HABERLER    SURİYE
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
27-07-2012 tarihinde, 00:25 saatinde eklendi
Talas: İktidar istemiyorum, Suriye’nin imarı için verilecek role hazırım
Talas: İktidar istemiyorum, Suriye’nin imarı için verilecek role hazırım
YDH- Suriye Cumhuriyet Muhafız Birliği 105. Alay Komutanı Tuğgeneral Manaf Talas, Suudi Arabistan'la kesilen ilişkileri düzeltmek ve yeni Suriye için belirlenecek yol haritasını görüşmek için Suudi Arabistan'a gittiğini söyledi.

 

YDH-Suriye Cumhuriyet Muhafız Birliği 105. Alay Komutanı Tuğgeneral Manaf Talas, Suudi Arabistan'la kesilen ilişkileri düzeltmek ve yeni Suriye için belirlenecek yol haritasını görüşmek için Suudi Arabistan'a gittiğini söyledi.

Londra’da yayımlanan Suudi gazetesi Şarkul Avsat’a konuşan Talas, Suriye'deki krizin çözümü hususunda Suriye liderliğiyle farklı düşündüğünü söyledi. Talas "Krizden çıkışın ne olacağı hususunda en başından itibaren rejimle farklı düşünüyordum. Cumhurbaşkanı Esed'le son kez bir yıl önce bir araya geldik fakat kriz üzerine konuşmadık. Krizin çözümü hususunda hatalar işlendi. Hiçbirisinde benim kararım ya da görüşüm olmadı. Krizin sivil yolla çözümü için çaba sarf ettim. Fakat askeri yolla çözülmesi yönünde eğilim vardı. Askeri çözümün, rejimin intiharı olacağının farkındaydım. Bundan ötürü önce kenara çekildim. Ve sonra da Suriye dışına çıkmayı tercih ettim" dedi.

Suriye'de yönetime oynadığı yönündeki iddiaları yalanlayan Talas "Ben, yönetimin başına gelmek istemiyorum. Ben, Suriye'de istikrar, güven ve huzur istiyorum. Suriyeli herhangi bir normal vatandaş gibi bana da Suriye'nin yeniden imarında bir rol verilecek olursa buna hazırım. Suriye'den çıkış sebebim, geçiş sürecine önderlik etmek değildi. Ben, bu sürecin zor olacağının farkındayım. Bu süreci, bir tek kişinin üstlenerek yönetmesi zor. Bu süreci götürmesi için içeriden ve dışarıdan oluşturulacak bir grubun oluşturulması gerekiyor. Fakat ben bu amaçla Suriye'den çıkmadım. Suriye'den çıkış sebebim, Suriye'deki krizin askeri yolla çözümüne karşı çıkmamdır. Bu, Suriye'den çıkışımın temel sebebidir. Suriye'nin yeniden imarı için Ulusal Konsey ve Özgür Suriye Ordusu dahil tüm şerefli kişilerle görüşeceğim. Suriye rejiminde elleri Suriyelilerin kanlarına bulaşmamış kişiler var. Onlarla da istişare edilmelidir" diye konuştu.

Talas, Suudi Arabistan'da bulunma amacını ise şöyle açıkladı: "Suudi Arabistan'da bulunduğum için umreyi yaptığım için mutluyum. Suudi Arabistan, Suriye'nin dostudur. Suriye'deki rejimin stratejik hatalarından birisi de Suudi Arabistan'la ilişkilerini koparmasıdır. Bundan ötürü Suudlu kardeşlerimle barış için Suudi Arabistan'a geldim. Yol Haritası'nın belirlenmesinde bizlere verecekleri yardımın ne olduğunu görmek için Suudi Arabistan'a geldim. Suriye halkına verdiği destekten ötürü ve Suudi Arabistan'a ziyaret fırsatı verdiği için Suudi Arabistan Kralı Hadimul Harameyn Abdullah bin Abdulaziz'e teşekkür ediyorum."

Menaf Talas, temmuz ayının ilk haftasında Suriye'den Fransa'ya geçmişti. Uzun bir süre sessizliğini koruyan Talas'ın babası Mustafa Talas'la Suriye'nin başkent Şam'a döndüğü iddialarının gündemde olduğu bir dönemde Suudi Arabistan'da olduğu ortaya çıktı. Talas, el-Arabiya televizyonu aracılığıyla Suriye yönetimindeki görevlerinden istifa ettiğini ve geçiş döneminde rol almaya hazır olduğunu duyurdu.

Çarşamba günü Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşen Talas, perşembe günü ise Türkiye'ye gelerek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'yla bir araya geldi.

Manaf Talas'ın babası Mustafa Talas, 1972-2004 yılları arasında Suriye Savunma Bakanlığı yapmıştı. Baba Talas, Suriye Eski Cumhurbaşkanı Hafız Esed'in kadim dostuyken oğul Talas da Hafız'ın Suriye cumhurbaşkanlığına hazırladığı Basil Esed'in yakın dostuydu.

Basil'in 1994 yılında ölmesiyle Talas'la Beşşar Esed arasındaki ilişkiler güçlenmeye başladı. Manaf Talas, Hafız Esed’in 2000 yılında vefatıyla yönetime gelen Beşşar Esed'in yakınındaki kişiler arasında yer aldı. Cumhuriyet Muhafız Birliği 105. Alay'a komuta etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Yavuzhan Karagöz tarafından 27-07-2012 01:22:18 Tarihinde yazıldı.
Bu adam düpedüz hain ya!
Hiçte öyle üstünde durmaya değer birisi değilmiş. Türkiye de böyleleriyle iş tutar ancak...
mll es tarafından 27-07-2012 10:10:30 Tarihinde yazıldı.
......
yüzlerine bile görmek istemiyorum iğreniyorum.kanlı pazalıklar.kim bu admalar kim ki bu siyasiler dünyanın dengesine yön veriyor uçuruma sürüklüyorlar.bu ölümlü dünya da herşey ne için anlamıyorum.....
osman tarafından 27-07-2012 14:22:32 Tarihinde yazıldı.
peki esed çıkıp gelse
Yarın birgün esed çıkıp gelse ve dese ki ben aslında bir doktorum ve bu işlere zorla bulaştırdılar, ben şahsen kimsenin kanını dökmedim zorla kaçtım derin devletin elinden, gelin ulusal birlik hükümeti kuralım dese bayağı komik olurdu.Ama Bu olayın bundan zerre farkı yok.Bir günah keçisi bulun gerisi kolay.Batının yeni yönetim değiştirme metodu; içerde muhalifi bul,silahlandır,birbirini yesinler,halk bunlardan illallah etsin ne olacaksa olsun desin ve azınlık çoğunluğa bakmadan ülkeyi işgal et.Türkiye de bu metodun sonraki safhalarındaki ülkesi olmaya aday.
Diğer İlgili Başlıklar
Amerika, Tenef operasyonunun mesajını aldı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Tenef’teki ABD üssüne saldırı 21-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’nin Tedmur bölgesine hava saldırısı 14-10-2021 tarihinde eklendi
Golan halkından işgalin genişletilmesine tepki 11-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ile normalleşme süreci hızlanıyor 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye ordusu İdlib’e operasyon hazırlığında 06-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye, Cezayir'deki Arap Birliği'ne katılabilir 05-10-2021 tarihinde eklendi
Cebel Zaviye’de iki taraflı savaş hazırlığı 05-10-2021 tarihinde eklendi
Suriye’den Tahrir Şam’a darbe 04-10-2021 tarihinde eklendi
ABD: İdlib’de üst düzey el-Kaide liderini öldürdük 01-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım