HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
10/08/2010 tarihinde, 00:19 saatinde eklendi
Nasrullah’tan İsrail’i dehşete düşüren psikolojik operasyon
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’in Refik Hariri teröründeki rolünü, İsrail casus uçakları tarafından çekilen ancak Hizbullah’ın ele geçirdiği görüntülerle belgeledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail’in Refik Hariri teröründeki rolünü, İsrail casus uçakları tarafından çekilen ancak Hizbullah’ın ele geçirdiği görüntülerle belgeledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Beyrut’ta akşam saat 8.30’da video konferans aracılığıyla gerçekleştirdi basın toplantısında Refik Hariri teröründe İsrail’in rolünün bulunduğuna ilişkin güçlü deliller bulunmasına rağmen uluslar arası mahkemenin bu meseleye hiçbir şekilde yönelmediğine dikkat çekti.

 

İsrail’in Lübnan’da, Filistin’de ve dünyanın diğer bölgelerinde bu tür terör eylemlerini gerçekleştirdiğinin bilindiğini, İsrail’in bunu yapabilecek hem gücünün hem de imkanlarının olduğunu hatırlatan Seyyid Nasrullah, 1990’lı yılların sonunda Hizbullah’a bağlı karşı istihbarat birimleri tarafından yakalanan bir İsrail casusunun itiraflarını içeren bir video bandından bölümler gösterdi.

 

İsrail için casusluk yaparken İslami Direniş güçleri tarafından yakalanan Ahmed Nasrullah adlı şahsın İsrail’in kendisinden Refik Hariri’ye Lübnan içerisindeki bir örgüt tarafından suikast düzenleneceğini söylemesinin istendiğine ilişkin ifadelerini yayımlayan Seyyid Nasrullah, 2 buçuk saat süren basın toplantısının ilerleyen bölümlerinde son bir yıl içerisinde yakalanan İsrail casuslarının faaliyetlerine ilişkin görüntüler yayımladı.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, İsrail insansız hava araçları tarafından çekilen ve Hizbullah’ın kendine özgü gizli yöntemleriyle ele geçirdiğini belirttiği görüntüleri de yayımlayarak İsrail’in 1997’den beri İsrail’in Lübnan’da düzenlediği her askeri operasyon öncesinde insansız hava araçlarıyla çektiği keşif görüntülerine ilişkin örnekler gösterdi.

 

İsrail insansız hava araçlarının Refik Hariri’nin Beyrut’taki eviyle başbakanlık binası arasındaki geçiş güzergahlarına, Sayda’daki kardeşi Şefik Hariri’nin evine ve civar yollara ilişkin çektiği görüntüleri gösteren Nasrullah, Hizbullah tarafından ele geçirilen bu İsrail insansız hava araçları tarafından çekilmiş bu görüntülerin Hariri teröründe İsrail’in rolünün olduğuna dair ciddi kanıtlar olduğunu ifade etti.

 

Her şeye rağmen açıkladıkları kanıtların İsrail’in suçunu ispat eden kesin birer mahkeme kanıtı olduğunu iddia etmediklerini belirten Seyyid Nasrullah, ancak bu kadar açık delillere rağmen bu konuyla ilgili olarak İsrail üzerine hiç gidilmemesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

 

İsrail’in Lübnan’da ortaya çıkarılan casusluk şebekelerinin itiraflarına ve Refik Hariri’nin geçiş güzergahlarına ilişkin havadan çekilen görüntülere değinen Nasrullah bu tür delillerden sadece birkaçının benzerinin bile Suriye veya Hizbullah aleyhinde bulunmuş olması durumunda büyük bir kıyamet koparılacağını; ancak bu kadar önemli delillere rağmen İsrail’e yönelik hiçbir araştırmada bulunulmamasının oldukça dikkat çekici olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasının sonunda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Hariri cinayeti konusundaki uluslar arası mahkemeyi hukuki değil, siyasi bir mahkeme olarak gördüklerini ve ellerindeki delilleri bu mahkemeye vermeyeceklerini vurgulayarak; ancak Lübnan hükümetinin bir komisyon oluşturması durumunda ellerindeki delilleri bu komisyona sunmaya hazır olduklarını söyledi.

 

Nasrullah’ın basın toplantısında yayımladığı görüntülerin Hizbullah’ın, İsrail casus uçakları tarafından çekilen görüntüleri ele geçirmekte olduğunu gösterdiğini belirten uzmanlar, bu durumun İsrail istihbaratı açısından dehşet verici olduğunu belirterek böylece 1997 yılında Lübnan’a operasyon için indirme yapan 12 seçkin İsrail komandosunun Hizbullah tarafından nasıl pusuya düşürülerek öldürüldüğünün de açıklığa kavuşmuş olduğunu belirtiyor.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım