 mücahit de yaralandı. Direniş güçleri Amerika'nın saldırılarına verilecek karşılığı görüşmek üzere toplantıda” dedi.

Irak direniş güçlerinin Amerika'ya ağır bir karşılık vereceklerini belirten el Hüseyni, Amerika'nın geçmişte de Irak direniş güçlerini hedef aldığını, ancak direniş güçlerinin her zamankinden daha güçlü bir hale geldiğini söyledi ve Amerika'nın ağır bir bedel ödeyeceğini sözlerine ekledi.

Haşd Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis ise, Haşd Şabi’nin üslerini hedef alan ABD güçlerine sert bir cevap verileceğini ifade etti.

Mühendis, “Muhakkak ki, şehitlerin ve yaralıların kanları boşa gitmedi. Irak’taki ABD güçlerine sert bir cevabımız olacak” dedi.

Saldırının ardından Nuceba Hareketi tarafından yapılan açıklamada da, “büyük şeytan Amerika, saldırı ve cürümleriyle tekrar Irak’a döndü. ABD, ülkeyi kendi tarafından oluşturulmuş IŞİD’den koruyanları hedef alıyor” denildi.

Nuceba tarafından yapılan açıklamada, “ABD ve piyonlarıyla yeni bir aşamaya girildi, artık tüm ihtimaller söz konusu. Bugün savaştan başka seçeneğe sahip değiliz ve hiçbir hesap bizi Amerikalıların cinayetine cevap vermekten alıkoyamaz” denildi.

Bunun yanı sıra, Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda protestolarına devam eden Iraklılardan da Haşd Şabi’ye destek geldi. Sosyal medyadan videolarını yayınlayan göstericilerin, hepimiz Haşd Şabi’yiz sloganı attığı görüldü.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
The Hill: ABD güçleri İran'ı izlemek için Irak'ta kalıyor 17-09-2020 tarihinde eklendi
Iraklı güvenlik uzmanı: IŞİD liderleri ABD üslerinde eğitiliyor 13-09-2020 tarihinde eklendi
Irak direnişi: Peki ABD silahları kontrol dışı değil mi? 02-09-2020 tarihinde eklendi
Iraklı siyasi gruplardan Başbakan Kazımi’yi uyarı 29-08-2020 tarihinde eklendi
"ABD güçlerinin bazı üslerden çekilmesi bir aldatmaca" 24-08-2020 tarihinde eklendi
Trump, Irak’tan çekilme takvimini açıkladı 21-08-2020 tarihinde eklendi
Trump: Uzun süre Irak’ta kalmamıza gerek yok 21-08-2020 tarihinde eklendi
Irak: Türkiye’den cevap bekliyoruz 12-08-2020 tarihinde eklendi
Iraklı Sünni liderden çarpıcı ifşaatlar 20-06-2020 tarihinde eklendi
Irak’ta yeni bir siyasi ittifak kuruluyor 02-06-2020 tarihinde eklendi
Güncel
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım