İsrailli general: Gazze'deki hedeflerimizden çok uzaktayız

img
İsrailli general: Gazze'deki hedeflerimizden çok uzaktayız YDH

İsrail ordusu yedek birlikleri komutanlarından, General Yitzhak Brick, İsrail ordusunun, Gazze'de karşılaştığı direniş karşısında başarısız olduğunu belirtti.
YDH- İsrailli yedek Tümgeneral Yitzhak Brick, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki operasyonlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

İsrail medyasında çıkan haberlere göre Brick, “Hamas, Gazze'nin kuzeyinde ordunun kontrolü altında olduğu iddia edilen bölgelerden tutsakları çıkarıyor” dedi.

İsrail güçlerinin "Gazze'deki hedeflerinden çok uzakta" olduğunu ve Hamas'ın "hala on binlerce savaşçıya sahip olduğunu"  belirten General Brick, ordunun "bu savaştan sonra rehabilitasyona ihtiyacı olduğunu" vurguladı.

Brick ayrıca İsrail ordusunun “aynı anda birden fazla cepheyle başa çıkma” kapasitesinden yoksun olduğunu belirtti. General Brick, “Bugün hava kuvvetleri savaşları kazanmıyor ve İsrail Hava Kuvvetleri tek bir füzeyi durduramıyor” diye konuştu.

General Brick, ayrıca ABD Başkanı Joe Biden'ın, "Gazze'nin güneyinde sivil kayıplar görmek istemediğini" belirttiğini hatırlattı. Evleri yerle bir etmenin yasaklanması ihtimaline dikkat çekti ve İsrail askerlerinin hava ve topçu desteği olmadan gireceği yerlerde daha fazla zayiatla çıkacağının altını çizdi.

Kuzeydeki İsrail ordusu ve Lübnan’daki İslami Direniş arasındaki son çatışmalara da değinen General Brick, Aksa Tufanı Operasyonu’nun başladığı 7 Ekim günü için “Savaşın çıkmaması ve Rıdvan Gücü'nün operasyona dahil olmaması bir mucizeydi” dedi.

Kuzey cephesinde savunma hattının yeterli olmadığına dikkat çeken Brick, Hizbullah’a bağlı Rıdvan Kuvvetlerinin Hayfa ve Taberiya'ya girme kabiliyetine sahip olduğunun altını çizdi. 

Son olarak, İsrail'in 20 yıldır bölgesel bir savaşa hazırlanmadığını belirten Brick, "Yemen ve İran'dan gelen binlerce füzeyi, durdurma kabiliyeti yoktu” ifadesini kullandı.