HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
20/08/2010 tarihinde, 01:40 saatinde eklendi
Velid Canbolat arabuluculuğa soyundu
YDH- Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’la Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri arasında arabuluculuk yapacağını açıkladı.

YDH- Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’la Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri arasında arabuluculuk yapacağını açıkladı.

 

İrna haber ajansının bildirdiğine göre Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’la Lübnan Başbakanı Sa’d Hariri arasında arabuluculuk girişiminde bulunacağını; ancak konunun hassasiyetinin iki liderin doğrudan görüşmelerde bulunmasını gerektirdiğini söyledi.

 

Canbolat, düzenlediği basın toplantısında Lübnan hükümetinin Refik Hariri cinayeti konusunda yalancı tanıklıkta bulunanlarla ilgili soruşturma başlatmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdiğini belirtti ve “Benim bu yalancı tanıklarla bir irtibatım yok, onlarla alakalı soruşturmanın ilgili kurumlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu son derece hassas bir mesele ve bu yalancı tanıkların kimlerin eseri olduğunun ortaya çıkarılması gerekiyor” dedi.

 

Geçmişte kendilerinin yaptığı suçlamaların siyasi olduğunu itiraf eden ve şartların uygun olması durumunda bu konuda açıklamalarda bulunacağını belirten Canbolat, “Hariri cinayeti ile ilgili uluslar arası mahkemenin ilk başkanı Detlew Milis, 2005 yılında Cebel Lübnan’daki aile köşkümüzde benimle görüşmüştü. O görüşmemizde ben bu mahkeme büyük devletlerin oyuncağı haline gelmesin diye endişelerimi dile getirmiştim” dedi.

 

Kendisinin o dönemde Refik Hariri’nin öldürülmesinin yarattığı duygusal ortamdan dolayı cinayetin soruşturulması için uluslar arası mahkeme kurulmasını istediğini belirten Canbolat, mahkeme konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkınca Güvenlik Konseyi’nin 7 madde kapsamında uluslar arası mahkemenin kurulması kararını kabul ettiğini söyledi.

 

Uluslar arası mahkemeyle Lübnan’ın uluslar arsı güçlerin oyuncağı haline geldiğini belirten Canbolat, “Şu an bu mahkeme Güvenlik Konseyi’nin 1559 sayılı kararıyla irtibatlıdır. Bu mahkeme bugün 1559 sayılı kararın aracı haline dönüştürülmüştür. Büyük güçler, bu uluslar arsı mahkemeyle 1559 sayılı kararı uygulamaya çalışıyor” diye konuştu.

 

1559 sayılı kararın birinci maddesinin Suriye’nin Lübnan’dan çıkarılmasını ikinci maddesinin de Filistinli grupların ve Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını öngördüğünü hatırlatan Canbolat, “İsrail’in 2006 savaşında yenilmesinden sonra Hizbullah’ın silahsızlandırılması yeniden bir fitne olarak söz konusu edildi. Uluslar arası mahkemenin Alman Der Spiegel dergisinde içeriği açıklanan iddianamesi de Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını öngören 1559 sayılı karar için bir araç olarak kullanıyor” dedi.

 

Uluslar arası mahkemeyle bu mahkemenin iddianamesi arasında fark gözetilmesi gerektiğini öne süren Canbolat, uluslar arası mahkemenin lağvedilmesinin mümkün olmadığını ancak bu mahkemenin Hizbullah Genel Sekreteri’nin Hariri cinayeti konusunda açıkladığı belgeleri ciddiyetle değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

 

Suriye ile Lübnan’ın güvenliğinin birbiriyle bağlantılı olduğunu belirten Canbolat, “Suriye ile koordine edilmeksizin Lübnan’da güvenlik ve istikrarın sağlanabileceğinden söz edenler delidirler” dedi.

 

Yemen ve Irak’ta gerginlik ve çatışmaların yaşandığını Lübnan’ın ise çatışmalara aday bir ülke olduğunu belirten Canbolat, uluslar arası mahkemenin Lübnan’da fitne çıkarmayı amaçladığını söyledi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Hizbullah ve Emel’den provokasyon uyarısı 19-12-2019 tarihinde eklendi
Amerika’dan Lübnan’a yeni hükümet şartı 16-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet süreci sil baştan 09-12-2019 tarihinde eklendi
İsrail: Hizbullah, güneyde etkinliğini arttırdı 06-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan’da hükümet kurma çalışmaları pazartesi başlıyor 05-12-2019 tarihinde eklendi
Lübnan hükümeti İsrail'i cesaretlendirdi 05-12-2019 tarihinde eklendi
Hariri başbakan adayını açıkladı 04-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:40 (08.01.2020)
14:40 (08.01.2020)
Yemen Ordusu Sözcüsü Yahya Seri: Irak'taki iki Amerikan üssüne yapılan füze operasyonunu tebrik ediyoruz.
13:53 (08.01.2020)
El Meyadin: Suriyeli yerel kaynaklar: Amerikan güçleri Haseke kırsalındaki Harab el-Cubeyr üssünü tahliye ediyor.
13:35 (24.10.2019)
Reuters: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye güçlerinin Suriye'de bulunması konsunda belirli bir zaman çizelgesi olmadığını açıkladı.
23:53 (14.04.2019)
İsrail Kanal-12 TV: Birleşik Arap Emirlikleri uçakları ve subayları ile İsrail hava kuvvetleri Yunanistan'da ortak askeri tatbikat yaptı.
23:36 (25.03.2019)
İsrail kabinesi, ateşkesi reddetti, Gazze'ye yönelik saldırıların sürdüğünü açıkladı.
22:44 (25.03.2019)
SANA: Terörist gruplar, Halep'in el-Cedide mahallesine roket saldırısı yaptı.
22:22 (25.03.2019)
El Kuds: İşgalci rejim uçakları Cibaliya'nın doğusunu vurdu.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Suriye hevesleri ve İdlib kaygıları arasında tercih zorunluluğu
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım