HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
14-10-2020 tarihinde, 15:46 saatinde eklendi
Lavrov’un mülakatından başlıklar
Lavrov’un mülakatından başlıklar
Hazal YALIN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün “Sputnik”, “Komsomolskaya Pravda” ve “Govorit Moskva” radyolarına uzun bir mülakat verdi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün “Sputnik”, “Komsomolskaya Pravda” ve “Govorit Moskva” radyolarına uzun bir mülakat verdi. Mülakatta dikkat çekici ifadeler bulunuyor. 

Lavrov, mülakatında, Rusya’nın AB ile ilişkilerinin yakın zamanda düzeleceğini düşünmediğini vurguladı. “Rusya, AB ile ilişkilerinde iktisadi menfaatlerini korumayı hedefliyor, ama kendini aşağılamaya niyetli değil,” derken, Fransa’nın AB güvenliği meselesinde Rusya ile ortak yaklaşımlar üzerine çalışmak için mekanizmaları işletmeye devam ettiğine dikkat çekti. Keza, AB içindeki Rusya’ya dair siyasi görüş ayrılıklarını derinleştirmek ister gibi, “AB uluslararası meseleler ve güvenlik siyaseti yüksek temsilcisi Josep Borrell, AB’yi ilgilendiren pek çok meseleyi Rusya olmaksız çözmenin çok zor olduğunu gayet iyi anlıyor,” ifadelerini de kullandı. 

Lavrov, Karabağ’da siyasi çözümün mümkün olduğunu söyledi ve “çatışan tarafların komutanlarının ateşkesi kontrol rejiminde mutabakata varmak için görüşmeler örgütlemelerinin zorunlu olduğunu” vurguladı. Lavrov, “Rusyalı askeri gözlemcilerin bölgedeki ateşkesi kontrol mekanizmasının bileşenleri arasına katılabileceklerini” belirtti. 

Rusya Dışişleri Bakanı, “Rusya’nın, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da askeri bir çözümün mümkün olduğu şeklindeki tutumuna katılmadığının” da altını çizdi ve Türkiye ile ilişkilere dair şu yorumda bulundu: “Rusya, Türkiye’yi stratejik bir müttefik değil yakın bir ortak sayıyor.”

Bilindiği gibi Rusya diplomasisinde esas itibariyle ekonomi alanında yakın ilişki içinde bulunulan ülkeler "ortak" diye anılırken, bunların müttefik ülkelerle farklı olduğunun altı çiziliyor. 

Lavrov, Rusya’nın Batı ile ilişkileri üzerine de konuştu ve “Batı ülkelerinin Rusya’yı bu denge durumundan sadece doğrudan baskı yoluyla değil sınırlardaki dengeyi ihlal etmek suretiyle de çıkarmaya çalıştığını” söyledi. “Rusya’nın sınırlarındaki istikrarsızlığın, ülkesinin ekonomi, siyaset ve teknoloji olanaklarının kısıtlanması ve bozulması kampanyasının bir parçası” olduğunu söyleyen Lavrov, “Rusya’nın sınır ülkelerindeki objektif siyasi durumu görmesi, ancak ABD’nin yöntemlerini kullanmaması gerektiğini” de belirtti. 

Lavrov’a göre Batı, Moldavya’da “post-Sovyet bölgesinde bir boşluk yaratmaya çalışıyor.”

Lavrov, Libya konusunda da konuştu. Bakana göre “ABD, Libya’da çatışmayı hem Rusya’nın hem de Türkiye’nin nüfuzunu zayıflatarak kendi menfaatlerine uygun çözmeye çalışıyor.” Lavrov’un AB üyelerinin arasındaki (moda deyimle) fitneye yaklaşımında olduğu gibi, burada da ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine değil kendi menfaatlerine önem verdiğinin altını çizmesi dikkat çekiyor. 

Lavrov ayrıca, Libya’da petrolün önemli bir rol oynadığını da vurguladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı, ABD seçimlerinden sonra ABD-Rusya ilişkilerinde köklü bir değişiklik olmayacağını söyledi; ancak karşılıklı ilişkilerde soğumanın devam edip etmeyeceğini bilmediğini belirtti. Lavrov, ABD’de kaybeden tarafın muhtemelen Rusya’yı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlayacağının da altını çizdi. 

Lavrov, Rusya’nın nükleer cephaneliğini dondurmaya hazır olduğunu belirtmesine karşılık ABD’nin ifadelerini “utanç verici” olarak tanımladı.

Lavrov, AB’nin Navalnıy olayı vesilesiyle Rusya karşıtı yaptırımlarına aynen karşılık verileceğini vurguladı. Navalnıy olayına çok sayıda saçmalığın ve uzlaşmadan kaçınma anlayışının eşlik ettiğini söyleyen Lavrov, “Rusya, Almanya’dan bu meseledeki hukuki sorumluluklarını yerine getirmesini istemeye devam edecek,” dedi. Rusya diplomatlarının sınırdışı edilmelerinin rusofobi eğilimlerinden kaynaklandığını söyleyen Lavrov, “Moskova’nın, bu tür ortakların ‘güvenilirliğine’ dair kendince sonuçlar çıkaracağını” vurguladı. 

Lavrov, Belarus seçimleri konusunda da Batı'nın, seçim sonuçlarını tartışmalı hale getirmek için “yararsız araçlar” kullandığını söyledi; öte yandan Belarus kolluk kuvvetlerinin kanun dairesinde işlemesi ve orantılı müdahale etmeleri gerektiğini de belirtti. 

Lavrov’un özel olarak Belarus muhalefete ve genel olarak da çatışmaların devam ettiği ülkelerdeki muhalefete dair sözleri de dikkat çekiciydi. Bakan, Rusya’da, başka ülkelerin muhalefetiyle görüşmeye bir engel olmamakla birlikte, onlar tarafından anayasal düzenin zor yoluyla devrilmesine yönelik çağrıda bulunulmaması gerektiğinin altını çizdi. 

Lavrov, Fransa ve Almanya’daki meslektaşlarına Kiev’in Donbas’da çözüm için Minsk mutabakatıyla çelişen eylemleriyle ilgili onlarca mektup gönderdiğini ama bir cevap alamadığını da belirtti. 

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Lavrov: 1917 ve 1991 gibi bir yol ayrımındayız 15-05-2022 tarihinde eklendi
Rus büyükelçiden İsrailli milletvekillerine tepki 11-05-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Suriye’deki 30 noktayı İran’a teslim etti 10-05-2022 tarihinde eklendi
Savaş sonrası Rusya 06-05-2022 tarihinde eklendi
'Şimdi şikâyetinizi Cinsel Reform Birliği’ne götürün' 05-05-2022 tarihinde eklendi
Rusya'dan İsrail’in özür talebine cevap 04-05-2022 tarihinde eklendi
Ukrayna’ya silah sevkiyatları artarak sürüyor 14-04-2022 tarihinde eklendi
100’den fazla Rus uçağı Emirlikler’de mahsur 11-04-2022 tarihinde eklendi
Suudiler Rusya’yı karşısına almak istemiyor 29-03-2022 tarihinde eklendi
Zelenskiy: Kahraman mı hain mi? 26-03-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım