HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
29/09/2010 tarihinde, 22:07 saatinde eklendi
Lübnanlı partiler silahlanma yarışında
YDH- İç savaş öngörülerinin yapıldığı Lübnan’da siyasi partilerin silahlandığı ve gençlik örgütlerini militan yetiştirmek için kullanmaya başladığı bildirildi.

YDH- İç savaş öngörülerinin yapıldığı Lübnan’da siyasi partilerin silahlandığı ve gençlik örgütlerini militan yetiştirmek için kullanmaya başladığı bildirildi.

 

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, başta Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman olmak üzere kimi liderlerin ülkedeki gerginliği yatıştırmaya çalışmasına rağmen ülkedeki silah ticaretinin arttığını ve bazı siyasi grupların gençlere silahlı eğitim vermeye başladığını duyurdu.

 

Ürdün’deki güvenlik birimlerinin bazı Lübnanlı siyasi partilerin koruma görevlilerine askeri eğitim vermeye başladığını belirten gazete, Sa’d Hariri liderliğindeki el-Mustakbel Partisi ile Semir Ca’ca liderliğindeki Lübnan Güçleri Partisinin son birkaç yıldır liderlerini koruma gerekçesiyle askeri eğitim almaları için Ürdün’e çok sayıda adam gönderdiklerini yazdı.

 

El-Ahbar gazetesi, Ürdün’e askeri eğitim almaları için adam gönderen bu partilerin asıl amacının gelecekte çıkabilecek bir iç savaşa hazırlık yapmak olduğunu öne sürerken Lübnan’da yayımlanan ed-Diyar gazetesi ise Lübnan Güçleri partisine mensup yetkililerin Trablus’un Babu’t- Tebbane bölgesinde yoğun şekilde silah sattığını yazdı.

 

Lübnan iç savaşının sona ermesinden sonra ülkeyi terk etmek zorunda kalan Lübnan Güçleri Partisine mensup 135 falanjist gerillanın partinin Lideri Semir Ca’ca ile yaptıkları son görüşmenin ardından başkent Beyrut’a geri döndüğünü belirten d-Diyar, bu kişilerin Amerika tarafından silahlandırıldığını ifade etti.

 

Lübnan iç savaşı döneminde İsrail yanlısı falanjist Hıristiyan grupların liderliğini yapan Semir Ca’ca, iç savaşın bitmesinden sonra 1994 yılında yargılanmış ve Başbakan Reşid Kerami’yi öldürmek suçundan önce idam cezasına çarptırılmış, ardından cezası müebbet hapse dönüştürülmüştü.

 

Lübnan Güçleri Lideri Semir Ca’ca, Refik Hariri’nin öldürülmesinden sonra serbest bırakılmış ve Suriye ve Hizbullah karşıtı 14 Mart koalisyonunun en önemli aktörlerinden biri haline gelmişti.

 

Öte yandan Lübnan’daki en büyük Hıristiyan partinin lideri olan Mişel Aun liderliğindeki Ulusal Özgürlük Hareketi, Avustralya, Kanada, Amerika ve Avrupa’da yaşayan Lübnan Güçlerine mensup militanların ülkeye geri dönmeye başlamasından endişe duyduklarını açıkladı.

 

Hizbullah’ın yayın organı haftalık el-İntikad gazetesi ise Amerikan ve Fransız yapımı zırh delici roketler taşıyan Kıbrıs bandıralı bir geminin Lübnan’ın Cuniye limanına geçen ay başlattığı silah sevkiyatının sürdüğünü belirterek silahların önce Amerikan büyükelçiliğine gittiğini, ardından da ülkenin kuzey bölgelerine gönderilerek Lübnan Güçleri’ne teslim edildiğini yazdı.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım