HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
24-12-2021 tarihinde, 12:35 saatinde eklendi
Ensarullah: Suudiler acı verici cevabımızı beklesin
Ensarullah: Suudiler acı verici cevabımızı beklesin
Ensarullah Hareketi, Suudi koalisyonunun dün başkent Sanaa’ya yaptığı hava saldırısına sert karşılık verileceğini açıkladı.

YDH-Sputnik Arapça servisine mülakat veren Ensrullah Hareketi Siyasi Konsey Üyesi Muhammed el-Buheyti, Suudi koalisyonunun dün gece başkent Sanaa’ya yaptğı hava saldırısının cevapsız kalmayacağını belirtti ve “Suudiler acı verici cevabımızı beklesin” dedi.

Suudilerin Yemen savaşında çıkmaza girdiğini ve herhangi bir sonuç elde edebilecek durumda olmadığını belirten Muhammed el-Buheyti,  “Suudiler, geçtiğimiz yıllarda kendi topraklarında füze ve insansız uçak saldırılarına uğradığı için şimdi Sanaa havaalanı gibi sivil tesislere ve sivil yerleşim merkezlerine saldırılara yöneldi” dedi.

Suudi koalisyonunun dün geceki hava saldırısı sebebiyle Sanaa havaalanının kullanılamaz hale geldiğini belirten Muhammed el-Buheyti, Suudilerin dün geceki saldırıda Sanaa’daki en önemli köprüyü de bombaladığını söyledi ve “Bütün bu askeri saldırılar ve uygulanan abluka, onların Yemen halkını cezalandırmak istediğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Sivil yerleşim yerlerine, kadınlara ve çocuklara yapılan bu saldırının cevapsız bırakılmayacağını vurgulayan Muhammed el-Buheyti, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’e yönelik bu saldırılarının uluslararası toplumun ikiyüzlülüğünden cesaret bulduğunu söyledi.

Buheyti, “Şimdiye kadar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin saldırılarını kınayan tek bir açıklama görmedik. Buna karşın Sanaa hükümeti ordusunun Suudi Arabistan’a yönelik misilleme saldırıları için derhal kınama açıklamaları yayımlanıyor. Bütün bunlara rağmen Yemen’e yönelik savaşın gerçekleri dünya kamuoyunda Arap ve İslam ülkelerinde giderek daha fazla anlaşılıyor” dedi.

Marib’deki durum

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun operasyonlarına sahne olan Marib ilindeki savaş ile ilgili de açıklamalarda bulunan Muhammed el-Buheyti,  şunları söyledi:

“Hiç kuşkusuz, Suudi koalisyonunun başkent Sanaa’ya yaptığı saldırılar, Marib’deki savaşla ve Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin ilerleyişi ile doğrudan ilgilidir. Düşman, Marib’in intikamını Sanaa’daki sivillerden almaya çalışıyor. Ancak Yemen ordusu ve Halk Komiteleri Suudi topraklarının derinliklerindeki askeri üsleri vurmaktadır.”

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun Suudi askeri hedeflerine yaptığı saldırıların düşmanı Yemen halkına saldırmaktan caydırmaya yönelik olduğunu belirten Buheyti, Suudi koalisyonunun dün başkent Sanaa’ya yaptığı gibi sivilleri hedef alan saldırısının onların kendisine de bir faydasının olmayacağını söyledi.

Muhammed el-Buheyti, “Bu saldırıların saldırgan düşmana da bir faydası olmayacaktır; çünkü bu Yemen halkının savaş cephelerine gitmedeki kararlılığını arttırıyor. Yemen savaşı onların tahtlarını yıkacak. Tüm dünya bir araya da gelse Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin ülkenin geri kalan topraklarını kurtarmasını engelleyemeyecek” dedi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Emirliklerin korkusu gerçek oldu 21-01-2022 tarihinde eklendi
İngiliz basını: Emirliklerin itibarı ağır darbe aldı 20-01-2022 tarihinde eklendi
AB: İran Yemen krizinin çözümünde rol oynamalı 18-01-2022 tarihinde eklendi
Emirliklere yönelik operasyonunun arka planı 18-01-2022 tarihinde eklendi
Yemenlilerden Emirliklere sert uyarı 17-01-2022 tarihinde eklendi
Amerika’dan Marib savaşına doğrudan müdahale 17-01-2022 tarihinde eklendi
Yemenlilerden Şebva ve Marib yalanlaması 14-01-2022 tarihinde eklendi
Suudiler yalanlarını itiraf etmek zorunda kaldı 13-01-2022 tarihinde eklendi
Bin Zayid’in danışmanından Yemen’deki vekillerine tavsiyesi 10-01-2022 tarihinde eklendi
Robert Ford’dan Suudi basınına güvence: ABD, bölgeden çekilmiyor 07-01-2022 tarihinde eklendi
Güncel
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
23:19 (27.08.2021)
Pentagon Sözcüsü: Taliban, Kabil havaalanındaki askeri bölümlerden hiçbir yere hakim değil.
23:18 (27.08.2021)
Taliban: Kabil havaalanının Amerikan güçlerinin bulunduğu küçük bir bölüm hariç büyük bölümünü ele geçirdik.
23:07 (27.08.2021)
Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov'la görüştü.
01:14 (05.08.2021)
El Meyadin muhabiri: İsrail savaş uçaklarının güney bölgelerinde uçuşuyla birlikte patlama sesleri duyuluyor.
13:47 (29.07.2021)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan güçlerine ait iki askeri lojistik konvoy saldırıya uğradı.
00:01 (14.07.2021)
El Meyadin: Kudüs'ün kuzeyineki Kalandiya kontrol noktasında ırkçı İsrail rejimi güçlerine ateş açıldı.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
İşte İlham Aliyev’in “İsrail burada nerede?” sorusunun cevabı
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım