HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
24-12-2021 tarihinde, 12:35 saatinde eklendi
Ensarullah: Suudiler acı verici cevabımızı beklesin
Ensarullah: Suudiler acı verici cevabımızı beklesin
Ensarullah Hareketi, Suudi koalisyonunun dün başkent Sanaa’ya yaptığı hava saldırısına sert karşılık verileceğini açıkladı.

YDH-Sputnik Arapça servisine mülakat veren Ensrullah Hareketi Siyasi Konsey Üyesi Muhammed el-Buheyti, Suudi koalisyonunun dün gece başkent Sanaa’ya yaptğı hava saldırısının cevapsız kalmayacağını belirtti ve “Suudiler acı verici cevabımızı beklesin” dedi.

Suudilerin Yemen savaşında çıkmaza girdiğini ve herhangi bir sonuç elde edebilecek durumda olmadığını belirten Muhammed el-Buheyti,  “Suudiler, geçtiğimiz yıllarda kendi topraklarında füze ve insansız uçak saldırılarına uğradığı için şimdi Sanaa havaalanı gibi sivil tesislere ve sivil yerleşim merkezlerine saldırılara yöneldi” dedi.

Suudi koalisyonunun dün geceki hava saldırısı sebebiyle Sanaa havaalanının kullanılamaz hale geldiğini belirten Muhammed el-Buheyti, Suudilerin dün geceki saldırıda Sanaa’daki en önemli köprüyü de bombaladığını söyledi ve “Bütün bu askeri saldırılar ve uygulanan abluka, onların Yemen halkını cezalandırmak istediğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Sivil yerleşim yerlerine, kadınlara ve çocuklara yapılan bu saldırının cevapsız bırakılmayacağını vurgulayan Muhammed el-Buheyti, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’e yönelik bu saldırılarının uluslararası toplumun ikiyüzlülüğünden cesaret bulduğunu söyledi.

Buheyti, “Şimdiye kadar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin saldırılarını kınayan tek bir açıklama görmedik. Buna karşın Sanaa hükümeti ordusunun Suudi Arabistan’a yönelik misilleme saldırıları için derhal kınama açıklamaları yayımlanıyor. Bütün bunlara rağmen Yemen’e yönelik savaşın gerçekleri dünya kamuoyunda Arap ve İslam ülkelerinde giderek daha fazla anlaşılıyor” dedi.

Marib’deki durum

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun operasyonlarına sahne olan Marib ilindeki savaş ile ilgili de açıklamalarda bulunan Muhammed el-Buheyti,  şunları söyledi:

“Hiç kuşkusuz, Suudi koalisyonunun başkent Sanaa’ya yaptığı saldırılar, Marib’deki savaşla ve Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin ilerleyişi ile doğrudan ilgilidir. Düşman, Marib’in intikamını Sanaa’daki sivillerden almaya çalışıyor. Ancak Yemen ordusu ve Halk Komiteleri Suudi topraklarının derinliklerindeki askeri üsleri vurmaktadır.”

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi askeri hedeflerine yaptığı saldırıların düşmanı Yemen halkına saldırmaktan caydırmaya yönelik olduğunu belirten Buheyti, Suudi koalisyonunun dün başkent Sanaa’ya yaptığı gibi sivilleri hedef alan saldırısının onların kendisine de bir faydasının olmayacağını söyledi.

Muhammed el-Buheyti, “Bu saldırıların saldırgan düşmana da bir faydası olmayacaktır; çünkü bu Yemen halkının savaş cephelerine gitmedeki kararlılığını arttırıyor. Yemen savaşı onların tahtlarını yıkacak. Tüm dünya bir araya da gelse Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin ülkenin geri kalan topraklarını kurtarmasını engelleyemeyecek” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudi Arabistan: İsrail’le bölgesel ittifak söz konusu değil 18-07-2022 tarihinde eklendi
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı 28-06-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Ateşkesin uzatılması beklenmiyor 27-06-2022 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkçı’nın katiline İsrail’le normalleşme görevi 07-06-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah’tan kuşatma altındaki halka füzeyle gıda nakli 31-05-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden Kızıldeniz’de ortak tatbikat 30-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım