HABERLER    İSRAİL
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
27-05-2022 tarihinde, 15:04 saatinde eklendi
Gideon Levy: İsrailliler için gelecek belirsiz
Gideon Levy: İsrailliler için gelecek belirsiz
İsrailli yazar Gideon Levy, İsrail’in geleceğinin belirsiz gözüktüğüne dikkat çekerek İsrailllilerin çoğunun ikinci bir pasaport alma peşinde olduğunu belirtti.

YDH- Haaretz gazetesi yazarı Gideon Levy Middle East Eye için yazdığı yazıda kendi toplumunu kastederek “Bir toplum kafasını kuma gömerek daha fazla ileri gidemez” dedi.

İsrail kamuoyunu uzun vadeli bakıştan yoksun olmakla suçlayan Levy, “Ülkesinin nereye gittiğini bilen tek bir İsrailli bile yok” dedi.

Siyasetin hangi kanadında yer alırsa alsın herhangi bir İsraillinin veya herhangi bir politikacının İsrail’in 10 veya 20 yıllık geleceğinin ne olacağı konusunda bir fikri olmadığını belirten Gideon Levy, barış, güvenlik veya refah konusundaki boş sloganların dışında çoğu İsraillinin ülkenin gitmesi gereken yer konusunda bir fikrinin olmadığını savundu.

Gideon Levy, ırkçı İsrail rejiminin geleceği ile ilgili olarak “Ayrıca uzun vadede ortaya çıkan şu tek soru da çok öğretici: İsrail 20 veya 50 yıl sonra hala var olacak mı? İsrail'de gelecek hakkında sorulan tek şey bu” dedi. Levy ayrıca bir veya iki nesil önce her yerde sorulan barış olacak mı sorusunun da, artık gündemde olmadığını söyledi.

İsraillilerin ikinci bir pasaport sahibi olma konusundaki yoğun çabasına dikkat çeken Levy, “asıl mesele İsrail pasaportunun ötesinde bir seçeneğe sahip olmaktır, sanki İsrail pasaportu son kullanma tarihine yaklaşan bir tür geçici izinmiş gibi, sanki onu sonsuza kadar yenilemek mümkün değilmiş gibi” dedi.

“Bütün bunlar, İsraillilerin ülkelerinin geleceği hakkında kafalarını kuma gömme alışkanlığıyla, geleceğin neler getireceğine dair köklü ve muhtemelen çok gerçekçi bir korkuyu gizlediğini gösteriyor. İsrailliler ülkelerinin geleceğinden korkuyor. Ülkelerinin gücü ve yeteneği, doğru bir ulus, seçilmiş bir halk ve uluslara bir ışık olmakla övünürler; orduları ve yetenekleri hakkında fazlasıyla övünüyorlar ve aynı zamanda içlerini ilkel bir korku kemiriyor” diyen Gideon Levy, İsraillilerin dini söylemlerle övünmeyi sevdiğini; ancak yarına dair hiçbir fikirlerinin bulunmadığını söyledi.

İsrail kamuoyunun propagandalarla kendini kandırdığını belirten Gideon Levy, Ürdün Nehri’den Akdeniz’e kadar bir toprak parçasında Filistinli bir çoğunluğa karşı daha ne zamana kadar şiddete başvurarak yaşanabileceğini sorgulayan yazısında “Sonsuza kadar kılıçla mı yaşayacağız? Bu bedele değer mi?” diye sordu.

Irkçı İsrail rejiminin ayrımcı ve işgalci yapısıyla daha nereye kadar gidebileceğine İsraillilerin bir cevabının olmadığını belirten Levy, “Bu iç karartıcı çıkmazdan tek çıkış, yeni bir söylem, haklar ve eşitlik söylemi yaratmaktır. İnsanlar geçmişin şarkılarını söylemeyi bırakmalı ve yeni bir vizyon benimsemeli” dedi.

Gideon Levy, ırkçı İsrail rejimini var eden kendini üstün görme, ayrımcılık, ırkçılık ve işgalcilik karakterinin değişmesi gerektiğini belirterek “Nehirden denize eşit haklar, eşitlik. Bir kişi, bir oy. Çok basit ve bir o kadar da devrimci. Bu yol, Siyonizm ile yolların ayrılmasını ve Yahudi üstünlüğünün reddini ve her iki halkın da kendi kendini tanımlamasının tamamen bırakılmasını gerektirir” dedi.

Irkçılığı ve ayrımcılığı reddeden bu eşitlikçi düşüncenin İsrail'de sadece birkaç yıl öncesine kadar yıkıcı, hain ve yasadışı olarak görüldüğünü hatırlatan Levy, bu bakışın hala devam ettiğini; ancak zayıflamaya başladığını söyledi.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Suudilerden ABD ve İsrail’le üçlü görüşme çabası 07-07-2022 tarihinde eklendi
Irkçı rejimden Macron’a Hizbullah mesajı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Arap ülkelerine İsrail radarı 29-06-2022 tarihinde eklendi
Arapların İran’a karşı İsrail’le ortak savunma kurma ihtimali 22-06-2022 tarihinde eklendi
Reuters’in Paris muhabiri Mossad ajanı çıktı 15-06-2022 tarihinde eklendi
İsrailli emekli generalden uyarı: Bu ordu savaş kazanamaz 13-06-2022 tarihinde eklendi
Tatbikat İsraillilerin umutsuzluğunu arttırdı 31-05-2022 tarihinde eklendi
İsrailli analistlerden ırkçı ‘bayrak yürüyüşü’ yorumu 30-05-2022 tarihinde eklendi
Gideon Levy: İsrailliler için gelecek belirsiz 27-05-2022 tarihinde eklendi
Amerika, İsraillilerin itirafını ifşa etti 26-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım