HABERLER    LÜBNAN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
28-04-2022 tarihinde, 13:15 saatinde eklendi
Hizbullah’ın hava gücü, İsrail’de kaygı yaratıyor
Hizbullah’ın hava gücü, İsrail’de kaygı yaratıyor
Irkçı İsrail rejimine ait ulusal güvenlik merkezi, Hizbullah’ın sahip olduğu insansız hava araçlarını İsrail için en ciddi stratejik tehdit olarak niteledi.

YDH- Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm’un haberine göre Tel Aviv Üniversitesine bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezi, yaptığı araştırmasında Hizbullah’ın sahip olduğu insansız hava araçlarının yarattığı tehlikenin göz ardı edilemeyecek düzeyde olduğunu ifade etti.

Irkçı İsrail rejimine yönelik tehdit analizleri yapan araştırma merkezinin hazırladığı raporda Hizbullah’ın basit ve küçük uçaklara değil, taarruz uçaklarına sahip olduğu belirtildi bunun büyük bir tehlike yarattığı vurgulandı.

Hizbullah’ın 20 yıldır ırkçı İsrail rejiminin işgali altında topraklara insanız hava araçları göndermeye çalıştığına dikkat çekilen raporda son dönemlerde bu eylemlerin arttığı vurgulandı.

Raporda Hizbullah’ın kısa bir süre önce ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki topraklara gönderdiği ve 2 saatlik istihbarat görevini tamamlayarak güvenli bir şekilde üssüne geri dönen Hassan adlı insansız uçağa da değinildi. Bu uçakların alçaktan uçtukları için tespit edilebilmelerinin çok zor olduğu ifade edildi.

Raporu hazırlayan Yoram Schweizer ve Orna Mirzahi adlı İsrailli araştırmacıların naklettiğine göre ırkçı İsrail rejimi ordu sözcüsü, Hizbullah’ın gönderdiği Hassan adlı insansız hava aracının tespit edildiğini; ancak hava kuvvetlerinin onu düşürmeyi başaramadığını söyledi.

Raporda, Hizbullah’ın insansız hava araçlarının hasar verme kabiliyetinin çok sınırlı olduğu ve Hizbullah’ın bu uçakları güç gösterisi yapmak ve istihbarat toplamak için kullandığı belirtildi.

Ancak Ulusal Güvenlik Araştırma merkezi, ırkçı İsrail rejimi ordusunu bir sonraki tehlikeli aşama konusunda uyardı ve Hizbullah’ın insansız saldırı uçakları ile Sanaa hükümetine bağlı yemen ordusunun Suudi Arabistan’ın ARAMCO petrol tesislerine ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomik tesislerine saldırıda kullandığı uçakların aynı olduğuna dikkat çekti.

Hizbullah’ın Hassan adlı insansız uçağının istihbarat görevini başarıyla yerine getirip güvenli bir şekilde üssüne geri dönmesinin ardından İbranice yayın Yapan Kanal-13 televizyonunun “Bu insansız hava aracı kuzeydeki Demir Kubbe sisteminin başarısızlığını ortaya koydu” şeklindeki yorumuna dikkat çekilen haberde İran’ın Hamas’a da bu uçaklardan verdiği öne sürüldü.

Raporu hazırlayan İsrailli araştırmacılar, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın ırkçı İsrail rejiminin İran’ın Suriye üzerinden gönderdiği nitelikli silahların Lübnan’a intikalini engellemede başarısız olduğunu belirten konuşmasına dikkat çekti.

Nasrullah’ın Hizbullah’ın İran’ın teknik desteğiyle sahip olduğu füzeleri hassas isabete sahip olacak şekilde Lübnan’da geliştirmeye başladığına ilişkin açıklamasını hatırlatan İsrailli araştırmacılar, Hizbullah’ın kendi başına hassas füze üretme kabiliyetine sahip olması, ister doğru isterse yanlış olsun, İsrail’in Hizbullah’ın tacizlerine cevap veremediğini ve caydırıcılık üretemediğini ifade etti.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Hizbullah İsrail deniz savaşına ilişkin senaryolar 05-07-2022 tarihinde eklendi
Mossad’ın Lübnan’daki casusluk tezgahı 04-07-2022 tarihinde eklendi
İsrail'e Lübnan konusunda ABD ve AB askeri desteği 30-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah: Siyonist rejim, Lübnan’ı tehdit edebilecek durumda değil 27-06-2022 tarihinde eklendi
Hizbullah, başbakan adayını açıkladı 23-06-2022 tarihinde eklendi
İsraillilerin üstünde meçhul uçaklar 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan merkez bankası başkanının evine operasyon 22-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnanlı emekli generalden Kohavi’ye alaycı cevap 13-06-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Lübnan’a tehdit 13-06-2022 tarihinde eklendi
Lübnan deniz sahasında Hizbullah caydırıcılığı 07-06-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım