HABERLER    İRAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-02-2021 tarihinde, 00:45 saatinde eklendi
İran’dan nükleer anlaşmada kritik adım
İran’dan nükleer anlaşmada kritik adım
İran, Ajans’la olan ‘Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama’ anlaşması dışındaki tüm yükümlülüklerini 23 Şubat’ta durduruyor.

YDH- Fars haber ajansının bildirdiğine göre Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Pazar gecesi Tahran’ı ziyaret etti.

Grossi’nin ziyareti sırasında İran Atom Enerjisi Kurumu ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında ortak bir deklarasyon imzalandı.

İran’la Ajans arasındaki işbirliği ve güvenin güçlendiğinin belirtildiği ortak bildiride bu işbirliği ve güven ruhunun devam ettirilmesi vurgulandı.

Habere göre İran tarafı, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nı İran parlamentosunun aldığı karar doğrultusunda atacağı adımlar hususunda bilgilendirdi.

İran Parlamentosu, “Yaptırımların kaldırılması ve İran halkının çıkarlarının korunması için stratejik adımlar” adı altında bir yasa çıkarmış ve hükümeti aşamalı olarak bu yasayı uygulamakla yükümlü kılmıştı.

İran Atom Enerjisi Kurumu, bu yasa çerçevesinde 23 Şubat’tan itibaren nükleer anlaşma çerçevesinde gönüllü olarak uyguladığı her türlü yükümlülüğe son vereceğini Ajans’a bildirdi.

Ancak İran tarafının 23 Şubat sonrasında nükleer anlaşma çerçevesindeki uygulamalarına son vermesi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla işbirliğini tamamen keseceği anlamına gelmiyor.

İki taraf arasında imzalanan ortak bildiri çerçevesinde aşağıdaki hususlarda anlaşmaya varıldığı açıklandı:

1- İran, kendisiyle Ajans arasındaki “Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama” anlaşmasına tam olarak ve herhangi bir sınırlama getirmeksizin eskisi gibi uygulamaya devam edecek.

2- Yasaya uygun olarak ikili bir geçici teknik protokol yapılacak ve bu çerçevede Ajans, zaruri doğrulama ve izleme faaliyetlerine üç ay ay süreyle devam edecek. 

3- Bu teknik protokol, hedeflerinin gerçekleştiğinden emin olunması amacıyla düzenli bir şekilde işletilecek.

Peki İran 23 Şubat’tan sonra neleri yapacak neleri yapmayacak?

İran ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, ortak bildiriyle şu hususlarda anlaşmaya varmış oldu:

İran, şimdiye kadar gönüllü olarak uygulamakta olduğu ‘Ek Protokolü’ ve 5+1 ile imzaladığı nükleer anlaşmayı tamamen durduracak. Yalnızca “Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama” (Safeguard) anlaşmasındaki taahhütlerini uygulamaya devam edecek.

İran parlamentosunun çıkardığı yasa doğrultusunda da Ajans’a ‘Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama’ anlaşmasının haricinde erişim izni vermeyecek ve Ajans ‘Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama’ haricinde hiçbir denetleme yapamayacak.

Ortak bildirinin 2. Maddesinde geçen “doğrulamanın” ve “zaruri nezaretin” devamından kastedilen ise anlaşma ekinde açıklandığı üzere şu şekilde: İran, 3 ay boyunca bazı bilgilere, faaliyetlere ve ekte belirtilen denetleme ekipmanlarına el koyup kendinde tutacak. Bu süre içerisinde Ajans, bu bilgilere hiçbir şekilde erişemeyecek, bu bilgiler İran’ın tekelinde olacak. 3 ay içerisinde yaptırımlar tamamen kaldırılırsa, İran bu bilgileri Ajans’la paylaşacak; aksi takdirde bu bilgiler tamamen ve daimi olarak silinecek. 

4- İran’ın kilit konumdaki tesislerinin gizli kalması ve korunması çekinceleri sebebiyle bu tesislerin listesini içeren deklarasyonun ekleri gizli tutulacak.

İran, geçtiğimiz hafta Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına bir yazı göndererek 23 Şubat’ta parlamentoda kabul edilen yasanın 6. Maddesi doğrultusunda gönüllü olarak uygulanmakta olan Ek Protokolü ve ‘Nükleer Güvence Denetimi ve Doğrulama’ anlaşmasının dışındaki denetlemeleri tamamen durduracağını bildirmiş ve ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi’ye Tahran’a gelmesini teklif etmişti.         

      

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Biden’in, ataması nükleer anlaşmaya dönmeyeceğinin göstergesi 03-03-2021 tarihinde eklendi
Amerikan blöfü kısa sürdü 02-03-2021 tarihinde eklendi
İran’dan nükleer anlaşmada kritik adım 22-02-2021 tarihinde eklendi
Biden’a nükleer anlaşmaya dönme uyarısı 12-11-2020 tarihinde eklendi
İran: ABD’nin bölgede 25 gizli laboratuvarı var 25-10-2020 tarihinde eklendi
Aliyev: İran’ın güvenliği Azerbaycan’ın güvenliğidir 06-10-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Emirliklere sert uyarı 07-09-2020 tarihinde eklendi
BM diplomatları: Amerikalılar saçmalığı abarttılar 22-08-2020 tarihinde eklendi
İran’dan Venezuela’ya rafineri desteği 6. gemi varmak üzere 20-06-2020 tarihinde eklendi
ABD: İran’ın Afganistan’daki rolünden kaygılıyız 03-02-2020 tarihinde eklendi
Güncel
23:33 (05.03.2021)
Unews: Deyr Zor'a bağlı Şahil beldesinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu bir SDG militanı öldü, birkaçı da yaralandı.
15:59 (03.03.2021)
Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi: Irak'taki İran müttefiki güçler, Suriye'nin el-Bukemal bölgesine askeri yığınak yapıyor.
12:26 (03.03.2021)
Güney Sudan'da uçak düştü 10 ölü.
12:26 (03.03.2021)
Sputnik Arapça: Katar, Türkiye ile 3 yeni askeri anlaşma imzaladığını açıkladı.
22:59 (02.03.2021)
El Cezire: ABD Dışişleri Bakanlığı: Blinken, Afganistan'daki barış operasyonunu kolaylaştırması ve Körfez'in birliği konusundaki desteği hususunda Katarlı meslektaşı ile bir telefon görüşmesi yaptı.
01:11 (01.03.2021)
Haşd Şaabi: Amerika, Irak güçlerini sınırda vurdu, Suriye topraklarında değil.
22:40 (28.02.2021)
İsrail Kanal-13: İran'ın İsrail gemisine saldırısına cevap olarak İsrail ordusu Suriye'de bir hedefe saldırdı.
22:36 (28.02.2021)
El Cezire yerel kaynakları: İsrail uçakları, Kuneytra ili semalarında uçuyor.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Yozlaşmış düzenler, lümpen devrimler
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım