HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
30-09-2021 tarihinde, 00:18 saatinde eklendi
Ayetullah Sistani’den seçim mesajı
Ayetullah Sistani’den seçim mesajı
Irak’ın en büyük dini otoritesi Ayetullah Sistani, 10 Ekim’de yapılacak erken genel seçimlerle ilgili olarak bir mesaj yayımladı.

YDH- Irak’ın Mevazin haber ajansının bildirdiğine göre Ayetullah Sistani’nin bürosu tarafından Çarşamba günü yayımlanan mesajda, Irak halkına 10 Ekim’de yapılacak olan erken genel seçimlere “bilinçli ve sorumlu bir katılım” çağrısı yapıldı.

Yayımlanan bildiride: “Dini mercilik herkesi önümüzdeki seçimlere bilinçli ve sorumlu bir şekilde katılmaya teşvik ediyor. Her ne kadar bu seçimler, eksiksiz ve kusursuz olmasa da ülkenin geçmişinden daha iyi olması umulan geleceğe taşınmasındaki en sağlıklı yoldur. Ülkenin bu yolla kaosa ve siyasi çıkmaz tehlikesine düşmesi önleniyor” denildi.

Seçmenlere oy verirken geçmişten ders çıkarmalarını öğütleyen Ayetullah Sistani, mesajında “Aziz seçmenler, geçmişteki tecrübelerden ders almalı, verecekleri oyların değerinin ve onun ülkenin geleceğini şekillendirmedeki rolünün bilincinde olmalıdır. Dolayısıyla bu önemli fırsatı, ülkenin yönetiminde gerçek bir değişim yaratmak için kullanmalı; yolsuzluk yapanları, liyakatsizleri hükümetteki asli makamlardan silmelidir” iadesine yer verdi.

Ülke yönetiminin yolsuzluk yapanlardan ve liyakatsiz kişilerden kurtulmasının bilinçli insanların seçimlere aktif katılımı ile mümkün olabileceğine dikkat çeken Ayetullah Sistani, aksi halde geçmiş parlamentolarda ve hükümetlerde yaşanan başarısızlıkların tekrar edileceğini ve bundan dolayı da pişmanlığın bir faydasının olmayacağını ifade etti.

Daha önceki diğer seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de herhangi bir grubu, partiyi veya listeyi desteklemediğini vurgulayan Ayetullah Sistani, seçmenlerin oylarını kendi inanç ve görüşleri doğrultusunda kullanmasını istedi.

Ayetullah Sistani, seçmenlere seçim bölgelerindeki adayların geçmişlerini göz önünde bulundurmalarını, adaylar arasından en temiz ve liyakatli olanlara ve Irak’ın ulusal egemenliğine, güvenliğine ve kalkınmasına önem veren, ülkenin ulusal çıkarlarına değer veren kişilere oy vermelerini tavsiye etti.

Seçmenlerden liyakatli olmayan, yolsuzluklara bulaşmış olan kişilere ve Irak halkının ilkelerine inancı olmayan veya anayasaya aykırı davranan partilere oy vermemesi tavsiyesinde bulunan Ayetullah Sistani, bildiride son olarak seçim görevlilerine tavsiyelerde bulundu.

Seçim görevlilerinden, seçimlerin güvenli bir ortamda yapılması için çaba göstermelerini, seçmenlerin tercihinin para, silah veya yabancıların müdahalesi ile etkilenmesine izin vermemelerini, seçimlerin şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesini ve seçmenlerin oylarının korunmasını tavsiye eden Ayetullah Sistani, seçmenlerin oyunun seçim görevlilerinin sorumluluğundaki bir emanet olduğunu vurguladı.

Halk Seferberlik Güçleri’nin Irak Meclisindeki temsilcisi olan Fetih ittifakı Ayetullah Sistani’nin Seçim mesajının arından açıklama yaparak Ayetullah Sistani’nin bu mesajı ile Irak’ın inşası için bir yol haritası belirlediğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Irak seçimlerinin kesin sonuçları açıklandı 17-10-2021 tarihinde eklendi
Sadr grubu: Başbakan bizim gruptan olacak 15-10-2021 tarihinde eklendi
Üç Sünni partiden seçimlere itiraz 15-10-2021 tarihinde eklendi
Sadr grubu hükümet kurma çalışmalarına başladı 14-10-2021 tarihinde eklendi
Irak seçimlerine Birleşik Arap Emirlikleri müdahalesi iddiası 14-10-2021 tarihinde eklendi
Irak Seçim Kurulu: Hala sayılmamış 3100 sandık var; Fetih biz kazandık 12-10-2021 tarihinde eklendi
Fetih’ten Irak seçimlerine itiraz 12-10-2021 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr'dan zafer konuşmasında Amerika’ya selam 12-10-2021 tarihinde eklendi
Irak seçimlerinde Amerikan ve Suudi zaferi 12-10-2021 tarihinde eklendi
Irak seçimlerine katılım en düşük Bağdat’ta en yüksek Duhok’ta 11-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım