HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
16/12/2010 tarihinde, 22:09 saatinde eklendi
Hariri mahkemesi skandalı, Wikileaks skandalından büyük olacak
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Aşura dolayısıyla yaptığı konuşmada son derece kritik mesajlar verdi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Aşura dolayısıyla yaptığı konuşmada son derece kritik mesajlar verdi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, dün gece Beyrut’un Dahiye semtinde telekonferans yoluyla yaptığı konuşmada Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemenin siyasi olduğunu belirterek “her şeyden önce şunu hatırlatayım ki biz gece gündüz gücümüzü arttırmak için çalışıyoruz; bazı siyasi meselelerle meşgul olsak bile Direniş’in gücünü arttırma konusunda hiçbir çabadan geri kalmıyoruz” dedi.

 

Uluslar arası mahkemenin Hizbullah karşıtı bir çizgide ilerlediğine ilişkin 2006 yılında gazetelerde yayınlar yapıldığını hatırlatan Seyyid Hasan Nasrullah, kendilerinin de bu süre boyunca boş durmadıklarını ve ülkenin güvenliğini ve istikrarını vurguladıklarını söyledi.

 

15-20 Aralık tarihleri arasında açıklanması beklenen uluslar arası mahkemenin iddianamesinin kendileri açısından hiçbir değer taşımadığını belirten Seyyid Nasrullah, bu iddianamenin Hizbullah’ı ve Direniş’i hedef alan komplolar içerdiğini vurguladı ve “Gün gelecek bu uluslar arası mahkeme skandalı Wikileaks skandalından daha büyük ve bunun yarattığı zorluklar, bu komployu hazırlayanlar açısından çok daha ağır olacaktır. Çünkü onlar yalancı tanıklarla ilişki içerisindeler ve her şeyi biliyorlar. Bütün bunlar bir gün tamamen aydınlığa kavuşacaktır. Ancak bizim bu mahkeme konusunda sessiz kalmamız da mümkün değildir” dedi.

 

Başta 14 Martçı bazı liderler olmak üzere kimilerinin Hizbullah’ın kendini savunmak için bu mahkemeye karşı çıktığını dolayısıyla da bu karşı çıkışın aslında Hizbullah’ın suçlu olduğunu gösterdiğini söylediğini belirten Seyyid Nasrullah, bu konuda sustukları zaman da “sustuklarına göre demek ki suçlular” şeklinde itham edildiklerine değindi ve “yani her halükarda terörle suçlanıyoruz; ancak biz bunların hiçbirine aldırış etmiyoruz. Biz geçen ay bu konudaki delillerimizi ortaya koyduk. İsrail, yalnızca Direniş’i değil tüm Lübnan’ı hedef almaktadır” dedi.

 

Uluslar arası mahkemenin cinayet konusundaki tüm şüpheliler üzerine gitmediğina ve Yalnızca Suriye ve dört subay üzerine yoğunlaştığına dikkat çeken Seyyid Hasan Nasrullah, soruşturmasını adil ve profesyonelce yapmadığını belirtti bu mahkemenin daha sonra çıkmaza girince de bu kez Hizbullah’ı suçlamaya başladığını söyledi.

 

Uluslar arası mahkemenin soruşturma komitesi başkanı Daniel Bellamaire’in yalancı tanıkları koruma ve onların tanıklıklarını mahkemede saklama konusunda büyük çaba sarf ederken yardımcısı Gerhard Liemen’in üst düzey siyasi şahsiyetlerin tanık ifadelerini 500 ila 700 bin Dolara sattığını hatırlatan Seyyid Nasrullah, “Bana soruşturma süreciyle ilgili tüm belgeleri 1 milyon Dolara satmaya hazır olduklarını söylediler; ama biz bunu reddettik, belgeleri sızdırılan bir uluslar arası mahkemenin sağlıklı olduğundan söz edilebilir mi?” dedi.

 

Kendilerinin yalancı tanıkların yargılanması talebine karşılık, 14 Martçıların bunun uluslar arası mahkemenin işi olduğunu söylediğini belirten Hizbullah Genel Sekreteri, bu meselenin kabinede görüşülmesi yönündeki çağrılarına da bunun kabinenin yetkisinde olmadığı cevabını aldıklarını hatırlattı ve benzer davaların yargıya intikal ettirildiğine ilişkin örnekler vererek yalancı tanıklar konusunda neden çifte standart uygulandığını sordu.

 

Uluslar arası mahkemenin iddianamesinin kendileri açısından hiçbir değer taşımadığını ve bu mahkemeye her ne olursa olsun kimseyi teslim etmeyeceklerini vurgulayan Seyyid Nasrullah, “Bizim Direniş konusunda hiçbir endişemiz yok, biz ülke için endişe ediyoruz” diye konuştu.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
02:34 (14.08.2020)
İran'ın Venezuela Büyükelçisi, İran petrol tankerlerinin Amerika tarafından durdurulduğuna dair haberleri yalanladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım