HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
01-04-2020 tarihinde, 17:33 saatinde eklendi
ABD’den Iraklı siyasilere askeri tehdit
ABD’den Iraklı siyasilere askeri tehdit
Amerika eski Necef Valisi Adnan Zurfi’nin yeni Irak hükümetini kurması için çaba gösterirken, Iraklı siyasi gruplar ise Zurfi’ye yönelik muhalif tutumunu sürdürüyor.

YDH- Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi Kerim Alyavi, ABD’nin Irak’taki son etkinliğinin, Adnan Zurfi’nin hükümeti kurmasını istenmesinden kaynaklandığını söyledi.

ABD ve İsrail’in Irak’a karşı bir medya kampanyası başlattığını kaydeden Alyavi, Amerikan ordusunun Amerikan muhalifi Iraklı siyasileri hedef alabileceğini ifade etti.

Alyavi, “Zurfi, Necef’te Amerikan jokerlerini destekledi. Onlara aylık para veriyordu. İstihbari bilgiler Zurfi’nin jokerleri desteklediğini ortaya koyuyor. Parlamentoda güvenlik komisyonu da Zurfi’nin Necef’teki sabotaj eylemlerine desteğiyle ilgili bir rapor hazırlıyor” dedi.

Iraklı milletvekili, “Irak hükümetinin ABD’nin muhtemel saldırılarından haberi var. ABD uçakları Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde sık sık uçuşlar gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Falih Feyyad liderliğindeki Ulusal ve Ulusal Sözleşme İttifakı tarafından yapılan açıklamada da, Zurfi’nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin anayasaya aykırı biçimde gerçekleştiği ve bunun kabul edilemez olduğu belirtildi.

Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu milletvekili Hamid Abbas ise, Kürtler ve Sünnilerin, Zurfi’nin kabul edilmesi veya reddedilmesi konusunda Şiilerle birlikte hareket ettiğini söyledi.

El-Maluma sitesine konuşan Abbas, Kürt ve Sünni siyasi grupların açık bir mesaj verdiğini ve Şii grupların kabul etmediği adayı desteklemeyeceklerini belli ettiklerini ifade etti.

El-Ahd News’te yer alan haberde ise, ABD’nin Zurfi’nin başbakan olmasına muhalefet edenleri ikna etmek için askeri tehdit yöntemlerine başvurduğu belirtildi.

ABD askeri savaş uçaklarının Bağdat, Enbar, Babil ve Selahaddin’deki hareketliliğinin nedeninin tehdit amaçlı olduğu kaydedildi.

Abdulmehdi’nin Esper’e yazdığı mektup açıklandı

Öte yandan Irak’ın eski Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin Amerikan Savunma Bakanı Mark Esper'e Irak'taki ABD üslerine Patriot füze savunma sistemi yerleştirilmesinin ertelenmesini istediği mektubu basına yansıdı.

2 Şubat'ta Esper'e yazdığı mektubuna Irak-ABD ilişkilerinin önemini ve tüm alanlarda bu ilişkilerin güçlendirilmesinden yana olduğunu belirterek başlayan Abdulmehdi, ABD'nin Irak'ın batısındaki Ayn el-Esed ve Erbil'deki Harir askeri üssüne yerleştirmek istediği Patriot sistemine ilişkin ise şu ifadeleri kullanıyor:

"Irak'a getirtmek istediğiniz Patriot sisteminin saldırılara karşı savunma sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak bu başta Irak olmak üzere bölgenin ve sizin güvenlik durumunuzu etkiler."

Abdulmehdi ayrıca "Patriot füze sistemini kurma amacı taarruz ise karşı taraf da füze ve roket gibi başka savunma sistemleri geliştirir" diyerek, bunun krizi daha da derinleştireceği ve kontrol edilemez hale getireceği uyarısında bulunuyor.

Esper'e yazdığı mektubunda, ABD'nin kurmak istediği Patriot sisteminin Irak'ta silahlı grupları hedef alan İsrail'e mi veya terör örgütü IŞİD’e karşı mı kullanılacağı sorusunu dile getiren Abdulmehdi, yabancı güçlerin ülkeden çıkarılması için Meclis kararı bulunduğunu anımsatarak, şu ifadelere yer veriyor:

"Patriot sisteminin kullanılması Irak'taki yabancı güçleri savunma ve koruma değil, bunun tersi olarak algılanır. Bu da ne ABD'nin ne de bölge ve Irak'ın çıkarlarına hizmet eder ki mevcut  durumu daha da çetrefilli hale getirir. Bu konuyu yeni kabine kurulana kadar ertelemenizi istiyoruz veya onay için parlamentoya müracaat edilsin diyoruz."

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
IŞİD’den petrol kuyularına saldırı 05-05-2021 tarihinde eklendi
Falih Feyyad: ABD’nin askeri varlığı Irak’ı istikrarsızlaştırıyor 04-05-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD üssüne ve askeri konvoylarına saldırı 03-05-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD konvoyuna 3 ayrı saldırı 27-04-2021 tarihinde eklendi
Amerikalılar IŞİD’i nerede istihdam ediyor? 18-04-2021 tarihinde eklendi
Washington Post: IŞİD’in şimdiki lideri ABD casusuydu 08-04-2021 tarihinde eklendi
Haşd Şaabi başkanı Rusya’da 08-04-2021 tarihinde eklendi
Irak’ta ABD askeri konvoylarına 5 saldırı 07-04-2021 tarihinde eklendi
Irak heyetinin kendi içinde fikir birliği yok 05-04-2021 tarihinde eklendi
Suudilerin Irak katliamı 02-04-2021 tarihinde eklendi
Güncel
00:27 (05.05.2021)
El Meyadin: Netanhayu, hükümet kurmakta başarısız olduğunu belirterek hükümet kurma görevini cumhurbaşkanına iade etti.
00:42 (22.04.2021)
ISNA: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Natanz'a gelişmiş santrifüjler kurulduğunu teyit etti.
15:55 (29.03.2021)
Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri: Yeni hükümet kurulmazsa Titanik gibi batarız.
17:14 (25.03.2021)
İsrail bayraklı bir gemi, Umman Denizi'nde füze saldırısına uğradı.
15:06 (25.03.2021)
Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam'dan el-Meyadin'e açıklama: Tüm dünyayı beslese bile ARAMCO'yu vuracağız.
00:00 (20.03.2021)
Amerika Dışişleri Bakanlığı: Husileri, Suudilere saldırılara son vermeye çağırıyoruz ve tüm taraflardan ateşkese uymasını istiyoruz.
22:56 (16.03.2021)
Suriye hava savunması, Şam'ın dış semtlerine yönelik İsrail saldırısına karşılık veriyor.
00:07 (15.03.2021)
Suudi koalisyonu: Husiler tarafından Hamis Muşayt bölgesine saldırı için gönderilen insansız uçaklara karşılık verildi.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İdlib mi Fırat’ın doğusu mu?
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım