HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
16/07/2010 tarihinde, 22:29 saatinde eklendi
Nasrullah: Casuslar kendilerini güvende hissetmemeli
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yaparak Lübnan’ın yıkımında suç ortaklığı yapanların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yaparak Lübnan’ın yıkımında suç ortaklığı yapanların en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini söyledi.

 

“Gaziler Günü” dolayısıyla başkent Beyrut’un güneyindeki Dahiye semtinde video konferans yoluyla halka hitap eden Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail hesabına casusluk yapanların kendilerini güvende hissetmemesi gerektiğini belirterek, suçu sabit görülenlerin mümkün olan en kısa sürede idam edilmesini istedi.

 

Lübnan’daki telefon ve iletim şebekeleri ile ilgili olarak “Şüphesiz İsrailliler, telsiz, telefon ve internet şebekelerini kontrol ediyorlar ve istihbaratın büyük bir bölümünü de bu kontroller ve dinlemeler sayesinde ediniyorlar. Lübnan’daki şebekelerin İsrail tarafından kontrol ediliyor oluşu yeni bir şey değil” diyen Seyyid Nasrullah, İsrail’in 2006 yılındaki savaşta cep telefonu şebekelerini vurmamasının sebebinin de istihbarat temini olduğunu söyledi.

 

İsrail’in 2006 yılındaki savaşta Hizbullah’ın kendisine ait kablolu telefon şebekelerini dikkate almayarak ciddi bir hata yaptığını belirten Seyyid Nasrullah, İsrail’in bu savaştaki yenilgisinin sebeplerini araştıran Winograd raporunda da bu hususa dikkat çekildiğini söyledi ve “O savaşın kontrolü, yönetimi ve yönlendirmesi Direniş’in elindeydi. Bunda da en önemli faktör, Hizbullah’ın kendisine ait kablolu telefon şebekesiydi” dedi.

 

Son dönemde yakalanan casusların savaş öncesinde İsrail’e önemli istihbaratlar verdiğini hatırlatan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, hassas binaların, fabrikaların ve çeşitli kurumların verilen bu istihbaratlar sayesinde bombalandığını belirterek bu kişilerin, birçok kişinin ölümüyle ve Lübnan’ın yıkımıyla sonuçlanan bu bombardımanlarda suç ortağı olduğunu ifade etti.

 

Suçları sabit görülenler hakkında verilecek idam kararlarını onaylayacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ı öven Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Lübnan içiyle ilgili meselelere ve Refik Hariri cinayeti konusundaki gelişmelere de değinerek “İsrail, sorumlusu her kim olursa olsun Lübnan içerisinde yaşanacak bir gerginliğin kendi çıkarına olduğunu biliyor. Lübnan’da Direniş’in karşısına dikilen İsrailliler, bugün bir başka İsrail projesi olan Uluslar arası Refik hariri Mahkemesine gözlerini dikmiş bulunuyorlar ve birkaç ay sonrası için hazırlıklar yapıyorlar. Aşkenazi, biz Lübnan’da gerginliklerin yaşanacağı eylülü bekleyeceğiz diyor. İşte bu İsrail’in gerçekleştirmeye çalıştığı şeydir. Yani Siyonistlerin güvende olması için çevrede fitneyi körüklemek” diye konuştu.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah 1559 sayılı BM kararından 2006 yılındaki savaşa ve daha sonra yaşanan iç siyasi krizlere değinerek “geçmişte, Lübnan içerisindeki bazı siyasi güçlerle bazı uluslar arası ve bölgesel güçler, uluslar arası bir fitneye bel bağladılar; ama iş onların istediği yönde gitmedi. Daha sonra 2006 yılındaki savaşa umut bağladılar; ama başarılı olamadılar. Ondan sonra da Lübnan’da bir iç savaş çıkmasına bel bağladılar; ama bundan da netice alamadılar. Bugün ise yeni bir savaşa bel bağlamış durumdalar” dedi ve bu konuyla ilgili olarak 2006 yılında kazanılan zaferin yıldönümünde açıklamalar yapacağını söyledi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım