HABERLER    IRAK
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
22-02-2022 tarihinde, 14:13 saatinde eklendi
Mukteda Sadr’ın gerilimi arttıran açıklamasına tepki
Mukteda Sadr’ın gerilimi arttıran açıklamasına tepki
Sadr grubu lideri Mukteda Sadr’ın kendilerine ve müttefiklerine saldırı tehditlerinde bulunulduğunu iddia ederek “buna sessiz kalmayacağız” diye açıklama yapması Irak’ta gerilimi arttırdı.

YDH- Irak’ın Şafak News haber portalının bildirdiğine göre Sadr Grubu Lideri Mukteda Sadr’ın çoğunluk hükümeti kurulmasını destekleyen müttefiklerinin tehdit edildiğini iddia etmesi Irak’ta siyasi gerilimi tırmandırdı.

Muketda Sadr, geçtiğimiz Cuma günü kendisine ait sosyal medya hesabından “Çoğunluk hükümeti konusunda bizimle müttefik olan ortaklarımıza yönelik tehditlere daha fazla sessiz kalmayacağız” şeklinde tehdit savurmuştu.

Mukteda Sadr’la kurulacak hükümetin niteliği konusunda görüş ayrılığı yaşayan “Koordinasyon Çerçevesi” adlı siyasi platform, Mukteda Sadr’ın tehdit edildiklerini iddia ederek tehdit savurmasına tepki gösterdi.

Mevazin News’in haberine göre Koordinasyon Çerçevesi adlı siyasi platform, Mukteda Sadr’ın açıklaması üzerine yayımladığı mesajında: “Bazı yetkililer, bası siyasi tarafların tehdit edildiğini iddia ediyor. Bizler söz konusu iddianın araştırılmasını istiyoruz. Bizler böylesi bir suçun önlenmesi ve sorumluların cezalandırılması için güvenlik güçlerine ve yargıya yardım etmenin bir zorunluluk hatta yükümlülük olduğuna inanıyoruz” dedi.

Böylesi bir iddianın sadece sosyal medyada dile getirilerek geçiştirilemeyeceğini vurgulayan Koordinasyon Çerçevesi açıklamasında “Biz yargıdan bu meselenin üzerine ciddiyetle gitmesini, sorumluların tespit edilmesini ve bazılarının gerilim ve kargaşa yaratarak ülkeyi fitneye sürüklemesine izin vermemesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kays Hazali: Fitne projesi yürürlükte

Halk Seferberlik Güçleri bileşenlerinden Asaib Ehli Hak grubunun lideri olan Kays Hazali de Sadr’ın açıklamasına tepki göstererek fitne projesinin yürürlükte olduğunu söyledi.

Kays Hazali, “yabancılarla irtibatıyla tanınan bir siyasi şahsiyet, uydurma tehdit iddialarıyla Şiiler arasında fitne çıkarmaya çalışıyor. Cuma günü yaşananlar, fitne projesinin hala yürürlükte olduğunu gösteriyor” dedi.

Kanun Devleti İttifakının lideri Nuri el-Maliki de Mukteda Sadr’ın iddialarının ciddiyetle araştırılmasını talep ederek “Son dönemde medyada bazı siyasi şahsiyetlere yönelik tehditleri kesinlikle reddediyoruz. Ancak bazılarının da süreli olarak tehditlerden bahsetmekle birlikte bu konuda hiçbir delil veya belge gösterememesi şaşkınlık vericidir. Bununla birlikte bu şahsiyetlere yönelik tehdit iddiaları doğruysa bunu mahkemeye sunmaları halinde biz onlarla dayanışma içerisinde olacağız. Ancak bunun kesin kanıtlarla ispat edilmemesi halinde yargıdan ülkedeki güvenlik, huzur ve istikrarı tehlikeye düşürülmesinin önlenmesi için bu tür uydurma iddiaları ortaya atanları cezalandırmasını istiyoruz” dedi.

Mukteda Sadr, Cuma günü yayımladığı twitinde uzlaşma hükümeti kurulmasını savunan müttefiklerinin tehdit edildiğini iddia ederek “Buradan söylüyorum, artık yeter! Biz ülkeyi yeniden müfsitlerin eline bırakmayacağız. Biz vatanı sınırların ötesindekilere satmayacağız. Halkın çoğunluğu, ulusal çoğunluk hükümeti istiyor. Biz bunlara seyirci kalmayacağız ve ülkenin yeniden terör ve yolsuzluğun kontrolüne girmesine izin vermeyeceğiz. Bizim tarihimiz güç, sabır ve sebatla doludur” demişti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Sadr nihayet görüşmeye razı oldu 18-08-2022 tarihinde eklendi
Irak’tan Türkiye’ye ‘kara mizah’ suçlaması 22-07-2022 tarihinde eklendi
Maliki’nin başbakanlığı yeniden gündemde 29-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr grubuna meclise dönüş yolu kapandı 23-06-2022 tarihinde eklendi
Sadr’ın sabotajına çözüm arayışları 17-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr, örgütlerini kapattı 12-06-2022 tarihinde eklendi
Mukteda Sadr’dan kendi milletvekillerine istifa çağrısı 09-06-2022 tarihinde eklendi
Irak meclisinden örnek yasa 27-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika, IŞİD’le mücadeleyi engelliyor 25-05-2022 tarihinde eklendi
Irak’tan örnek yasa hazırlığı 11-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım