HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ |
24/01/2011 tarihinde, 14:12 saatinde eklendi
Nasrullah: Hiçbir grubu dışlamayacağız
YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetin ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini ve hiçbir grubu dışlamadığını söyledi.

YDH- Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetin ulusal birlik hükümeti kurmak istediğini ve hiçbir grubu dışlamadığını söyledi.

 

Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonunun haberine göre dün gece bir konuşma yapan Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, liderliğini yaptığı muhalefetteki 8 Mart İttifakı’nın başbakan adayının parlamentoda gerekli desteği kazanması durumunda 8 Martçıların bir ulusal birlik hükümeti kuracağını açıkladı.

 

8 Martçıların hiçbir grubu dışlamayacağını ve tek cenahlı bir hükümet kurmayacağını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, tüm siyasi gruplara saygılı olunacağını söyledi.

 

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, 8 Martçıların hükümet kurması durumunda ülkedeki Sünniler üzerinde baskı uygulayacağına ilişkin iddiaları reddederek “bu tür sözler tam bir iftiradır, muhalifler, ülkedeki hiçbir kesimin zarar görmesini istememektedir, muhalifler hile ve kandırmacadan uzak bir hükümet istemektedir” dedi.

 

İlerici Sosyalist Parti Lideri Velid Canbolat’ın Suriye ve Direniş’in yanında yer aldığına ilişkin açıklamasının son derece tarihi ve kader tayin edici bir tutum olduğunu belirterek Canbolat’a teşekkür eden Seyyid Nasrullah, muhaliflerin başbakan adayları arasında ismi geçen Ömer Kerami ile ilgili suçlama ve iddiaları da eleştirdi.

 

Lübnan’ın eski başbakanlarından Ömer Kerami’nin Lübnan yargısı tarafından Reşid Kerami’nin katili olarak nitelediği kişiler tarafından suçlandığına dikkat çeken Nasrullah, “Ömer Kerami, kendini başbakanlığa aday göstermedi, kimseden de böyle bir şey talep etmedi. Ne içeride ne de bölgesel düzeyde bu yönde bir siyasi oluşuma gidilmedi. Ömer Kerami bana başbakanlığa başka birini aday göstermemizi söyledi ve eğer başka birisi söz konusu olmazsa Direniş’i ve Lübnan’ı savunmak için başbakanlığı üstlenmeyi kendisi açısından bir görev olarak göreceğini söyledi” dedi.

 

Sa’d Hariri’nin başbakanlığının kabul edilmemesini “siyasi terör” olarak niteleyen çevreleri de eleştiren Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Belli bir kişiyle ilgili olarak siyasi terörden söz edilebiliyorsa, bölgedeki en onurlu direniş hareketlerinden olan İslami Direniş konusunda neden hiçbir şey söylenmiyor. Bugün Lübnan’ı savunan ordu, millet ve Direniş’in oluşturduğu denge ve caydırıcılıktır ve İsrailliler de bunu çok iyi tanımaktadır. Bugün yaşanmakta olan düşmanın lehine Direniş’e karşı girişilen bir siyasi terör değil midir?” diye konuştu.

 

Refik Hariri cinayetini soruşturan uluslar arası mahkemenin iddianamesinin açıklanmasının Direniş’i ve onun kazanımlarını hedef aldığını belirten Seyyid Hasan Nasrullah, uluslar arası mahkemenin gerçekleri ortaya çıkarmak gibi bir hedefinin olmadığını, yalnızca belli bir grubu baskı altına almaya çalıştığını söyledi.

 

Hükümetin düşürülmesinin Hizbullah’ın uluslar arası mahkemenin muhtemel iddianamesine yönelik ilk tepkisi olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, “bu süreç devam etmektedir. Bu iddianamenin içeriği açıklandığı zaman başka bir şekilde ve başka bir dille konuşacağız. Ben buradan ilan ediyorum, mevcut şartlar, siyasi amaçlar ve Direniş üzerinde baskı kurmak için kullanılırsa biz buna karşı sessiz kalmayacağız. Bu, müzakere veya uzlaşma konusu yapılamaz” dedi.

 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hasan Nasrallah, Hamas heyetini kabul etti 06-09-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Sonunda saklandığınız deliklerden çıkacaksınız, acelemiz yok 30-08-2020 tarihinde eklendi
Mişel Aun: Hizbullah’ın limanda silah depolaması imkansız 18-08-2020 tarihinde eklendi
“Amonyum nitrat teröristlere verilmek için depoda tutuldu” 18-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan hükümetsizlik çıkmazında 13-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan’da yeni hükümet şartları 12-08-2020 tarihinde eklendi
UNIFIL’in görev süresi uzatılmayacak iddiası 10-08-2020 tarihinde eklendi
Lübnan, İsrail tehdidine rağmen petrol çıkarmaya başlıyor 26-02-2020 tarihinde eklendi
Nasrullah: Adil kısas ABD’nin bölgeden çıkarılmasıdır 06-01-2020 tarihinde eklendi
ABD’den Lübnan’da iç savaş çabası 20-12-2019 tarihinde eklendi
Güncel
23:05 (21.09.2020)
Unews kaynakları: Selahaddin iline bağlı Duceyl bölgesinde lojistik ekipman taşıyan Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bir patlama oldu.
14:22 (16.09.2020)
Sputnik Haber Ajansı kaynağı: Rusya, Türkiye'ye İdlib'deki gözlem noktalarının sayısını azaltmayı teklif etti, Türkiye öneriyi reddetti.
23:14 (23.08.2020)
Unews: İsrail rejimi ordusuna ait bir insansız uçak, Gazze'de Rafah kentinin doğusunda düştü.
23:18 (21.08.2020)
Şarku'l Avsat: Suudi Arabistan, Libya'daki ateşkesi olumlu karşıladı.
23:16 (21.08.2020)
Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sözcüsü Ahmed Mismari: Libya Ordusu'nun ateşkesi reddettiğine dair haberler doğru değil.
23:46 (18.08.2020)
Unews: Deyr ez-Zor'daki Koniko gaz sahasındaki yasadışı Amerikan üssünün çok sayıda roketle vurulduğuna dair haberler geliyor.
23:19 (18.08.2020)
Amerika'nın Deyr ez-Zor'daki üssüne füze saldırısı yapıldı.
13:40 (17.08.2020)
Rusya el-Youm: Putin, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde Libya'da çatışan taraflar arasında doğrudan müzakere başlatılmasının zaruretini vurguladı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Piyasa Verileri
Anket
Türkiye'nin Irak politikasının hedefi ne olmalıdır?
Üç ayrı devlete bölünmesini desteklemek.
Ulusal birliğini ve toprak bütünlüğünü korumak.
Yeni federal bölgelerin kurulmasını sağlamak.
Mevcut durumun devamını desteklemek.
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım